Reklama

Technologie

Części dla polskich Jastrzębi

Fot. 32BLT
Fot. 32BLT

32. Baza Lotnictwa Taktycznego w Łasku rozpisała przetarg dotyczący asortymentu ponad 450 części zamiennych do samolotów wielozadaniowych F-16C/D Block 52+ Jastrząb. Zostały one podzielone na 20 odrębnych pakietów liczących od 1 do ponad 80 elementów. Termin składania ofert upływa 5 listopada 2021 roku.

Postępowanie dotyczy szerokiego zakresu komponentów niezbędnych w remontach i serwisowaniu samolotów F-16 stacjonujących w Łasku. Xhodzi o  zakres części od sworzni, śrub i kabli po osłony kabiny, panele techniczne, zawory czy części masek i hełmów. Łącznie jest to 457 różnych elementów, które podzielono na pakiety zgodnie z potrzebami eksploatacyjnymi. W postępowaniu zastosowano procedurę przetargu ograniczonego, przyspieszonego, z uzasadnieniem następującej treści – „Ze względu na konieczność utrzymania wysokiej sprawności samolotów F-16 eksploatowanych w SZ RP zachodzi pilna potrzeba udzielenia zamówienia dotycząca zakupu części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.”

W procedurze do 5 listopada potencjalni oferenci mają złożyć swoje oferty, które zostaną ocenione w głównej mierze w oparciu o doświadczenie, czyli liczbę zrealizowanych dostaw tego typu komponentów na rzecz lotnictwa wojskowego w okresie minionych 3 lat. Planowane jest udzielenie zamówień nie mniej niż 3 i nie więcej niż 6 z oferentów którzy wykażą się najwyższą oceną.

Na rok 2022 planowane jest ponowne ogłoszenie podobnego postępowania w podobnym asortymencie, który niezbędny jest do bieżącej eksploatcji samolotów bojowych.

Reklama
ReklamaReklama

Komentarze (12)

 1. BUBA

  Z Gripenami dostana Meteory...cyli beda lepiej uzbrojone niz F-35A Polski....my możemy sobie Meeora zobaczyc w Planetarium.........................................................................................................

  1. Davien

   Taak, a w jakim alternatywnym swiecie?:))

 2. KPPL

  Jeśli już koniecznie chcą ładować następne pieniądze do koncernu Wielkiego Brata LM, to niech lepiej dokupiábwiecej Javelinów i zamówią przynajmniej dwanaście f- 16V . Kolejka na oczekiwanie jest długa a przyszła pora na pierwszą modernizację. Tego nie będzie można zlecić bez dodatkowych maszyn. Już teraz to co mamy jest poniżej minimalnych potrzeb obronnych. W najbliższych latach wypadną Migi i Su a co zostanie do obrony ? F-35 A nie załatają wszystkich dziur.

  1. Mat

   Ja bym poszedł o krok dalej. Zamówić F16V, i powoli modernizowac to co mamy obecnie...

  2. dropik

   javeliny juz pokazały swoją niezawodność i celność na pokazie dla ministra, aż musieli cele podgrzewać i strzelac na wprost . 12 f16v - moze 4 lub 6 :P

  3. Grzegorz

   Mam całe wiaderko śrub nakrętek podkładek i troszkę różnego rodzaju nitów . oddam za darmo

 3. Posterunkowy

  A Brazilia gdzie wybrała Gripeny ma buźki tak uśmiechnięte że Szwedami oo tak. ;)

  1. W Gripeny nie wymagają części zamiennych przez cały okres eksploatacji, czy oco chodzi?

  2. ktos

   dokladnie i paliwa tez nie spalaja... lataja na poboznych zyczeniach naszych forumowiczow. Dlatego w trosce o gripeny zawsze musi pojawic sie o nich tekst jezeli jest artykul o F16.

 4. rezerwa 77r.

  może należy poważnie potraktować IRACKIE F-16 , z których chcą zrezygnować w rozliczeniu dać MIG-29

 5. Kasia

  Kiedy Polska dokupi F 16? W mediach temat ucichł.

  1. BUBA

   Brak kasy - proste

 6. AnalitykPL

  Co to za cyrk. Polska, jako kraj o szczególnym zagrożeniu ze strony sąsiada nie ma stałego dostawcy części zamiennych do samolotów bojowych. Ba - już widzę, jak za chwilę pojawia się wróg, a my szukamy dostawcy. Gdybyśmy mieli tylko Bieliki tj. lic. Jaka, sprawa byłaby oczywista - wystąpić do Rosji o dostarczenie do ich samolotów części - przecież to tylko "przetarg". PS. Pytanie: czy UE zgodzi się bez przetargu?.

  1. DefBot

   Słabo analizujesz. Rosja nie produkuje żadnych części do Bielików, kłamiesz i manipulujesz...

 7. as

  Jak bym pracował w FSB, to już bym zaczął kombinować jak zrobić śrubki z trotylu i przetarg wygrać.

  1. Marek l

   Kupić nowe 16.v.

  2. Herr Wolf

   Kup

  3. Ok bajdur.

   Jak mnie wsadzisz do MONu do zakupów to kupię. W WP brakuje wielu rzeczy ale na pewno nie darmozjadów... Np. Skoro jest u nas firma zdolna modernizować Stary 266 na oszczędniejsze to powinna dostawać zlecenia do pracy na trzy zmiany. Ławeczki niepodległości, ołtarze, hałdy węgla , kabury do p64, stare stalowe hełmy i drogi nie poprawiają zdolności bojowych. Dlaczego nikt nie kupuje nowych efektorów do zestawu OPL Osa? Dlaczego zamówienia w kraju noktowizji są puszczane małymi partiami. W ten sposób idzie kroplowka ale za zbyt wiele się przepłaca. Gdybym mógł to dawno zakontraktowany f-16V np. 24 -36 sztuk i czekał aż będą dostarczane przez najbliższe 6-10 lat a w międzyczasie słał do modernizacji stare block 52+. Nasz kraj wybiera drogę państwa socjalnego i wydaje miliardy na dotacje zamiast stwarzać i wspierać krajowych przedsiębiorców dających dobrze płatne miejsca pracy.

 8. SAS

  Jak będę potrzebował części do samochodu to też ogłoszę przetarg. A jak nikt się nie zgłosi to najwyżej będę jeździł rowerem.

  1. internetowy mędrek

   Jeśli masz flotę samochodów, to jak zapewne ogłosisz przetarg zamiast kupować u Mietka w warsztacie albo na znanym portalu aukcyjnym...

  2. Davien

   No popatzr dla 48-miu samochodów też kupisz cześci na bazarze za rogiem?:))

  3. Monkey

   @internetowy mędrek: Albo u Frasyniuka się poradzę. W końcu zna się na takich sprawach od „przełomu”…

 9. qwert

  Naprawdę musi być źle, skoro dostawa części zamiennych jest tak ważnym tematem

  1. BUBA

   A jak nie masz czesci do twojego pojazdu to nie jest to dla ciebie wazny temat ...

  2. Ernst Stavro Blofeld

   Mam takie same odczucia.

  3. Specjalnie ciebie temat :)

 10. xawier

  A tak na marginesie, ile jest sprawanych F16? - 20%, ....... 30%?, sądzę, że wiecej nie. A z F35 po kilku latach będzie jeszcze gorzej.

  1. Sprawnosciowieć

   Nuda , nuda wszystkie 85 F16 jest sprawnych

  2. 80% Oczywiście..będzie gorzej , już jest..

  3. tak, tak dokladnie 85 :-)

 11. Monika 17777

  Kupcie nowe F16 a nie bzdety

  1. Gnom

   Czyżby sponsorka? Zwróć się do MON z propozycja dotacji celowej - pewnie chętnie przyjmą kasę.

  2. Herr Wolf

   Ile dajesz kasy

 12. Pjoter

  A tak nieśmiało zapytam co z flarami ?

Reklama