Technologie
IDA – nowy program rozwoju technologii „deep tech” z potencjałem podwójnego zastosowania
Polski Fundusz Rozwoju S.A. i PFR Ventures we współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej oraz PGZ – Polską Grupą Zbrojeniową stworzyli IDA – Innovative Dual-Use Technology Accelerator Bootcamp (IDA Bootcamp) – nowy, bezpłatny program dla podmiotów (zespołów naukowych, start-upów, firm technologicznych), które chciałyby rozwijać technologie podwójnego zastosowania – na rynku cywilnym i wojskowym. Wyzwania w pierwszej edycji programu dotyczą zwiększenia bezpieczeństwa na Morzu Bałtyckim.
Rewolucje technologiczne w poszczególnych branżach zmieniają funkcjonowanie danego rynku. W ostatnim czasie mogliśmy obserwować rewolucje fintech, gdzie początkowo małe i zwinne zespoły spowodowały zmiany w sektorze bankowym. Tradycyjnie funkcjonujące banki, musiały szybko przystosować się do nowej rzeczywistości, adaptując rozwiązania oferowane przez start-upy i firmy technologiczne np. płatności zbliżeniowe, mobilną bankowość, autoryzację przelewów danymi biometrycznymi. Nie wszystkie banki były przygotowane do takich zmian, musiały więc bazować na potencjale dostępnym na rynku. Konieczne było z ich strony przystosowanie procedur, kultury organizacyjnej i sposobu myślenia tak, aby móc współpracować w modelu otwartych innowacji.
Podobną sytuację możemy obserwować obecnie w obszarze obronności. NATO wyciągając lekcje z doświadczeń wojny w Ukrainie, dostrzega, że w starciu z większymi siłami rosyjskimi, szybka zdolność adaptacji technologii dostępnych na rynku cywilnym znacząco zwiększa zdolności obronne. Jako przykład wziąć można firmę IceEye, która w bardzo krótkim czasie dostosowała swoje rozwiązanie do działania na froncie i umożliwiła monitorowanie ruchu wojsk rosyjskich w czasie rzeczywistym. W związku z tym, NATO uruchomiło program DIANA (ang. Defence Innovation Accelerator for North Atlantic), który ma na celu poszukiwanie nowych i przełomowych technologii takich jak sztuczna inteligencja, technologie kwantowe, technologie kosmiczne, paliwa przyszłości itp. dostępnych na rynku cywilnym. Akcelerator ma na celu przyspieszenie rozwoju tych technologii i przygotowanie ich do wdrożenia na użytek obronny. Drugim ważnym instrumentem NATO jest fundusz inwestycyjny „NATO Innovaton Fund”, który działa na rynku cywilnym inwestuje w młode start-upy technologiczne.
Polska jako członek Sojuszu, aktywnie uczestniczyła we współtworzeniu tych inicjatyw m.in. poprzez zaangażowanie Departamentu Innowacji MON oraz Grupę PFR. PFR Ventures zainwestowało 42 mln EUR w „NATO Innovation Fund”, a PFR S.A. aktywnie uczestniczyło w promocji DIANA w polskim ekosystemie innowacji. Działania te skutkowały ponad 70 aplikacjami polskich innowatorów do DIANA, co dało Polsce miejsce w ścisłej czołówce, tuż za takimi potęgami jak USA, Kanada i Wielka Brytania.
Ścisła współpraca MON, Grupy PFR, PGZ i innych aktorów ekosystemu innowacji np. Krakowskiego Parku Technologicznego, poskutkowała decyzją o uruchomieniu działań krajowych, które są niezbędnym elementem całej tej układanki. PFR uruchomił program wspierający rozwój technologii tzw. „deep tech” z potencjałem podwójnego zastosowania pod kryptonimem IDA (Innovative Dual-use tech Accelerator). Pierwszym pilotażowym działaniem jest IDA Bootcamp, który ułatwi wejście 10 innowacyjnym technologiom na rynek dual-use.
Zrobi to dzięki trzem kluczowym działaniom:
- Określeniu potencjału innowacji technologicznych w obszarze podwójnego zastosowania;
- Wypracowaniu możliwych sposobów wdrożenia innowacji w odpowiedzi na wyzwanie MON „Digital Baltic – zwiększenie bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej w rejonie Morza Bałtyckiego";
- Ustaleniu planu działania prowadzącego do realizacji wypracowanych założeń.
Dla kogo jest ten program? Dla rozwijających technologiczne rozwiązania podmiotów, które mają potencjał do szybkiego skalowania oraz wdrożenia na rynek (w perspektywie 6-9 miesięcy). Poszukujemy organizacji zarejestrowanych w Polsce. Przewaga udziału dla uczestników to m.in.:
- rozwój modelu biznesowego – organizacje wezmą udział w warsztatach dotyczących m.in. własności intelektualnej, analizy rynku, budowania strategii sprzedaży czy przygotowania do współpracy z inwestorami,
- unikatowa możliwość przygotowania do współpracy z sektorem obronnym,
- szansa na przetestowanie rozwiązań w warunkach operacyjnych,
- perspektywa pozyskania branżowych inwestorów lub partnerów do stworzenia konsorcjum np. pod projekt B+R.
Program to połączenie szkoleń online oraz fizycznych spotkań, które odbędą się w Gdańsku i Warszawie.
Nabór do IDA Bootcamp kończy się 17.10 o godz. 15:00. Wszelkie informacje o IDA znajdują się na stronie:
komunikat prasowy IDA
WIDEO: Polska pancerna pięść na straży Łotwy [WYWIAD]