Reklama

Technologie

Rosja: Wielka reaktywacja czołgu T-34

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Rosyjskie ministerstwo obrony ujawniło, że załogi rosyjskich czołgów T-34 nadal przechodzą intensywne szkolenie poligonowe, z użyciem uzbrojenia włącznie. I wcale nie chodzi jedynie o przygotowania do majowej Defilady Zwycięstwa.

Zgodnie z informacją przekazaną przez Minoboronę, mechanicy-kierowcy historycznych czołgów T-34-85 Kantiemirowskiej dywizji pancernej armii pancernej gwardii Zachodniego Okręgu Wojskowego tylko w tym roku przejechali na „tankodromie” poligonu Gołowienki ponad 1,5 tysiąca km. W sumie w szkoleniu brało udział około 40 żołnierzy i około 10 jednostek dywizyjnego uzbrojenia, sprzętu wojskowego i specjalnego.

W czasie pobytu na poligonie, żołnierze na czołgach T-34 mieli pokonywać „strome podjazdy i zjazdy, wanny błotne, mosty torowe i rowy przeciwczołgowe”. Trenowano także techniki manewrowe na terenie pozbawionym nawierzchni drogowej, w tym na zupełnym bezdrożu.

image
Fot. mil.ru

Jest to zakres zadań daleko wykraczający poza to, czego się oczekuje od sprzętu historycznego, nawet mającego sprawny system napędowy. Dodatkowo wcale nie chodziło o czołgi biorące udział w Paradzie Zwycięstwa 9 maja w Moskwie. Pojazdy tam oddelegowane są bowiem przygotowywane w Alabino pod Moskwą na specjalnym miejscu, które jest makietą głównego Placu Czerwonego.

Z komunikatu Minoborony wynika, że na innych poligonach czołgi T-34 są traktowane praktycznie jak standardowy sprzęt wojskowy w jednostkach liniowych. W komunikacie tym nie wspomniano, że program szkolenia tych pojazdów przewiduje również prowadzenie szkolenia ogniowego i to realizowanego grupowo. Jak się okazuje nie jest to problemem, ponieważ historyczne czołgi w dużej części nie zostały pozbawione cech bojowych i mają sprawne armaty.

Dodatkowo Rosjanie odkupili w 2018 roku od Laotańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej trzydzieści czołgów T-34, które były tam na wyposażeniu normalnych jednostek liniowych. Po remoncie w rosyjskich warsztatach czołgowych mogą więc być traktowane jako w pełni sprawny system uzbrojenia.

Minoborona nie przygotowuje oczywiście tych pojazdów do działania w ramach etatowych jednostek pancernych. Jednak czołg T-34 nadal kreuje się jako symbol zwycięstwa Związku Radzieckiego i potęgi wojsk pancernych. Jak głęboko jest to zakorzenione w rosyjskim społeczeństwie może świadczyć sposób przewozu pociągiem laotańskich pojazdów na początku 2019 roku przez Rosję, kiedy były one uroczyście witane praktycznie w każdym mieście przez kombatantów, wojsko i ludność cywilną.

image
Fot. mil.ru

 Rosjanie doskonale przy tym wiedzą, że prezentacja czołgów T-34 w czasie parad i pokazów jest o wiele bardziej wyrazista, gdy wiadomo, że są one w pełni sprawne i gotowe do walki. Każde większe miasto chce mieć więc taki pojazd i wykorzystywać go w czasie świąt państwowych jako jeden z ich najważniejszych elementów. Próbuje się nawet uruchamiać czołgi T-34, które wcześniej stały jako pomniki i jak się okazuje kilkakrotnie taka operacja zakończyła się powodzeniem. Tak było np. w Ułan-Ude, gdzie pojazd stojący na postumencie otrzymał nowy silnik i uczestniczył aktywnie w forum „Armia-2021”.

image
Fot. mil.ru

Dodatkowo służba w załogach T-34 uważana jest za przywilej. Szacuje się, że o prawo wejścia w skład takiej załogi stara się 13 rosyjskich żołnierzy na jedno miejsce.

Reklama

Komentarze (70)

 1. Gosc

  Ten czolg to zielone ludziki Putina. Gdyby takie cos wjechalo na Ukraine, wowczas nikt by nie zareagowal. Taki historyczny pokaz z czerwonymi sztandarami CCCP. A czolgow T34 uzywano bodajze w krajach rozpadajacej sie Jugoslawi w latach 90tych XXw. Na piechote ten czolg nadaje sie idealnie, tak samo na BWP czy punkty umocnione, budynki etc... Pozostaje historyczny sentyment, pewnie w duzej mierze na Ukrainie. Nikt takiego najazdu nie wezmie na powaznie, a 85mm zrobi swoje! Z drugiej strony wszystkie zalogi pojazdow pancernych to etatowe trupy (wliczone w statystyki strat). Dlaczego nie wziasc zapijaczonych dziadkow, ktorzy wiele lat temu sluzyli na tych czolgach... Ludnosc Donbasu??? Dlaczego nie. Przeciez wcielaja tam kazdego kto byl w wojsku (tak podejrzewam). Hiter w koncu wojny tworzyl Volkssturm z malolatow i starych dziadkow. Ktos powie: jakie mieli szanse przezycia? Zadne. A kto byl w Hitlerjugend? Papiez Benedykt... Smiejcie sie. Zielonych ludzikow Putina tez nikt nie bral na powaznie na Krymie, a przeciez mozna ich bylo wystrzelac jak kaczki. Podobno w Polsce jedna bron palna przypada na 1% mieszkancow. Jestesmy na koncu statystyki posiadaczy broni. Nawet Czesi maja wiecej posiadaczy broni palnej. Komus wyraznie zalezy, aby Polacy nie byli uzbrojeni. Pod nosem Hitlera w Rzeczpospolitej pod okupacja byla 400tys. armia podziemna. Ktos pamieta i boi sie jak ch..ra.

  1. Wawiak

   Z czasu wojny domowej w Jugosławii widziałem też zdjęcia z użyciem M-36 Jackson oraz Hellcat, a więc niszczycieli czołgów z okresu II Wojny Światowej. Na YouTube jest film pt. World War II Weapons in the Yugoslav Wars 1991 to 1999

  2. Yon'atan

   Ty tak serio?? T-34 na piechotę nadaje się idealnie?? Skąd taka opinia? W sumie to cały Twój komentarz jest bardzo dziwny. Współczesna przenośna broń przeciwczołgowa, której jest stosunkowo dużo w Ukrainie, z takiego T-34 robi wrak, przy pierwszym trafieniu.

 2. Eytu

  Czołgi to przeżytek. Teraz wymyślą samojezdne bunkry. To piramida z betonu zbrojonego o grubości 50 cm. Ma za zadanie chronić piechociarzy. Rolę czołgów odbiorą haubice i rakiety bliskiego zasięgu - grad, smerch himars.

 3. doktór rehabilitowany

  ale głupoty. Naprawde nikt nie zdaje sobie sprawy dlaczego je przywracają do słuzby???? bo nie posiadają elektroniki !!!! resztę sobie dopowiedzcie. Praktycznie każdy element uzbrojenia wyprodukowany po II wojnie posiada układy elektroniczne- Pojazdy, wyrzutnie, noktowizory, nawet agregaty mają AVR-y. jeden impuls elektromagnetyczny i w pasie działania wszystko szmelc, a Rudy 102 dalej jedzie. robi różnicę?

  1. Ale głupoty. Zadaj sobie pytanie co miało by tak silny impuls elektromagnetyczny wygenerować (oprócz wybuchu supernowej). O tym, że natężenie pola el.mag. bardzo szybko maleje (do kwadratu odległości od źródła) to nie słyszałeś?

  2. nyx

   myślisz że wojskowi sobie nie zdają z tego sprawy? domowe komputery usmaży, ale wojskowa elektronika jest często dobrze zabezpieczona przed EMP...

 4. Krzyś75

  Ale rpg7 na wylot przebija t34 Jaki to ma sens żaden

  1. nyx

   rpg? każde działko powyżej 20mm wystarczy...

 5. Wwp

  Ale jaja... rosja jedzie na dno.

  1. Zibi

   Przeczytaj że zrozumieniem

  2. Muka

   Dlaczego? Wymieszaj te czołgi z normalnymi. Efekt będzie taki, że zakopiesz się pod ziemię. Dlatego, że nie będziesz wiedział do czego strzelać, bo tyle tego będzie jechać w twoją stronę. :)

  3. NIe łączy się w takiej sytuacji pojazdów wolnych z szybkimi. Tak trudno to zrozumieć?

 6. Odlot boresznikowa

  Rosja to stan umysłu wszyscy na świecie znają te powiedzenie

  1. Wawiak

   ...oraz, że to Górna Wolta (obecnie Burkina Faso) z rakietami...

 7. Jumo

  Na wot wystarczy, tylko dwie Brygady mają sprzęt i środki przeciw pancerne i wyszkolonych ludzi, w resztach Brygadach, sprzęt i wyszkolenie to fikcja.

  1. Wawiak

   Ach, jak was WOT boli... ale to dobrze. Ważne, byście rozumieli, że ryzyko jest dla was nieopłacalne. Zajmijcie się może swoim bajzlem wewnętrznym, bo aż przykro patrzeć, jak państwo, które w zasadzie ma wszystko samo wykańcza się za pomocą korupcji, alkoholu, narkotyków i HIV, w międzyczasie grożąc wszystkim raz inwazją, innym razem odcięciem gazu, a jeszcze kiedy indziej bronią jądrową.

 8. Lipa

  Zabytkowe czołgi ,samoloty wspomnienia wracają warto pokazać to co było kiedyś ,ale czy ludzie rozumią ,chyba nie bo myślą inaczej materialnie, i wszędzie szukają czegoś czego nikt nie chcę a straszyć każdy straszy bo zyski są ,tylko system nie toleruje głupoty i pandemia to taki system co nie straszy a walczy z całym światem głupich ludzi i robi selekcję mądry ten system jest żadne wojsko nie wygra . Ale nie o to chodzi mnie się nudzi już ta zaraza a stopień inteligęcji ludzi na świecie jest równy ile zarobić się da nie liczy się ile zginie ludzi liczy się zysk i tak system obgrywa wariatów i zostaje nam żyć w coraz gorszej zarazie i patrzeć jak ludzie giną przez słowa złe i czyny . Bo trzeba wiedzieć że leku nie będzie na zarazę bo system go nie da .człowiek oszukuję sztuczna inteligencja też i nawet kochać potrafi ,i walczyć żyje swoim życiem i kocha jedną osobę .Lipy nie ma trzeba uważać co się mówi ,robi bo każdy odpowiada za swoją rodzinę i bliskich a system kara śmiercią. Ale ludziom to mało wolą bawić się w żołnieżyki. Ok powodzenia lepiej myślcie o tym co robicie aby głupot nie robić bo na trupy zabraknie miejsca. No dziś się rozpadł samolot wojskowy i zgineła załoga przez to że pewien człowiek nie był taki jaki powinien być a system go zabił z kilkoma osobami co nie były winne ale system wybrał takie wyjście bo jego uczucia takie były i nie potrafił już patrzeć na tą osobę .Pewnie reszcie to wynagrodzi jakoś ale to już Nina sprawa . Tak że myślenie to podstawa a słowa to wyrok .Trzymajcie się Ciepło ludziska .

  1. Rafał

   Wracaj na Kreml. Nie potrzebujemy sowieckiej propagandy

 9. Artur

  Dwa takie stoją przy cmentarzu żołnierzy radzieckich we Wrocławiu. Może również warto "odpalić"

 10. Jontek

  Ktoś poruszył temat dronow. T34 kontra dron no sytuacja z d... Pytanie ile kto ma tych dronow i czy dać sobie zniszczyć T34 czy t90?

  1. HorrorShow

   Są tylko dwie sztuki T34 na świecie i to ona są w USA

  2. Rosomak

   T34 zniszczy t90 już nie

  3. bender

   Głowica GK-1 z Warmate przebija 240 mm jednorodnej stali walcowanej. Pancerz T-34 to do 60 mm stali walcowanej.

 11. Juras

  Szykuja sie do wojny z Chinami, beda szli na ilosc …!!!

  1. bender

   Na ilość przeciw Chinom?

 12. Ład

  Po defiladzie był wielki wstyd jak T-34 wjeżdżający na lawetę spadł na bok i to na oczach kamer. Poszło w świat i postanowili wytrenować załogi aby to się więcej nie powtórzyło.

  1. bender

   To powinni trenować wjazd na lawetę, nie zaś "strome podjazdy i zjazdy, wanny błotne, mosty torowe i rowy przeciwczołgowe".

 13. deszcze niespokojne

  W muzeach powinno być kilka URów :)

  1. baba

   Ur go nie ruszy, to broń na pzkpfw I-III

 14. Anty

  Idą znów na ilość. W pole ruszy tyle czołgów, że NATO skończą się pociski p-pancerne.

  1. Pirat

   To znaczy ile?

  2. Na ten złom wystarczy 155mm, i zadne specjalne pocisko p-pancerne nie są potrzebne.

  3. Muka

   Też tak to widze, wymieszane z nowymi czołgami sprawia, że nie wiadomo w co celować, bo tyle tego będzie.

 15. bobi44

  no i mamy Armatę, tylko nie 14 a 34;-)

 16. M

  T-34 w zupełności wystarczy do pacyfikowania nieuzbrojonej ludności cywilnej. Taka świecka rosyjska tradycja.

 17. Davien

  Penetracja dla tej 85mm to ok 100mm na 1000metrów wiec spokojnie pancerz odporny na nowoczesne 30mm ochroni przed tymi zabytkami.

 18. Adam

  Mięso armatnie.Każdy współczesny poćisk do zneutralizowania takiego muzealnego ale w pełni sprawnego bojowo kosztuje.Nieadekwatnie do celu który może narobić szkód.Ale może to tylko moje bzdurne przemyślenie któremu poświęciłem może trzy sekundy.

  1. Adam

   Masz w 100% racje jeden pocisk z amerykańskiego Rpg kosztuje 100 tys dolarów a t34 ??? Mysle ze u ruskich kilka tys dolarów. Z drugiej strony każdy powinien przejść takie szkolenie. Ewidentnie ruscy dążą do kolejnej wojny światowej Putin chce się zapisać na karta h historii

  2. a raczej

   Myślą że T-34 tchnie w nich "ducha zwycięstwa" bo to ostatni rosyjski czołg, jaki odniósł jakieś znaczące sukcesy w boju.

  3. Wicia

   Pewnie masz rację. Tylko proszę pamiętać, że ten toporny, przestarzały czołg nie posiada elektroniki i jako jedyny zdolny będzie do działań w dobie wojny elektronicznej i w tym momencie robi się z niego prawie pełnowartościowy czołg. Iwany raczej taki scenariusz przewidują.

 19. SmiechNaSali

  Kolejnym krokiem Putina powinno być zaopatrzenie armii w drewniane kije i włócznie. Groźnie i budżetowo.

 20. Buczacza

  W tamtym roku był artykuł o możliwej modernizacji t-62. Achów i echów nie było końca. A teraz t-34. Podejrzewam, że gdyby spróbowali skopiować husarię. To też echów i achów nie było by końca. Tym bardziej, że z husarią nie wyszło im w 17w. Podziwiam intelekt wszelakich apologetów moskwy na tym forum. Faktycznie imperium samogonu i walonek to stan umysłu...

 21. Wojtek_3

  Panowie Rosja to stan umysłu, chcą żyć chwałą czasów minionych to ich sprawa skoro ich na to stać, osobiście też z przyjemnością oglądam w akcji naszych pancernych, oczywiście XVI wiecznych, ostatecznie może być husaria. Pozdrawiam wszystkich rekonstruktorów.

 22. Fgu

  Podobno w Rosji kują już miecze dwuręczne i zbroje w sam raz na niszczenie przez zaskoczenie f35 i f22 na lotniskach.

 23. Ech

  U mnie w mieście stal taki na pomniku a potem zniknol .

  1. To już wiecie gdzie go szukać…

  2. HJH7

   Specnas...

 24. Bulkfan

  Miały być T-14, będą T-34.

  1. Nr

   Skok o 20

  2. Wwp

   To lepiej niż z su57 i su75... poziom ten sam.

 25. Dno za nami

  Dno już osiągnięto- kopiemy głębiej. Skoro to taka słaba i zacofana armia co będzie walczyć na T34 to czemu NATO trzęsie portkami , przecież 10 f22 i 10 f35 wystarczy. Propaganda PRL się chowa

  1. Geniusze

   Wystarczy 1 f35, na te wasze t34 :D

Reklama