Technologie
Rosja: bliski koniec prób nowego pancerza ceramicznego
Jak poinformowała agencja TASS, zakończenie badań i testów nowego rosyjskiego pancerza ceramicznego planowane jest na początek 2021 roku. Pozwoli to na potencjalne wdrożenie go do produkcji i wykorzystanie w najnowszych różnego rodzaju rosyjskich wozach bojowych.
Informacje na ten temat przekazał rosyjskim mediom dyrektor generalny spółki AO Technodinamika (wchodzącej w skład rosyjskiej korporacji Rostec) Igor Nasienkow. Według Nasienkowa obecnie realizowane mają być badania i testy fabryczne, które mają zostać zakończone planowo w przeciągu 3-4 miesięcy. Dodał też, że nowy produkt jego spółki ma charakteryzować się niską masą własną przy jednocześnie wysokiej odporności na amunicję artyleryjską oraz czołgową i ma być wykorzystywany przy produkcji różnego rodzaju rosyjskich pojazdów opancerzonych.
Czytaj też: T-14 Armata dla rosyjskich sojuszników
Nowy pancerz ceramiczny opracowywany przez Stowarzyszenie Produkcji Kruszywa z Ufy ma bazować na ceramice korudowej, która jest wysokowytrzymałym materiałem produkowanym na bazie technologii tlenku glinu. Obecnie pancerz ceramiczny jest wykorzystywany jako jeden z głównych elementów pancerza kompozytowego, który stanowi m.in. podstawę opancerzenia współczesnych czołgów podstawowych. Charakteryzuje się dużą twardością i niską gęstością, a jego głównym zadaniem jest pochłonięcie energii kinetycznej efektora w trakcie jego fragmentacji, a także zmiany kierunku jego penetracji w celu uniemożliwienia penetracji pancerza.
Po pomyślnym przejściu wspomnianych wyżej prób wspomniany nowy pancerz ceramiczny może trafić m.in. do produkcji jako jeden z elementów opancerzenia najnowszej rodziny rosyjskich wozów bojowych bazujących na platformie Armata. Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej podpisało z koncernem UWZ w trakcie Międzynarodowego Forum Techniczno-Wojskowego "Armia 2018" pierwszy kontrakt na seryjne dostawy czołgów podstawowych T-14 Armata i bazujących na jego podwoziu ciężkich bojowych wozów piechoty T-15 Armata dla SZ FR. Według zapisów umowy dostarczone mają zostać 132 pojazdy obu typów. Obecnie na uzbrojeniu rosyjskiej armii znajduje się ok. 20 wozów produkcji przedseryjnej, które dotąd brały udział w defiladach i dotychczasowych badaniach i testach.
Czytaj też: Ruszyła produkcja seryjna T-14 Armata
Z kolei w sierpniu br. poinformowano o rozpoczęciu produkcji seryjnej czołgów podstawowych T-14 Armata oraz planach wprowadzenia pierwszych egzemplarzy do służby liniowej już w przyszłym roku. Wszystko wskazuje na to, że T-14 Armata będzie pierwszym na świecie seryjnie produkowanym i wprowadzonym do służby liniowej czołgiem podstawowym IV generacji. Wóz ten został zaprojektowany w zupełnie nowym układzie konstrukcyjnym z bezzałogową i lekko opancerzoną wieżą oraz silnie opancerzonym kadłubem, a główny nacisk położono na maksymalne zwiększenie przeżywalności załogi. Plany rosyjskiej armii zakładają także wprowadzenie do służby liniowej innych wersji wozów bojowych bazujących na platformie Armata.
Mikrostan wojenny, Mad Max w Syrii - Defence24Week 102