Technologie
Kolejny lot odrzutowego Bayraktara [WIDEO]
Pierwszy turecki odrzutowy bezzałogowiec bojowy Bayraktar Kizilelma odbył 23 stycznia 2023 roku drugi lot próbny, podczas którego potwierdzono poprawne zachowanie płatowca. Badano jego zachowanie podczas lotów na średnim pułapie i wykonywania podstawowych manewrów. Co ciekawe, jest on napędzany ukraińskim silnikiem Iwczenko-Progress AI-25TLT. Drony Kizilelma mają w przyszłości wspierać tureckie myśliwce 5. generacji TAI TF-X ale też stacjonować na pokładzie okrętu desantowego TCG Anadolu, zmieniając go w mini-lotniskowiec.
Czytaj też
Bezzałogowiec o sympatycznej nazwie Kizilelma co po turecku znaczy „czerwone jabłuszko" jest szczytowym osiągnięciem firmy Baykar, produkującej obecnie przede wszystkim lżejsze maszyny taktycznie Bayraktar TB2, na których zakup zdecydowała się również Polska. Zarówno Bayraktar TB2, jak i znacznie większy, dwusilnikowy Bayraktar Akinci napędzane są śmigłami. Bayraktar Kizilelma to pierwszy odrzutowiec tej firmy, opracowany dla wojska w technologii obniżonej sygnatury radarowej (stealth), co wymusza też umieszczenie uzbrojenia wewnątrz płatowca a nie pod jego skrzydłami.
Samolot ten zbudowany jest w układzie kaczka i napędzany pojedynczym silnikiem odrzutowym. Pierwszy lot odbył w grudniu ubiegłego roku a kolejny nieco ponad miesiąc później. Maszyna w krótkim czasie ma zostać przetestowana i wprowadzona do seryjnej produkcji. Turcja planuje wykorzystywać dwa warianty: poddźwiękowy Kizilelma-A przeznaczony do startu z pokładu lotniskowców i naddźwiękowy Kizilelma-B który będzie m. in. współpracował z budowanym obecnie myśliwcem wielozadaniowym 5. generacji TF-X. W tej wersji napęd bezzałogowca ma stanowić silnik odrzutowy z dopalaczem produkcji ukraińskiej Iwczenko-Progress AI-332F lub nowy turecki silnik TEI TF-6000.
Czytaj też
Obecnie testowana jest wersja poddźwiekowa, napędzana silnikiem Iwczenko-Progress AI-25TLT. Zgodnie z założeniami ma ona osiągać prędkość 0,9 Macha i zasięg ponad 900 km. Przy masie startowej do 6 ton i długości niemal 15 metrów ładunek użyteczny, czyli masa przenoszonego uzbrojenia lub systemów rozpoznawczo-obserwacyjnych ma sięgać półtorej tony. Będą to pociski i bomby kierowane, ale też radar AESA czy systemy walki radioelektronicznej.
Stacjonując na pokładzie okrętu desantowego TCG Anadolu, zaprojektowanego jako jednostka desantowo-śmigłowcowa, Kizilelma-A ma stać się podstawowym uzbrojeniem tureckiego lotnictwa morskiego. Natomiast TCG Anadolu stanie się dzięki temu pierwszym mini-lotniskowcem/dronowcem uzbrojonym jedynie w śmigłowce i samoloty bezzałogowe.
Msta
Coś ostatnio cisza o TB2, a UKR na pewno ma przynajmniej 2 szt lub po cichu je straciła
farfozel
Nie mają już żadnego
Ma_XX
wczoraj 2 nowe dostali od producenta
zenek12
@farfozel Widać masz jakąś wiedzę tajemną na ten temat.
rwd
Wielki jak stodoła, przy silnej oplot ma małe szanse.