Reklama

Technologie

Połączone lotnictwo sojuszników w Powidzu [RELACJA]

  • Image Credit: Antonov
    Image Credit: Antonov
  • Wraz z uzyskiwaniem przez urządzenia mobilne coraz większej funkcjonalności, cyberprzestępcy stają się coraz bardziej wyrafinowani w atakach (fot. Lenovo, materiały prasowe)
    Wraz z uzyskiwaniem przez urządzenia mobilne coraz większej funkcjonalności, cyberprzestępcy stają się coraz bardziej wyrafinowani w atakach (fot. Lenovo, materiały prasowe)
  • Fot. www.blok5i6.pl
    Fot. www.blok5i6.pl

W marcu br. 33 Baza Lotnictwa Transportowego w Powidzu była gospodarzem rotacji amerykańskiego komponentu Aviation Detachment 19-1, angażującego samoloty C-130. Ponad 100 amerykańskich żołnierzy z 181th Airlift Squadron z 136. Skrzydła Lotnictwa Transportowego z Forth Worth w stanie Teksas brało udział we wspólnych ćwiczeniach z Siłami Powietrznymi.

Głównym celem rotacyjnej obecności amerykańskich lotników w Polsce jest wymiana doświadczeń i wspólne szkolenia, w zakresie procedur i umiejętności załóg. W ciągu ostatnich 4 tygodni amerykanie brali udział w połączonych działaniach z 33 Bazą Lotnictwa Transportowego, 2 Skrzydłem Lotnictwa Taktycznego, 12 Dywizją Zmechanizowaną i 6 Brygadą Powietrznodesantową. Operacje podejmowane w Powidzu angażowały również wydzielone elementy polskich Sił Specjalnych.

W ramach lotów szkoleniowych realizowano loty taktyczne, zrzuty ładunków i personelu, lądowania na nieprzygotowanych lądowiskach czy też loty z wykorzystaniem gogli noktowizyjnych. Głównymi obszarami, nad którymi wykonywano loty były poligony w Drawsku i w Toruniu. Av-Det 19-1 opierał się w tym roku o 5 samolotów Hercules: 3 amerykańskie C-130H2 oraz 2 polskie C-130E.

Wydarzenie, tradycyjnie, zwieńcza konkurs na precyzyjny zrzut ładunku i lądowanie. Tym razem, pierwsze 2 miejsca zajęły w jego ramach załogi amerykańskie, natomiast załoga Polska musiała zadowolić się miejscem 3cim. 

Wobec niedawnych deklaracji Jensa Stoltenberga, Sekretarza Generalnego NATO, należy spodziewać się dalszego rozwoju bazy w Powidzu, która już teraz przypomina raczej bazę amerykańską, aniżeli polską instalację wojskową. Wśród zgromadzonego na miejscu sprzętu zobaczyć mogliśmy śmigłowce Black Hawk i Apache (w tym z systemem Longbow) czy też maszyny MC-130J Combat Talon.

Na miejscu znalazły się również samoloty F-15E z bazy w Lakenheath, które w Powidzu biorą udział w ćwiczeniu Rapid Panther.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (3)

  1. vvv

    na szczęcie amerykanie zazdroszczą nam w-3 gluszcza z super mocnym wkm 12,7mm i kilkoma niekierowanymi rakietami 70mm. ten super nieopancerzony smiglowiec musi demontowac fotele bo ledwo co sie wznosi ale jest lepszy niz ah-64e bo wszysyko co nasze jest najsze, a mi-24w ktore pamietają poprzedni ustroj sa tak dobre ze maja oborowy wkm oraz niekierowane rakiety i zero automatyki :)

    1. CO2 panie

      Jedna większa farma wiatrowa to 2 miliardy zł a potem przynosi zyski... ujemne. W takich rzeczach masz odpowiedź dlaczego brak kasy.

    2. Anty 50 C-cali przed 500+

      a ....brazylijczycy z Dwoma super mocnymi ...7,62mm...!??"When fully established, the squadron will operate three Airbus Helicopters/Helibras H225M Super Cougar helicopters in several missions, including search and rescue (SAR). Belém hosts the command of the 4th Naval District, with one naval unit already operating H225M’s "...kiedy po Tym z 19 marca 2019 zobaczysz "bazowo" zintergrowanyz Exocet, doborowy H225M daj znak. Dostarczony FULLY dla Marynarki. Kraju co montuje Caracale PRZED wybraniem go dla Polski (przed 2015). aha dla 5-ciu dostarczonych dla Wojska brazyliczycy zachcieli sobie dodatkowej Balistic protekcji+ rozpraszania spalin przed "okiem" rakiet naprowadzanych w podczerwieni. Patrz Apacze z ROZDZIELONYMI silnikami, jak i s70i np....

    3. Max

      50 mld rocznie, tyle nas kosztują przywileje emerytalne, między innymi służb mundurowych. Żadnego kraju NATO nie stać na taki gest, nas stać, ale na uzbrojenie i inne rzeczy już brakuje.

  2. jb

    Nic w artykule o widocznych na zdjeciu Ospreyach. Czy to tez z Powidza? Ladne maszyny, ladne zdjecia.

  3. Ok bajdur

    Poyrzebujemy 32 takie f15 za migi. Bez rasowego myśliwca nieba nie obronimy.

    1. BB

      Dokładnie. Wedlug mnie F-15 to chyba jedyna alternatywa za Mig-29.

Reklama