Reklama

Technologie

Nowy radar Patriota dostarczony

Autor. Raytheon

Raytheon Missiles & Defense poinformował o dostarczeniu pierwszego z sześciu zamówionych w ramach pracy badawczo-rozwojowej radarów LTAMDS, czyli nowej generacji stacji systemu Patriot, do wojsk lądowych US Army.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Pierwszy radar LTAMDS (Lower Tier Air and Missile Defense Sensor) zbudowany przez Raytheon Missiles & Defense, dział firmy Raytheon Technologies, dotarł na poligon armii USA White Sands Missile Range 11 kwietnia. Stacja powstała z założeniem umożliwienia wykrywania najtrudniejszych celów, w tym rakiet balistycznych o wysokich parametrach, a także szerokiego spektrum obiektów aerodynamicznych (samolotów, śmigłowców, BSL, pocisków manewrujących).

Czytaj też

Jest to pierwszy z sześciu radarów, które zostaną dostarczone armii USA w 2022 roku. Przybycie radaru na poligon stanowi początek serii intensywnych testów, których zadaniem jest potwierdzenie możliwości i funkcji radaru LTAMDS w środowisku operacyjnym. Armia amerykańska po zakończeniu testów i stosownych modyfikacjach zamierza wprowadzić cztery z radarów, dostarczonych jeszcze w ramach trwającej fazy badaczo-rozwojowej do służby w ramach pilnej potrzeby operacyjnej. Kolejne radary będą dostarczane już w ramach produkcji seryjnej.

Reklama
Wspólnie z armią chcieliśmy zbudować radar, który potrafi wykrywać złożone, ewoluujące zagrożenia i zapewnić obronę przed nimi, a jednocześnie wymaga od operatorów znacznie mniej wysiłku. Efektem naszych prac jest właśnie LTAMDS (...) LTAMDS oferuje radykalny wzrost skuteczności działania przeciwko całej gamie zagrożeń, od samolotów załogowych i bezzałogowych aż do pocisków manewrujących i balistycznych. LTAMDS został dostrzeżony przez wojska obrony powietrznej na całym świecie, a zainteresowanie pozyskaniem nowego radaru wyraziło już oficjalnie kilkanaście państw.
Tom Laliberty, prezes działu operacji lądowych i obrony powietrznej w Raytheon Missiles & Defense

Czytaj też

LTAMDS to nowo opracowana stacja radiolokacyjna dla zestawu obrony powietrznej Patriot. Wykorzystuje jedną antenę główną i dwie anteny boczne z aktywnym skanowaniem elektronicznym (AESA), bazujące na technologii azotku galu (GaN), co zapewnia pokrycie 360 stopni. Stacja jest od podstaw dostosowana do funkcjonowania w systemie obrony powietrznej IBCS (wprowadzanym do US Army, zamówionym przez Polskę w programie Wisła i przewidzianym do wdrożenia w projekcie Narew).

LTAMDS jest równolegle pierwszym elementem rodziny radarów, którym Raytheon nadał nazwę GhostEye®, cechujących się lepszymi parametrami wykrywania szerokiego spektrum celu, także w trudnych warunkach. Dzięki postępom w zakresie technologii GaN oraz wykorzystaniu osiągnięć programu LTAMDS Raytheon osobno opracował GhostEye MR. Jest to radar obrony powietrznej określany jako średniego zasięgu, lżejszy jednak od LTAMDS, dysponuje jedną anteną obrotową. Jako jedno z zastosowań wskazan

LTAMDS
LTAMDS
Autor. Raytheon
LTAMDS ze złożonymi antenami bocznymi
LTAMDS ze złożonymi antenami bocznymi
Autor. Raytheon
Reklama
Reklama

Komentarze (2)

  1. Monkey

    Zw względu na nasze zapotrzebowanie na LTAMDS w programach Wisła i Narew powinnismy mocno trzymać kciuki za sukces tego programu. Im szybciej ten system radarowy stanie sie operacyjny w USA, tym szybciej my będziemy mieli okazję do wprowadzenia go do naszej słuzby.

    1. Valdore

      @Monkey, a po kiego ci dla systemu o zasiegu 25km radar o zasięgu pow 200km?? narew mamiec nasze radary Sajna a nie LTAMDS.

    2. Al.S.

      CAAM strzela do celów aerodynamicznych na dystansie 60 km, więc radar o takim zasięgu, żeby zawczasu przygotować wyrzutnie do strzału jest potrzebny.

    3. Monkey

      @Valdore: Narew z zasięgiem 25 km? Łoł… A słyszałeś o zasadzie: najlepszy środek wykrywania, najlepszy efektor dla IBCS, którego LTAMDS także będą częścią? Oczywiście, że słyszałeś, ale nie wyciągasz wniosków. Wydaje mi się, iż uważasz że oba systemy będą strzelać z tej samej rubieży. Oczywiście część Narwi będzie osłaniać Wisłę, ale zdecydowana większość systemów SHORAD będzie znacznie bliżej linii frontu. Chyba, że myślisz o Wiśle wspierającej jednostki operacyjne, ale nie chcę w to wierzyć…

  2. Xzibit

    Radar jest a gdzie jest 2 etap Wisły ?? Bo 2 baterie Patriot to nie jest żadne wzmocnienie WP tylko żart :)