Technologie

Okrętowe hipersoniczne „antyrakiety” coraz bliżej

Graf. Raytheon Missiles & Defense
Graf. Raytheon Missiles & Defense

Trzy amerykańskie firmy przeszły do fazy projektowej, która ma zakończyć się stworzeniem systemu zwalczania pocisków hipersonicznych. Pocisk przechwytujący, poruszając się z prędkościami wielokrotnie przewyższającymi prędkość dźwięku, ma zneutralizować zagrożenie, kiedy te dokona ponownego wejścia w ziemską atmosferę i lotem ślizgowym będzie zmierzał ku celowi.

Amerykańska agencja (działająca pod egidą Departamentu Obrony USA) Missile Defense Agency (MDA) zawarła trzy kontrakty (o sumarycznej wysokości około 60 milionów dolarów) z Lockheed Martin, Raytheon Missiles & Defense i Northrop Grumman, w celu przeprowadzenia prac nad opracowaniem i zademonstrowaniem pionierskiego, hipersonicznego systemu zwalczania pocisków poruszających się z prędkością naddźwiękową - Glide Phase Interceptor. Ten wybór trzech odmiennych firm wynika z potrzeby rozwoju różnych koncepcji w celu zachowania konkurencji i późniejszego zbadania wielu rozwiązań, spośród których będzie można wybrać najlepsze.

Naddźwiękowy pocisk GPI ma przechwytywać broń hipersoniczną podczas ich ostatniej fazy lotu, bo po ponownym wejściu w atmosferę ziemską, na wysokości 70 kilometrów. Wtedy pocisk nieprzyjaciela lotem ślizgowym porusza się ku swojej destynacji, zaś jego prędkość wielokrotnie przewyższa prędkość dźwięku.

Wystrzeliwane z okrętów przyszłe „antyrakiety” mają zostać zaprojektowane tak, aby były kompatybilne z systemami Aegis Ballistic Missile Defense i Baseline 9 Aegis Weapon System (kontrolowanie, śledzenie i reagowanie na zagrożenia hipersoniczne). Ponadto przewiduje się korzystanie z dodatkowych systemów. Jednym z nich mogłaby być opracowywana przez Northrop Grumman konstelacja satelitów Hypersonic and Ballistic Tracking Space Sensor (HBTSS). Jej idea zakłada wykorzystanie przyszłych satelitów, rozmieszczonych na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO), do przesyłu informacji do GPI o nadchodzącym zagrożeniu. Innym kompatybilnym rozwiązaniem byłyby zmodyfikowane (o zdolności wykrywania i śledzenia hipersonicznych pocisków) radary SPY-6 od Raytheon Missiles & Defense.

Koncepcje, a dalej demonstratory powinny być gotowe do września 2022 roku. Agencja MDA po tym terminie wyselekcjonuje dwa podmioty do przeprowadzenia dalszych prac.

Reklama
Reklama

Jak się okazuje, program Glide Phase Interceptor był przez ostatnie kilkanaście miesięcy (od sierpnia 2020 roku) wstrzymany, głównie z powodów konfliktów na etapie idei, według jakiej działałaby przyszła „antyrakieta”. Ostatecznie zleceniodawca postawił wymóg, by do niszczenia wrogiego pocisku doszło właśnie na etapie terminalnym, czyli podczas opadania w locie ślizgowym.

Komentarze