Technologie

F-35 połączą się z Raptorami

F-16, F-35A i F-22A Fot. USAF
F-16, F-35A i F-22A Fot. USAF

Koncern Northrop Grumman poinformował o prowadzonych właśnie pracach nad otwartym systemem komunikacji, który usprawni wymianę danych między myśliwcami 5. generacji. Chodzić ma tak naprawdę o maszyny F-22 Raptor i F-35 Lightning II, bo to jedyne samoloty tej klasy, eksploatowane obecnie przez siły zbrojne państw szeroko pojmowanego Zachodu.

Zgodnie z doniesieniami prace mają mieć bardzo szybki przebieg i wkrótce ma zostać przetestowany prototyp gatewayONE. Czyli otwartego modularnego systemu, umożliwiającego komunikację i deszyfrację danych między obiema platformami. Ma to być wsparcie systemu systemów ABMS (Advanced Battle Management family of Systems) integrujących różnych uczestników pola bitwy i zapewniającymi im większą świadomość sytuacyjną, a przez to poprawiającą koordynację działań.

Kontrakt, na to rozwiązanie, został podpisany z centrum zarządzania cyklem życiowym systemów dowodzenia i łączności US Air Force oraz dyrektoriatem rozwiązań sieciowych. W jego ramach, Northrop Grumman zapewnia wsparcie inżynieryjne, techniczne i zarządzania projektem integracji sieciocentrycznej komunikacji między samolotami 5. generacji różnych typów. Po zakończeniu prac, testy zostaną przeprowadzone w ciągu czterech miesięcy w laboratorium naziemnym, a następnie po zainstalowaniu na samolotach, także w powietrzu.

Tworzone właśnie rozwiązanie ma być dostarczone „szybko i za przystępną cenę”. Integracja nowych możliwości ma zostać dokonana przy użyciu sprawdzonych już radiostacji z rodziny Freedom (odpowiedzialnych za komunikację, nawigację i system identyfikacji). Są one używane już teraz na samolotach 5. generacji i łączą je między sobą, ale tylko między maszynami tego samego typu i między nimi a starszymi platformami generacji 4.

Dotychczasowe rozwiązania powstały w celu zwiększenia możliwości myśliwców 4. generacji. Dzięki nim mogą one otrzymywać informacje od F-35 i F-22. Dlatego, że te ostatnie mogą operować bliżej przeciwnika i dysponują lepszymi sensorami, maszyny 4. generacji mają dostęp do znaczenie szerszego zakresu informacji. Co za tym idzie, ich możliwości są większe, ponieważ mogą one strzelać do celów, których normalnie nie mogłyby wykryć, same znajdując się w bezpiecznej odległości.

Teraz, kiedy produkcja F-35 osiągnęła już niemal zakładane maksimum (134 maszyny wyprodukowane w 2019 r., w stosunku do planowanych ok. 160 maszyn rocznie), a ponad 500 egzemplarzy rozpoczęło służbę w różnych częściach świata, potrzeba ich jak najbardziej efektywnej współpracy z F-22A (ok. 180 w służbie) staje się coraz większa.

Komentarze (3)

 1. plusik

  Na logike biorąc to powinien integrować się z F15_16_18 i to im pomóc właśnie a nie z F-22 które są w relatywnie niewielkiej liczbie w służbie.

  1. Davien

   A po co jak z nimi bez problemu moga sie porozumiec za pomoca Link-16?

  2. Roman

   prawie 300 sztuk to według ciebie niewielka liczba?

 2. simplusik

  Na logike biorąc to F-22 to niewilki % ich floty a więc integracja ta wielkie hallo? Czemu? Pewnie dlategi że F-22 i F-35 to V generacja ale pytanie znowu sie nasuwa PO CO takie hallo? Przecież F-35 to cud techniki dostepny prawie za darmo i dla wszystkich! Czyżby nie i Raptor ma je ochraniac? Przed kim? Ponoc Su57 to nielot a J-22 to plastikowa podrobka! Cos tu nie gra

  1. H

   Po co radio w su57? czyżby były złomem potrzebującym wsparcia z zewnątrz?

  2. mobilny

   Nie bo według waszych davienowych historii to Su57 nie ma a jak nie ma to i radia nie ma.

 3. BUBA

  Przecież F-35 to gwiazda śmierci, po co mu Raptor? Przecież to tylko takie "stare F-15" w innym opakowaniu... ...............................................................................................................................................................................................

  1. czytelnik D24

   Co takiego zrobi Raptor czego nie zrobiłby F-35?

  2. Laik

   Wygra walkę manewrową?

  3. wert

   zabierze 2x więcej uzbrojenia?