Technologie

Japonia zapowiada następcę Sōryū

Fot. Japan Maritime Self Defense Force
Fot. Japan Maritime Self Defense Force

Firma Mitsubishi Heavy Industries ujawniła plany budowy kolejnej generacji japońskich okrętów uderzeniowych z napędem konwencjonalnym. Następcami typu Sōryū, które nadal są budowane w japońskich stoczniach, mają być jeszcze trudniej wykrywalne jednostki określane na razie jako 29SS.

Nowe okręty mają bazować na typie Sōryū, największych japońskich okrętach podwodnych powstałych od czasu drugiej wojny światowej (2900 t wyporności normalnej kiedy idą po powierzchni morza, 4200 t w zanurzeniu). Trudno się zresztą dziwić, bo zaczęły one wchodzić do służby dopiero 10 lat temu i będą wprowadzane do niej aż do 2024 roku (10 w służbie, jeden w odbiorach, cztery planowane). Ich projekt jest uważany za jeden z najlepszych na świecie w swojej klasie. Nie udało się go wprawdzie sprzedać Australii (gdzie w rywalizacji zwyciężył francuski Shortfin Barracuda), ale zebrał tam liczne pochwały, a zainteresowanie wyraziły od tego czasu Indie i Tajwan.

image
Planowany wygląd następcy Sōryū. Prezentacja Kobe Shipyard

Już w trakcie wchodzenia do służby Sōryū przeszły modyfikację, w ramach której w miejsce baterii ołowiowo-kwasowych zastosowano litowo-jonowe. Niemal podwoiło to możliwości przechowywania energii i znacznie zwiększyło czas operowania pod wodą. Teraz japońscy stoczniowcy idą dalej i ujawniają wstępne koncepcje nowego okrętu. Jego faza badawczo-rozwojowa planowana jest dopiero na lata 2025-28, a pierwsza jednostka do służby wejdzie prawdopodobnie około roku 2030 - zaledwie kilka lat po wprowadzeniu ostatniego okrętu typu  Sōryū. 

W tej chwili wiadomo, że nowy typ okrętu będzie miał znacznie niższy i bardzie wtopiony w  kadłub kiosk, a stery głębokości zostaną przeniesione na kadłub. Zmniejszy to jeszcze bardziej opór hydrodynamiczny, a - co za tym - idzie sygnaturę akustyczną. Prawdopodobne zostanie też zastosowany pędnik wodnoodrzutowy w miejsce tradycyjnej śruby.

Nie jest do końca jasne jak nowy okręt ma być uzbrojony Najpewniej zabudowane zostaną 533 mm wyrzutnie torped zdolne także do wystrzeliwania pocisków Sub Harpoon albo ich odpowiedniki. Trudno powiedzieć, czy pojawią się także wyrzutnie pionowe, jako że dotychczas Japończycy ich nie stosowali.

Komentarze