Technologie

Eurosatory 2022: Francuskie Jaguary i Gryfy rosną w siłę

Jaguar
Fot. Defence24

Zarówno na ekspozycji zewnętrznej jak i na stanowisku francuskiej armii można zobaczyć podczas Eurosatory 2022 pojazdy rozpoznawcze Jaguar i transportery piechoty Griffon, stanowiące element programu modernizacji o kryptonimie SCORPION (fr. Synergie du COntact Renforcée par la Polyvalence et l'InfovalorisatiON - Synergia Połączenia Wzmocniona Wszechstronnością i Oceną Danych). Przed paryską wystawą DGA (fr. Direction Générale de l'Armement) zawarła umowę dotyczącą kolejnych 88 wozów Jaguar i 302 Griffon.

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Łącznie jest to już czwarta transza tych pojazdów w ramach programu SCORPION i podnosi całkowitą liczbę zakontraktowanych dla Armée de Terre pojazdów do 150 Jaguarów i aż 909 Griffonów. Głównymi wykonawcami są koncerny Nexter, Arquus i Thales, ale w roli podwykonawców znajduje się wiele firm francuskiego przemysłu obronnego.

Czytaj też

Zarówno transporter opancerzony VBMR Griffon (fr. Véhicule Blindé Multi Rôles) jak i rozpoznawczy EBRC Jaguar (fr. Engin Blindé de Reconnaissance et de Combat) są zbudowane na poziomie konstrukcji strukturalnej jak i systemów elektronicznych na zasadzie modułowej, co ma ułatwić ich rozwój i modernizację w cyklu życia.

Jaguary sukcesywnie zastępują obecnie używane kołowe bojowe wozy rozpoznawcze AMX-10RC i ERC 90 Sagaine. Wozy te po latach służby w kraju i w czasie misji ekspedycyjnych są już mocno przestarzałe i wyeksploatowane, a co za tym idzie, wymagają pilnego zastąpienia przez nowe konstrukcje.

Griffon VBMR
Transporter VBMR Griffon
Fot. Defence24

Jaguar jest uzbrojony w armatę automatyczna CTA CT40 kal. 40 mm (strzelającą amunicją teleskopową) sprzężona z czołgowym karabinem maszynowym kal. 7,62 mm oraz podwójną wyrzutnią przeciwpancernych pocisków kierowanych MMP (z boku wieży). Opancerzenie bazowe zapewnia odporność na poziomie 4 według STANAG 4569, czyli ochronę przed bronią do kalibru 14,5 mm x 114. Napęd tego sześciokołowego, bardzo zwartego i zwrotnego pojazdu zapewnia silnik o mocy 500 KM, co przy masie 25 ton zapewnia dużą dynamikę, prędkość maksymalną 90 km/h i zasięg operacyjny ponad 800 km.

Czytaj też

VBMR Griffon to nowy, wielozadaniowy, kołowy transporter opancerzony mogący przewozić na swoim pokładzie ośmioosobową drużynę piechoty wyposażoną we francuski system żołnierza przyszłości FELIN. Ma on zastąpić całą rodzinę transporterów VAB. Załoga pojazdu składa się z dowódcy i kierowcy. Uzbrojeniem Griffona jest zdalnie sterowany moduł uzbrojenia montowany na dachu po prawej stronie kabiny pojazdu, wyposażony w lekki karabin maszynowy kal. 7,62 mm, wielokalibrowy karabin maszynowy kal. 12,7 mm lub granatnik automatyczny kal. 40 mm, a także wyrzutnie granatów dymnych typu Galix. Masa bojowa pojazdu wynosi 24,5 tony, a prędkość maksymalna 90 km/h. Zgodnie z wymogami programu SCORPION, dla ułatwienia logistyki i obniżenia kosztów, Jaguar i Griffon posiadają około 70% wspólnych komponentów.

Komentarze (2)

 1. biały

  Śliczny ten Jaguar , Francuzi tu się postarali ,, ciekawe jak nasze rosomaki rozpoznawcze czy już jakieś do jednostek trafiły ??

  1. Kalrin

   Nie. Wojsko już chyba 2 albo 3 razy odrzuciło prototypy po testach. więc projekt nadal się ciągnie a efektów nie widać. Powody utajnione więc może za 20-30 lat się dowiemy co nie działało jak już wszystkie rośki dawno będą wycofane ze służby.

  2. Al

   Śliczny to jest kwiatek, sprzet ma być niezawodny i skuteczny

 2. Kalrin

  Ten Jaguar nie dość że wygląda dobrze to coś oferuje. Mamy tutaj naprawdę bardzo dobre systemy rozpoznawcze ( i proszę mi nie mówić bzdur że Francuska technika to siajs bo to wasza opinia kierowana tylko i wyłącznie polityką). Jest wysoce mobilny, dobrze jak na wóz tej klasy opancerzony i wręcz jak na pojazd rozpoznawczy bardzo potężnie uzbrojony. Jak spojrzymy następnie na naszego bobra to no cóż przypomina mi on swoim designem samochody opancerzone z lat 60 i 70 ubiegłego wieku. Jego jedynym plusem w porównaniu do Jaguara jest pływalność. O systemie rozpoznania na pokładzie nic nie wiem poza tym że są Tureckiej produkcji. Ciekawe jak wygląda ich porównanie do zachodnich odpowiedników.

  1. Azzar

   Porównywanie obu konstrukcji nie ma zbytnio sensu, bóbr-3 ma zastąpić BRDM-2 i do tego został stworzony. ma zamontowany karabin maszynowy, może pływać, ma automatyczny system przeciwpożarowy, system pompowania kół, wyrzutnie granatów i system ostrzegania przed wiązką laserową i jako następca BRDM-2 to w pełni wystarczy. Jaguar to wóz który niektórzy mogli by nazwać nawet czołgiem i który powstał jako wóz rozpoznawczy i wsparcia piechoty przez swoje uzbrojenie a bóbr został stworzony do radzenia sobie w trudnym terenie oraz transportu żołnierzy których może pomieścić aż 10 a nie do uczestniczenia w bezpośrednim starciu co widać nawet po samej konstrukcji bo gdyby chcieli zrobić coś chociaż podobnego do jaguara to by tam wpakowali chociaż ZSSW-30