Reklama

Technologie

Holenderskie F-16 trafią w prywatne ręce

Fot. RNAF
Fot. RNAF

12 holenderskich samolotów F-16AM/BM Falcon trafi w przyszłym roku do prywatnej firmy Draken International. Docelowo firma może kupić nawet 40 maszyn, które Niderlandy zastępują nowymi F-35A Lightning. Prywatny operator wykorzysta rozbrojone myśliwce m. in. w szkoleniu pilotów USAF i US Navy latających właśnie na F-35.  

Parlament Niderlandów został 29 czerwca oficjalnie poinformowany o planowanej sprzedaży spółce Draken International 12 samolotów F-16 które mają zostać wycofane ze służby w 2022 roku. Umowa w tym zakresie ma zostać zawarta w najbliższych miesiącach. Będzie ona zawierać również opcję dotyczącą kolejnych 28 maszyn wielozadaniowych, których wycofanie ze służby zaplanowano na lata 2022-2024. Działania te realizowane są w ramach programu F-16 End Life of Type (ELOT) w związku z zastępowaniem wysłużonych samolotów F-16 wielozadaniowym maszynami 5. generacji typu F-35A.

Sprzedaż zatwierdziła międzyresortowa Komisja Sprzedaży Sprzętu Obronnego, składająca się z przedstawicieli Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Obrony. Ministerstwo Obrony wystąpiło w tym kontekście o wydanie licencji eksportowej na transfer sprzętu wojskowego oraz inne wymagane certyfikaty. Ustalono również, że działania mogą ulec opóźnieniu w przypadku prolongowania służby F-16 w siłach powietrznych Niderlandów, na co zgodziły się obie strony. Harmonogram wychodzenia tego typu ze służby jest bowiem ściśle powiązany z dostawami F-35.

Nabywca holenderskich F-16 to spółka Draken International, która jest obecnie jednym z głównych, komercyjnych dostawców usług lotniczych w Stanach Zjednoczonych. Dokonuje ona zakupu, importu i certyfikacji samolotów myśliwskich zdolnych do symulowania potencjalnego przeciwnika dla amerykańskiego lotnictwa wojskowego. Pozwala to m.in. na zabezpieczenie potrzeb ośrodka szkolenia lotniczego USAF Weapons School, ćwiczeń Red Flag oraz na wspomaganie, a w przyszłości być może również na zastąpienie wojskowych eskadr treningowych – tzw. Aggressor Squadron.

W barwach tego prywatnego operatora latają już wycofane ze służby samoloty wojskowe takie jak szkolno-treningowe MB-339 i L-39 Albatros, szturmowe A-4K/N Skyhawk oraz myśliwce MiG-21, Mirage F-1M i Denel Cheetah (zmodernizowany przez RPA Mirage III). Pozyskując samoloty z Holandii Draken International stanie się drugim po kanadyjskim Top Aces prywatnym operatorem myśliwców F-16 Falcon.

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama