Reklama

Polityka obronna

Szef obrony Litwy w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego

Fot. SGWP
Fot. SGWP

Bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO i współpraca dwustronna były tematami rozmów szefa Sztabu Generalnego gen. Rajmunda Andrzejczaka z jego litewskim odpowiednikiem gen. broni Valdemarasem Rupšysem – poinformował we wtorek SGWP.

W spotkaniu uczestniczyli również dowódca Wojsk Lądowych Litwy gen. bryg. Raimundas Vaikšnoras, I zastępca szefa SGWP gen. broni Tadeusz Mikutel i dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych gen. broni Tomasz Piotrowski.

Rozmowy szefów obrony Polski i Litwy dotyczyły sytuacji bezpieczeństwa w regionie, ze szczególnym uwzględnieniem wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego, a także współdziałania w ramach przyszłych ćwiczeń, szkoleń i treningów - przekazał Sztab Generalny.

Rozmówcy poruszyli także temat wspólnych grup roboczych w obszarze planowania defensywnego, obrony powietrznej oraz budowania morskiej świadomości sytuacyjnej.

Podczas wizyty gen. Andrzejczak wręczył wyróżnienie litewskiemu attaché obrony w Polsce płk. Gytisowi Kazokasowi. W imieniu szefa MON, za szczególne zasługi w obszarze współpracy obronnej, szef SGWP wyróżnił oficera Złotym Medalem Wojska Polskiego.

W marcu 2020 r. gen. Andrzejczak i szef obrony Republiki Litewskiej spotkali się na poligonie w Bemowie Piskim. W lutym ub.r. polski szef obrony odwiedził dowództwo litewskiej Brygady "Żelazny Wilk" - jednostki afiliowanej do Wielonarodowej Dywizji Północ-Wschód w Elblągu, która koordynuje działania wielonarodowych batalionów NATO w regionie.

Polska i Litwa zacieśniły współpracę wojskową po 2014 roku. Ma ona również praktyczny wymiar, bo polskie myśliwce cyklicznie uczestniczą w misjach Baltic Air Policing, a grupa batalionowa NATO obecna w Orzyszu i Bemowie Piskim, podporządkowana operacyjnie 15 Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej blisko współpracuje z jednostkami Sojuszu na Litwie (włącznie z okresowymi ćwiczeniami przerzutu sił). Współpraca ze stroną litewską realizowana jest też przez Wojska Specjalne i Wojska Obrony Terytorialnej, z kolei polski przemysł (spółka Mesko) dostarcza na Litwę przenośne zestawy przeciwlotnicze Grom.

PAP/Defence24.pl

Reklama
Reklama
image
Fot. SGWP
image
Fot. SGWP
image
Fot. SGWP
Reklama

Komentarze

    Reklama