Reklama

Technologie

Następca ATACMS przetestowany

Autor. www.lockheedmartin.com

Armia Stanów Zjednoczonych ogłosiła przeprowadzenie udanej próby pocisku Precision Strike Missile w wersji podstawowej Increment 1  (PrSM Inc 1). Oznacza to, że nowa broń wkrótce zacznie zasilać jednostki i magazyny tej formacji. Może to doprowadzić do zwiększenia liczby przekazywanych Ukrainie pocisków ATACMS, które PrSM mają zastąpić.

Reklama

PrSM to pociski balistyczne ziemia-ziemia, które powstały jako następcy pocisków balistycznych ATACMS. W czasie testu, przeprowadzonego na poligonie White Sands 13 listopada tego roku, nowy pocisk został wystrzelony z wyrzutni HIMARS i potwierdził zakładane parametry, jeśli chodzi o: przewidywaną trajektorię lotu, celność i kąty natarcia. Ostateczny dokładny raport na ten temat ma być gotowy w grudniu bieżącego roku.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Przeprowadzony test był pierwszym z kilku planowanych testów kwalifikacyjnych nowej broni. Ich sukces będzie oznaczał, że wkrótce rozpocznie się produkcja seryjna pocisków wersji wczesnej gotowości operacyjnej (Early Operation Capability - EOC). Broń ta znacząco zwiększy możliwości rażenia nowej broni, PrSM ma dysponować zasięgiem co najmniej 500 km w porównaniu do 300 km w przypadku ATACMS. Będzie mógł też być wystrzeliwany z tych samych wyrzutni co poprzednik, a zatem MRLS i HIMARS, przy czym zajmował w wyrzutniach mniej miejsca. Oznacza to, że wyrzutnia HIMARS będzie mogła przenosić nie jeden a dwa pociski balistyczne jednocześnie. Większa ma być także skuteczność nowego typu uzbrojenia co oznacza zapewne jeszcze lepszą celność, odporność na zakłócenia i lepsze głowice bojowe.

Jeśli nowe pociski zostaną szybko wdrożone do produkcji, wówczas być może więcej ich poprzedników - ATACMS - będzie mogło być przekazywanych Ukrainie.

Czytaj też

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (7)

  1. tkin ważny

    Tylko produkcja 100 % daje szanse na walkę z Rosją, gdzie będzie to walka na wyczerpanie. A jakie to fabryki wybudował PiS. I to jest podsumowanie mocarstwowej potęgi Polki. Tylko z Koreą są jakieś przymiarki do produkcji, licencji bo z Amerykanami wielkie G... tylko półka - śmiech. Śmiech przez łzy tyle miliardów i NIC. Wszyscy zachwalacze Amerykańskiego sprzętu powinniście się zamknąć. Chyba, że macie jakieś wyjaśnienia, że Amerykański sprzęt najlepszy, i najdroższy to totalna katastrofa dla Polski, militarna i ekonomiczna. Wątpię, żebyście zabrali głos. Wątpię, żebyście musieli w ogóle odpowiadać.

    1. buldog

      Pełna zgoda.

  2. Hmmm.

    A kiedy nowe pociski w Polsce?

    1. Seb66

      Jeszcze "starych" nie mamy, a ty o NOWYCH?

    2. Hmmm.

      @Sebb66, zabraniasz marzyć? Od kilku lat spełniają się niektóre moje marzenia dotyczące polskiej armii, więc czemu nie?

  3. Sum ergo cogito

    W bazowej wersji miała być "morska" głowica WDU-18B z zapalnikiem FMU-141B (od pocisku Harpoon), stosowana wcześniej też w M57 ATACMS. Przy masie około 220 kg ma ... taką samą zdolność rażenia jak ten ostatni mimo tego, że ATACAMS ma większą średnicę (607 mm), ale w kadłubie ma duuuużo pustego miejsca obok głowicy. Dobranie średnicy silnika w PrSM do wielkości głowicy pozwoliło na podwojeni liczby pocisków w kontenerze startowym i jednocześnie polepszając aerodynamikę przy lepszym paliwie znacznie zwiększyło zasięg maksymalny. A ten - nawet oficjalny - jest już niezły, a nieoficjalny ...

  4. Razparuk

    ciekawi mnie wielkość głowicy bojowej...

  5. trantitla

    PrSM I ma podobno zasięg 700 km.

  6. Buczacza

    Brać i kupować. Na iwana jak znalazł.

  7. Chyżwar

    Bardzo dobrze. bo mamy HIMARSy. Tylko jak jacyś podejrzani miszczowie z Brukseli mają decydować, co wolno lub nie wolno nam kupić prawdopodobne jest, że obejdziemy się ze smakiem.

Reklama