Reklama

Technologie

Rosja wdroży system obrony aktywnej Arena-M?

Próba aktywnego systemu ochrony pojazdów Arena-M. Fot. KBM
Próba aktywnego systemu ochrony pojazdów Arena-M. Fot. KBM

ZSRR był jednym z pionierów w pracach nad opracowaniem i implementacją systemów aktywnej obrony pojazdów bojowych, ale nigdy nie udało się temu państwu oraz Federacji Rosyjskiej, wdrożyć opracowanych rozwiązań do służby, szczególnie na dużą skalę. Czy teraz ta sytuacja się zmieni?

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny

Reklama

Jak informuje agencja TASS, powołując się na przedstawiciela firmy KBM, system aktywnej obrony Arena-M zakończył badania dotyczące zdolności do przechwytywania i neutralizacji przeciwpancernych pocisków kierowanych oraz pocisków wystrzeliwanych z ręcznych granatników przeciwpancernych oraz zakończono integrację z czołgiem T-72B3. Przyjęcie tak zmodyfikowanego czołgu do uzbrojenia ma być kwestią czasu.

YouTube cover video

W niedalekiej przyszłości planowane jest zintegrowanie systemu Arena-M z czołgami rodziny T-80 i T-90. W dalszej perspektywie, jak twierdzą przedstawiciele KBM, możliwa będzie integracja z innymi typami pojazdów bojowych. Zapewne możliwa jest integracja z bojowymi wozami piechoty BMP-3, co zresztą zostało już zrobione w przeszłości ze starszą wersją Areny. System Arena-M składa się z centralnej jednostki sterującej, anten radarowych oraz modułów z wyrzucanymi za pomocą pironabojów kaset zawierających ładunek wybuchowy oraz odpowiednio uformowaną wkładkę, która w momencie detonacji, jest rozrywana i generuje chmurę odłamków, które mają zniszczyć nadlatujący pocisk.

Reklama

Czytaj też

Opracowano również eksportową wersję systemu Arena-M, która nosi nazwę Arena-E. System ten był wielokrotnie prezentowany na wystawach uzbrojenia oraz oferowany różnym państwom, np. Indiom. W system Arena-E wyposażony był między innymi czołg T-72B3 prezentujący możliwą konfigurację różnych odmian czołgu T-72, które mogą być wyposażone w system tego typu. Arenę oferowano między innymi Indiom, jako możliwą modyfikację czołgów T-90S.

Czytaj też

Systemy rodziny Arena, wywodzą się z wcześniejszych prac, prowadzonych jeszcze w ZSRR nad systemem o kryptonimie Szatior (Namiot). Pomimo wielu zarejestrowanych udanych prób przechwycenia nadlatujących pocisków, systemy tego typu nie zostały do tej pory wdrożone na szerszą skalę. Nie wiadomo czy uda się to obecnie, przy rosnących problemach gospodarczych Rosji oraz utrudnionego dostępu do nowoczesnej elektroniki ze względu na sankcje, nałożone na to państwo w wyniku rozpoczęcia pełnoskalowej inwazji na Ukrainę w 2022.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (6)

  1. Klozapol

    Nie łatwiej obłożyć pancerz mobikami? Mocowanie na trytytki i gotowe.

    1. Krzysztof33

      XD

  2. Monkey

    Pożyjemy, zobaczymy. Opracowują mnóstwo prototypów, ale jak przychodzi co do czego, to w akcji zazwyczaj używają poradzieckich modernizacji. Ale oczywiście lekceważyć ich nie można.

    1. Rusmongol

      A jak to w ogóle zadziała na top attack? Dotychczas ich systemy obrony aktywnej nie dawały sobie rady z javelinem.

    2. Monkey

      @Rusmongol: Najpierw to chciałbym zobaczyć, czy Rosjanom uda się przygotować produkcję seryjną tego „cacka”. Co do top attack, nie wierzę, że nad żadnym porządnym środkiem zaradczym nie pracują. Nie chodzi mi tu oczywiście o ich słynne prowizorki z drewna, złomu itd.😂 Niemniej jednak nie lekceważę ich potencjału. Mieli podbić Ukrainę w trzy dni, a wiadomo jak jest. Ale mieli też już upaść pod naciskiem sankcji, miała im się skończyć amunicja, mieli się zacząć poddawać tysiącami, a nic z tego też się jak na razie nie dzieje. Po prostu moja antypatia do egzystencjalnego wroga Polski i wielu innych krajów nie sprawia, że emocje u mnie przeważą. Oni nie są tacy głupi, ich rozwala korupcja, tak jak rozwaliła Ukrainę.

    3. Davien3

      @Rusmongol, nie nie zadziała Rosjanie nie mają zadnego ASOP zdolnego chocby do przechwycenia Pirata a ten ma tylko atak z górnej półsfery

  3. Ma_XX

    w nowej wersji przeciwpociskiem ma być wystrzeliwana ukradziona pralka

    1. Davien3

      A po co ? bedzie powtórka z Drozda który okazał sie bardzo zabójczy ale dla własnej piechoty

    2. Pucin:)

      @Davien3- I tu Cię wesprę - najlepszą ochroną dla czołgów/bwp/pojazdów od dawien dawna jest własna piechota + taktyka walki (czytaj współdziałanie wszystkiego : rozpoznanie + piechota + artyleria + lotnictwo = zdrowy rozsądek) a nie wódotryski. :)

    3. wert

      Pucin:)@ fantasto. Skoro nie masz pojęcia o walce to chociaż oglądaj filmiki z UKR. Masz ostatnio zamieszczony z ataku 2 dekli + BWP na pozycję kacapów. Kornet na dojeździe strzelił. ale chybił pod ogniem dekla i zadymienia Idź z piechotą aby go zneutralizować teoretyku. W realu pechota weszła wziąć jeńców jak dekiel rozjechał całą pozycję

  4. DIM1

    Chiny pewnie dawno już ostro pracują już nad zamiennikami amerykańskich i tajwańskich kości, objętych sankcjami. Ale! Zawsze pisałem tu (kilka lat temu), że Rosja, przed wojną z nami, po cichu i w tajnej fabryce wyprodukuje, tysiące najnowszego modelu APS. Instalując to następnie, niemal w jednym momencie, nawet na dziesiątki tysięcy pojazdów bojowych. Wszak APS jest z 10 razy tańszy od każdego czołgu czy dobrego bwp. Moskale okazali się aż tak skrajnie głupi i pewni siebie, że tego nie zrobili. A widać teraz, może i zrobią. Pytanie: A czy przypadkiem równie głupi nie okażemy się my ? Nie będę teraz już przypominać co jeszcze pisałem, że kacapy zrobią... bo a nuż tym razem uważnie przeczytają ? i tamten pomysł też teraz podchwycą ;)

    1. szczebelek

      To propaganda, że system przeszedł testy i jest gotowy d

    2. Wania

      Wiemy, wiemy. Rosja ma tego dziesiątki tysięcy schowane na Syberii. Ale nie chcą pokazać bo chcą oszczędzić ludność cywilną. Poświęcają życie tysięcy swoich czołgistów bo im szkoda ludności cywilnej. I jaki ma to związek z ludnością cywilną wie tylko Rosja. Zapomnieli napisać, że już montują na t-62 i t-55. Tam w koncu jest 4 członków zalogi. No i że planują integrację z t-34.

    3. DIM1

      @Szczebelek. Na szczęście, w Rosji prawie wszystko jest propagandą. Jednak z drugiej strony...... system, który standardowo nie wytrzymuje np. 10 tysięcy powtarzanych cykli testu (patrz meble Ikea...), w gospodarce czasów pokoju byłby bublem. Gdy na wojnie, system, który dobrze zadziała tylko w 9 przypadkach na 10, czy nawet w 5 na 10, byłby rewalacją.

  5. szczebelek

    Nagle wszystkie programy w podobnym czasie przeszły badania i już nie mają analogów na świecie!!!

  6. Chyżwar

    Teraz nawet Japończycy, który byli ostrożnie mając nadzieje na rozwiązanie problemu Kuryli stracili cierpliwość i przywalili rusdkom kolejne sankcje. To będzie bardzo bolało, bo już chyba całkiem utracą dostęp do nowoczesnych technologii. O węglowodorach, które Japonia przestaje u nich kupować nie wspomnę.

Reklama