Reklama

Technologie

Artyleryjski transfer technologii z Korei na Wyspy Brytyjskie?

Fot. Hanwha Defense
Fot. Hanwha Defense

Rozpoczęły się formalne rozmowy pomiędzy Hanwha Defense a brytyjską zbrojeniówką w ramach programu Mobile Fires Platform. Dzięki temu może nastąpić transfer technologii artyleryjskiej, prowadzący do zwiększenia krajowego udziału w budowie haubicy K9A2 i opracowania jej „brytyjskiego” wariantu, jeśli zostanie ona wybrana jako następca brytyjskich AS-90.

Południowokoreański koncern Hanwha Defense rozpoczął formalne rozmowy w celu ustanowienia współpracy przemysłowej w związku z oferowaniem haubicy K9A2 brytyjskiej armii. Haubica została zaproponowana do programu Mobile Fires Platform.

W związku z planowaną produkcją na brytyjskiej ziemi trwają rozmowy z m.in. Lockheed Martin UK, Pearson Engineering, Horstman Defence Systems i Soucy Defense na temat stworzenia warunków produkcyjnych i przygotowania personelu do pracy nad nowym, lokalnym wariantem.

Proponowana wersja Brytyjczykom haubica będzie oparta na wersji K9A2, która ma zostać wyposażona w zaawansowane technologie, między innymi w  bezzałogową wieżę oraz zautomatyzowane systemy ładowania i zaopatrzenia w amunicję (przy użyciu zrobotyzowanego wozu amunicyjnej K10 firmy Hanwha). Przełoży się to m.in. na wzrost szybkostrzelności. Dziś produkowana jest wersja K9A1, w stosunku do bazowego wariantu wdrożonego na przełomie XX i XXI wieku dysponująca m.in. zmodyfikowanym systemem kierowania ogniem, systemami nawigacji INS/GPS, a także możliwościami prowadzenia ognia amunicją o wyższej prędkości początkowej.

Wariant K9A2, nad którym już trwają prace współfinansowane przez południowokoreański rząd, będzie jednak dużo bardziej rozwinięty. Dla Wielkiej Brytanii zostanie zaoferowana specjalna odmiana wersji K9A2, dostosowana do lokalnych wymagań.

Haubica samobieżna K-9 jest używana lub została zakupiona przez Republikę Korei, Turcję (odmiana produkowana na licencji jako T-155 Firtina), Indie, Norwegię, Finlandię, Estonię czy Australię, która we wrześniu 2020 roku wybrała K9 jako preferowane rozwiązanie dla platformy Protected Mobile Fires w ramach programu LAND 8116. W Polsce z kolei AHS Krab używają licencyjnie produkowanych podwozi koreańskiego odpowiednika o oznaczeniu K9PL.

Przewiduje się, że program Mobile Fires Platform doprowadzi do wdrożenia pierwszego dywizjonu nowych haubic (18 dział) do 2029 roku. Jest to jeden z priorytetów modernizacyjnych brytyjskiej armii. Co ciekawe, uwzględniane są w nim zarówno propozycje na podwoziu kołowym, jak i gąsienicowym, wymogiem jest natomiast wysoki poziom automatyzacji działania środków artyleryjskich.

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama