Reklama

Technologie

Indie testują rakietotorpedę. Rewolucja w zwalczaniu okrętów podwodnych?

SMART Fot. DRDO
SMART Fot. DRDO

Indie poinformowały o przeprowadzeniu udanego próby rakietotorpedy określanej akronimem SMART (Supersonic Missile Assisted Release of Torpedo). Chociaż nie jest to pierwsze uzbrojenie wykorzystujące napęd rakietowy do przetransportowania torpedy na dużą odległość w miejsce gdzie może znajdować się nieprzyjacielski okręt podwodny, to zdecydowaną różnice stanowią zakładane parametry nowej broni.

Chodzi przede wszystkim o zasięg na jaki będzie mógł być wystrzeliwany SMART. Ma to być nawet do 650 kilometrów. Przed uderzeniem w wodę pocisk ma uwalniać przenoszony ładunek w postaci torpedy TAL (Torpedo Advanced Light) naprowadzanej akustycznie, dysponującej zasięgiem 16 km, prędkością 33 węzłów i zdolnością operowania (samodzielnego poszukiwania celu) przez sześć minut.

Na czym polega rewolucja? Dotychczas używane rakietotorpedy miały zasięg nie 650 ale zaledwie 20-30 km. W przeciwieństwie do nich wyrzutnie SMART będą mogły być instalowane nie tylko na okrętach, ale nawet na wyrzutniach lądowych (mobilnych bądź stacjonarnych) i razić operujące w okolicy nieprzyjacielskie okręty podwodne jak dotychczas wykrywane przez śmigłowce i samoloty patrolowe. Obecnie te statki powietrzne często przenoszą uzbrojenie torpedowe, co obniża ich zasięg i czas operowania. Tymczasem jeżeli efektor będzie mógł być odpalany z okrętu w okręgu o średnicy 1300 km od grupy okrętów, bądź z lądu w promieniu 650 km od wybrzeża, wówczas obciążenie maszyn dozorujących będzie mniejsza, a co za tym idzie ich możliwości wykrywania celów wzrosną.

Test został przeprowadzony na wodach Zatoki Bengalskiej (odpalenie z leżącej nieopodal brzegu Wyspy Wheelera, obecnie przechrzczoną na Wyspę dr Abdula Kalama) 5 października bieżącego roku. Jest nazywany ważnym kamieniem milowym programu SMART, chociaż nie podano na jaką odległość została wystrzelona eksperymentalna rakietotorpeda.

„Wszystkie cele misji wliczając w to założony zasięg i wysokość lotu, odłączenie osłony nosowej, wypuszczenie torpedy i uwolnienie mechanizmu redukcji wysokości [spadochronu] zostały zrealizowane perfekcyjnie (…) stacje śledzące (radarowe i systemy elektrooptyczne) razem z nadbrzeżnymi stacjami statkami i stacjami telemetrycznymi monitorowały wszystkie te wydarzenia” - brzmi oficjalny komunikat agencji indyjskiego ministerstwa obrony narodowej DRDO (Defense Research and Development Organization)

SMART może się okazać idealną z punktu widzenia Indii bronią defensywną, w obliczu przewagi morskiej Chińskiej Republiki Ludowej, szczególnie jeśli wystąpiłaby ona przeciwko New Delhi wspólnie z marynarką wojenną Pakistanu. Obecnie liczba chińskich okrętów podwodnych wszystkich klas sięga 69 jednostek i nadal rośnie. Podobnie jak licząca obecnie 5 okrętów podwodnych (plus 3 miniaturowe) flota okrętów pakistańskich.

Reklama
Reklama

Komentarze