Reklama

Technologie

Francja odebrała podświetlacze laserowe i zamawia kolejne

DHY 208
Żołnierze francuskich wojsk specjalnych podczas prezentacji laserowego wskaźnika celów DHY 208 firmy CILAS.
Autor. Ariane Group

Francuska Dyrekcja Generalna ds. Uzbrojenia (DGA) poinformowała o zamówieniu kolejnych 25 laserowych wskaźników celów DHY 208 w ramach programu Taranis, w którym od 2016 roku zamówiono już ponad 250 urządzeń krótkiego i dalekiego zasięgu firmy CILAS, należącej do koncernu Ariane Group. Dotąd dostarczono ponad 100 urządzeń w ramach zamówień, które mają zostać zrealizowane do roku 2025.

Reklama

Kryzys ukraiński - raport specjalny Defence24

Reklama

Francja pozyskuje wspomniane laserowe wskaźniki celów w ramach programu Taranis, który obejmuje dostawy urządzeń umożliwiających naprowadzanie artyleryjskiej i lotniczej amunicji kierowanej dla jednostek zarówno wojsk lądowych jak i specjalnych. Głównym wymaganiem było znaczne zmniejszenie masy modułów laserowych, które w obecnie stosowanej wersji ważą około 16 kg.

Czytaj też

Jako dostawcę nowych laserowych systemów wskazywania celów wybrano firmę CILAS i jej dwa produkty. DHY 208 do moduł laserowy krótkiego zasięgu (do 4km) działający w paśmie podczerwieni i wyposażony w moduł optyczny z siedmiokrotnym powiększeniem. Masa całkowita wraz z baterią wynosi poniżej 2 kg. Jest to bardzo mobilne urządzenie, przeznaczone przede wszystkim dla jednostek specjalnych i rozpoznawczych.

Reklama

Czytaj też

Cięższy zestaw typu DHY 308 o masie około 4,5 kg zapewnia wskazywanie celów na dystansie do 10 km i wykrywanie oraz określanie dystansu (dalmierz laserowy) do 20 km. Dodatkowe opcje to m. in. zdalne sterowanie czy integracja z lornetkami lub modułami obserwacji w podczerwieni. Oba urządzenia spełniają normę NATO STANAG 3733 a ich sygnał może być indywidualnie kodowany.

Czytaj też

W latach 2016-2017 DGA zamówiła około 200 modułów laserowych krótkiego zasięgu DHY 208 i 50 zestawów dalekiego zasięgu DHY 308. Zgodnie z oficjalnym komunikatem dotąd firma CILAS dostarczyła co najmniej 110 zestawów. Natomiast w grudniu 2021 roku DGA zamówiła kolejnych 25 modułów DHY 208. Dostawy wszystkich urządzeń powinny zakończyć się w 2025 roku.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama