Technologie

Pierwszy duński F-35 już lata [WIDEO]

Fot. Flyvevåbnet
Fot. Flyvevåbnet

Pierwszy duński egzemplarz samolotu Lockheed Martin F-35A Lightning II został oblatany 8 marca 2021 roku. W kwietniu maszyna zostanie oficjalnie przekazana do służby we Flyvevåbnet (siłach powietrznych Danii), ale nie opuści USA co najmniej do roku 2023.

Budowa pierwszego z 27 zamówionych przez Danię F-35A rozpoczęła się w styczniu 2020 roku. 31 stycznia maszyna opuściła zakłady montażu końcowego w Fort Worth w Teksasie w celu rozpoczęcia prób naziemnych. 8 marca odbył się pierwszy z czterech planowanych lotów próbnych, które realizowane są przez pilotów Lockheed Martin i US Air Force.

W kwietniu maszyna zostanie oficjalnie przekazana do służby w Flyvevåbnet z oznaczeniem taktycznym L-001, ale pierwszy duński pilot zasiądzie za jej sterami dopiero w maju. Samolot ma być wykorzystywany do szkolenia w bazie US Air Force Luke w Arizonie co najmniej do roku 2023. Dopiero wówczas będzie mogła trafić do Europy.

Łącznie do służby we Flyvevåbnet trafi 27 samolotów wielozadaniowych 5. generacji F-35A zamówionych w 2016 roku za 2,6 mld USD. Wraz z nimi kontrakt obejmuje też 4 symulatory wraz z niezbędną infrastrukturą, częściami zamiennymi, wsparciem eksploatacji i szkoleniem. Pierwsze cztery maszyny powinny zostać przekazane do służby jeszcze w tym roku. W przyszłym roku powinno rozpocząć się wycofywanie kilkudziesięcioletnich F-16AM/BM, które mają zostać zastąpione przez F-35.

Reklama
Reklama

Komentarze