Reklama

Technologie

IDA – nowy program rozwoju technologii „deep tech” z potencjałem podwójnego zastosowania

Fot. Fot. P.Leoniak/Marynarka Wojenna
Fot. Fot. P.Leoniak/Marynarka Wojenna

Polski Fundusz Rozwoju S.A. i PFR Ventures we współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej oraz PGZ – Polską Grupą Zbrojeniową stworzyli IDA – Innovative Dual-Use Technology Accelerator Bootcamp (IDA Bootcamp) – nowy, bezpłatny program dla podmiotów (zespołów naukowych, start-upów, firm technologicznych), które chciałyby rozwijać technologie podwójnego zastosowania – na rynku cywilnym i wojskowym. Wyzwania w pierwszej edycji programu dotyczą zwiększenia bezpieczeństwa na Morzu Bałtyckim.

Reklama

Rewolucje technologiczne w poszczególnych branżach zmieniają funkcjonowanie danego rynku. W ostatnim czasie mogliśmy obserwować rewolucje fintech, gdzie początkowo małe i zwinne zespoły spowodowały zmiany w sektorze bankowym. Tradycyjnie funkcjonujące banki, musiały szybko przystosować się do nowej rzeczywistości, adaptując rozwiązania oferowane przez start-upy i firmy technologiczne np. płatności zbliżeniowe, mobilną bankowość, autoryzację przelewów danymi biometrycznymi. Nie wszystkie banki były przygotowane do takich zmian, musiały więc bazować na potencjale dostępnym na rynku. Konieczne było z ich strony przystosowanie procedur, kultury organizacyjnej i sposobu myślenia tak, aby móc współpracować w modelu otwartych innowacji.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Podobną sytuację możemy obserwować obecnie w obszarze obronności. NATO wyciągając lekcje z doświadczeń wojny w Ukrainie, dostrzega, że w starciu z większymi siłami rosyjskimi, szybka zdolność adaptacji technologii dostępnych na rynku cywilnym znacząco zwiększa zdolności obronne. Jako przykład wziąć można firmę IceEye, która w bardzo krótkim czasie dostosowała swoje rozwiązanie do działania na froncie i umożliwiła monitorowanie ruchu wojsk rosyjskich w czasie rzeczywistym. W związku z tym, NATO uruchomiło program DIANA (ang. Defence Innovation Accelerator for North Atlantic), który ma na celu poszukiwanie nowych i przełomowych technologii takich jak sztuczna inteligencja, technologie kwantowe, technologie kosmiczne, paliwa przyszłości itp. dostępnych na rynku cywilnym. Akcelerator ma na celu przyspieszenie rozwoju tych technologii i przygotowanie ich do wdrożenia na użytek obronny. Drugim ważnym instrumentem NATO jest fundusz inwestycyjny „NATO Innovaton Fund”, który działa na rynku cywilnym inwestuje w młode start-upy technologiczne.

Polska jako członek Sojuszu, aktywnie uczestniczyła we współtworzeniu tych inicjatyw m.in. poprzez zaangażowanie Departamentu Innowacji MON oraz Grupę PFR. PFR Ventures zainwestowało 42 mln EUR w „NATO Innovation Fund”, a PFR S.A. aktywnie uczestniczyło w promocji DIANA w polskim ekosystemie innowacji. Działania te skutkowały ponad 70 aplikacjami polskich innowatorów do DIANA, co dało Polsce miejsce w ścisłej czołówce, tuż za takimi potęgami jak USA, Kanada i Wielka Brytania.

Autor. PFR

Ścisła współpraca MON, Grupy PFR, PGZ i innych aktorów ekosystemu innowacji np. Krakowskiego Parku Technologicznego, poskutkowała decyzją o uruchomieniu działań krajowych, które są niezbędnym elementem całej tej układanki. PFR uruchomił program wspierający rozwój technologii tzw. „deep tech” z potencjałem podwójnego zastosowania pod kryptonimem IDA (Innovative Dual-use tech Accelerator). Pierwszym pilotażowym działaniem jest IDA Bootcamp, który ułatwi wejście 10 innowacyjnym technologiom na rynek dual-use.

Zrobi to dzięki trzem kluczowym działaniom:

  • Określeniu potencjału innowacji technologicznych w obszarze podwójnego zastosowania;
  • Wypracowaniu możliwych sposobów wdrożenia innowacji w odpowiedzi na wyzwanie MON „Digital Baltic – zwiększenie bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej w rejonie Morza Bałtyckiego";
  • Ustaleniu planu działania prowadzącego do realizacji wypracowanych założeń.

Czytaj też

Dla kogo jest ten program? Dla rozwijających technologiczne rozwiązania podmiotów, które mają potencjał do szybkiego skalowania oraz wdrożenia na rynek (w perspektywie 6-9 miesięcy). Poszukujemy organizacji zarejestrowanych w Polsce. Przewaga udziału dla uczestników to m.in.:

  • rozwój modelu biznesowego – organizacje wezmą udział w warsztatach dotyczących m.in. własności intelektualnej, analizy rynku, budowania strategii sprzedaży czy przygotowania do współpracy z inwestorami,
  • unikatowa możliwość przygotowania do współpracy z sektorem obronnym,
  • szansa na przetestowanie rozwiązań w warunkach operacyjnych,
  • perspektywa pozyskania branżowych inwestorów lub partnerów do stworzenia konsorcjum np. pod projekt B+R.

Program to połączenie szkoleń online oraz fizycznych spotkań, które odbędą się w Gdańsku i Warszawie.

Nabór do IDA Bootcamp kończy się 17.10 o godz. 15:00. Wszelkie informacje o IDA znajdują się na stronie:

komunikat prasowy IDA

Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze

    Reklama