Reklama

Technologie

Buriewij, czyli ukraiński Uragan na podwoziu Tatry [WIDEO]

Fot. SzRZ
Fot. SzRZ

„Szepetyckie Zakłady Remontowe” zaprezentowały system rakietowy „Buriewij” (ukr. „Буревій” - Huragan), który jest modernizacją wyrzutni BM-27 Uragan na podwoziu Tatra. Oprócz nowego nośnika zastosowano cyfrowy system pozycjonowania i kierowania ogniem oraz kodowaną łączność. Wyrzutnia jest dostosowana do amunicji Tajfun-2 o dwukrotnie większym zasięgu.

Ukraiński portal Defense-Express opublikował nagrania z testów poligonowych systemu rakietowego Buriewij realizowanych wspólnie z ministerstwem obrony Ukrainy, które jest zainteresowane pozyskaniem tego rozwiązania. Jest to element realizowanego obecnie programu modernizacji i „desowietyzacji” uzbrojenia. Jak zaznaczają przedstawiciele ukraińskich sił zbrojnych, wyrzutnie rakietowe Uragan, Grad oraz Smiercz, w tym również dostosowane do kierowanych pocisków rakietowych Wilcha o zwiększonym zasięgu, wykorzystują rosyjskie podwozia Ural, Ził i MAZ, które pochodzą z lat 60-70 ubiegłego wieku i nie są produkowane na Ukrainie. Dlatego jednym z istotnych elementów modernizacji, na przykład wyrzutni BM-21 w ramach programu Bastion, była zmiana podwozia na krajowe firmy KrAZ.

Opracowana przez Szepetyckie Zakłady Remontowe modernizacja 220 mm wyrzutni BM-27 Uragan, dla ułatwienia opatrzona ukraińskim odpowiednikiem rosyjskiej nazwy, pierwotnie miała mieć swoją premierę podczas tegorocznej wstawy Arms nad Security 2020 w Kijowie. Ze względu na pandemię impreza nie odbyła się, co wyjaśnia ten nietypowy rodzaj premiery w poczytnym ukraińskim medium branżowym.

Ciekawym wyborem jest zastosowanie w systemie Buriewij podwozia Tatra 815 w układzie 8x8. To jednak nie zaskakuje, gdyż zapowiadano już wyrzutnie pocisków 122 mm Berest na tym samym podwoziu. Natomiast na początku listopada pojawiła się informacja o planach zastąpienia w systemie rakietowym Neptun użytego w prototypie podwozia KrAZ pojazdami Tatra. Przyczyną mają być przede wszystkim problemy z jakością i terminowością dostaw firmy AutoKrAZ, która niedawno ogłosiła upadłość.

Reklama (grafika: Katarzyna Głowacka)
Reklama (grafika: Katarzyna Głowacka)

Same Szepetyckie Zakłady Remontowe mają już za sobą doświadczenia z modernizacją posowieckich wyrzutni, w tym prezentowany w 2017 roku Bastion-3, czyli instalację 220 mm wyrzutni 9P140 systemu BM-27 Uragan na podwoziu KrAZ-63221 w układzie 6×6 i zastosowanie nowoczesnego systemu łaczności oraz pozycjonowania.

Obecny system Buriewij wykorzystuje w tym samym celu podwozie Tatra 815 w układzie 8x8. Jest to nie tylko efektem problemów firmy KrAZ, ale też zapoczątkowanej w 2018 roku szerokiej współpracy czeskich i ukraińskich firm zbrojeniowych, w tym koncernu Excalibur Army, który ma tego samego właściciela co Tatra. Nie bez znaczenia jest też potencjał eksportowy takiego rozwiązania.

Oprócz nowego pojazdu wyrzutnia otrzymała cyfrowy system kierowania ogniem, system pozycjonowania GPS/INS oraz szerokopasmową kodowaną łączność cyfrową. Jak informuje Defense-Express, dzięki temu wyrzutnia może nie tylko współpracować z systemami zarządzania polem walki ale również korzystać bezpośrednio z danym zbieranych przez bezzałogowe systemy latające i wypracowywać na tej podstawie dane balistyczne dla realizacji zadań. Uzbrojenie systemu stanowią nie tylko standardowe pociski systemu BM-27 Uragan o zasięgu do 35 km, ale również opracowana w ramach programu Tajfun-2 rakiety ukraińskiej produkcji o zasięgu do 65 km z opcją wyposażenia w system korygujący punkt trafienia.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama