Technologie

Amerykański Reaper rozbił się podczas startu

Fot. Holloman AFB/USAF
Fot. Holloman AFB/USAF

Bezzałogowiec klasy MALE typu MQ-9 Reaper należący do US Air Force rozbił się podczas startu z Holloman Air Force Base w Nowym Meksyku. Maszyna należała do 49th Wing podlegającego Air Education and Training Command. Obecnie badane są okoliczności i przyczyny zdarzenia.

Wypadek miał miejsce 6 grudnia 2021 roku około 8:30 czasu lokalnego na terenie bazy lotniczej Holloman, która znajduje się w pobliżu słynnego poligonu rakietowego White Sands. Od 2009 roku szkoleni są tam zarówno piloci jak i operatorzy systemów pokładowych bezzałogowców MQ-9 Reaper. W bazie stacjonują również samoloty F-16C/D Falcon należące do Air Education and Training Command. Maszyna tego typu rozbiła się na terenie bazy Holloman 13 lipca bieżącego roku w wyniku awarii. Pilot katapultował się i nie doznał poważnych obrażeń.  Do 2014 roku w Holloman była macierzysta baza dla samolotów 5. generacji F-22A Raptor.  

Okoliczności wypadku MQ-9 Reaper nie zostały upublicznione. Wiadomo jedynie, że maszyna podczas startu zjechała z pasa startowego i uległa poważnemu uszkodzeniu, prawdopodobnie w wyniku kolizji. W wypadku nie zostały poszkodowane żadne osoby. Służby ratownicze zareagowały szybko a obecnie okoliczności zdarzenia są analizowane. Podobny wypadek miał miejsce w Holloman AFB we wrześniu ubiegłego roku. 

Nie jest wykluczone, że maszyna korzystała w chwili wypadku ze zautomatyzowanego systemu startu i lądowania, który zaczął funkcjonować w Holloman AFB latem bieżącego roku. Od tego czasu korzystało z niego wiele bezzałogowców, zarówno należących do 49. Skrzydła jak też przybywających do Holloman na misje szkoleniowe.

Reklama
Reklama

Komentarze (7)

 1. Mama Leona

  Ta technologia musi wreszcie zejść na szosy - przecież świetna przyszłość jest w autonomicznej (i elektro) mobilności

 2. JOE KUKUŁKA

  Spokojnie...kontrolowana awaria była zamierzona ,powodem była nagrywana scena do filmu " Czy leci z nami pilot 5 „.....spokojnie

 3. rezerwa 77r.

  wygląda że złapał ,, kapcia " i ściągnęło na pobocze

 4. Pilot

  drona się katapultował? Przesadzili z tym burbonem.

 5. Mama Daviena

  Syn po przeczytaniu tej wiadomości zamkną się w pokoju i nie chce wychodzić.

 6. Davien

  Nei możliwe.

  1. Herr Wolf

   Popatrz a taki był ładny amerykański szkoda...

  2. asad

   Jak tam wasze kosmiczne SU-57 i Migi-41?

  3. Davien

   Dalej jestem w szoku. Musze sobie melisę zaparzyć.

 7. Użytkownik

  48 by się takich przydało a nie kugarow czy innych mniej potrzebnych zakupów

  1. Nie inż.

   Ta i co z nimi byś robił. Ścigał arabów po pustyni? Pobudka już wróciliśmy z Iraku

  2. Davien

   My wróciliśmy ale o ironio losu, Irak przyjechał do nas.

  3. Ya

   Irakijczycy przyjechali na Białoruś z białoruską wizą turystyczną… zwiedzą Polesie i wrócą do domu.