Defence24.pl - wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka

Szef NATO w Polsce – Sojusz zmieni strategię działania?

Fot: MSZ RP/Flickr
Fot: MSZ RP/Flickr

Dwudniowa wizyta Sekretarza Generalnego Sojuszu w Polsce rozpoczęła się od spotkania z szefami polskich resortów obrony i spraw zagranicznych. Anders Fogh Rasmussen zapewnia, że bliskie stosunki NATO z Polską stanowią wyraz odwzajemnienia naszego zaangażowania we współpracę w zakresie polityki bezpieczeństwa w Europie Środkowej.

W swojej wypowiedzi Rasmussen potępił rosyjskie działania we wschodniej części Ukrainy oraz na Krymie, w tym wsparcie Moskwy udzielane sympatyzującym z Federacją Rosyjską separatystom. Sekretarz Generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego niezwykle często porównywał retorykę Kremla do tej, jaką ZSRR stosował w czasie Zimnej Wojny.

Anders Fogh Rasmussen dodał, że Sojusz Północnoatlantycki nie odnotował wycofania się wojsk Rosji spod wschodniej granicy Ukrainy. Podkreślił on, że w związku z kryzysem ukraińskim NATO wzmacnia swoje wysiłki obronne: ma zorganizować więcej ćwiczeń, dostosować doktryny do nowej sytuacji geopolitycznej i lepiej rozlokować swoje wojska w Europie. Sekretarz Generalny Sojuszu odniósł się także do rosyjskich zarzutów o próbie destabilizacji regionu podjętej przez NATO, poprzez zwiększenie obecności swoich sił w Europie Środkowej. Zarzuty Moskwy uznał on za przejaw hipokryzji w odniesieniu do działań, jakie prowadzą Rosjanie.

Szef polskiego MSZ oznajmił, że rozmowy z Sekretarzem Generalnym NATO mają skupić się głównie na kryzysie ukraińskim. Radosław Sikorski podkreślił także konieczność podniesienia wydatków na obronę w innych krajach członkowskich Sojuszu przynajmniej do poziomu 1,95% PKB. Szef resortu obrony, Tomasz Siemoniak dodał, iż obecna sytuacja na Ukrainie jest największym europejskim kryzysem od rozpadu ZSRR. Podkreślił on, że priorytetem jest obecnie zwiększenie obecności sił NATO w Polsce i Europie Wschodniej.

Anders Fogh Rasmussen spotkał się także z prezydentem RP Bronisławem Komorowskim. Po spotkaniu z prezydentem Polski oświadczył on, że zobowiązanie NATO do obrony państw członkowskich jest „twarde jak skała”. Nie wymienił on jednak żadnych konkretnych działań, jakie Sojusz miałby podjąć w celu wzmocnienia swojej wschodniej granicy. Bronisław Komorowski zapowiedział natomiast, że Polska zwróci uwagę na problem obrony terytorium członków Paktu podczas wrześniowego szczytu NATO. Prezydent  RP stwierdził także, że Pakt Północnoatlantycki musi podjąć działania w celu zwiększenia zdolności do obrony terytorium państw Sojuszu, w tym poszerzenia możliwości do „przyjmowania NATO-wskich sił wsparcia na całej flance wschodniej, w tym także w Polsce”.

W opinii Bronisława Komorowskiego w Polsce należy ponadto rozważyć podwyższenie wysokości nakładów na obronę z 1,95 % do 2 % PKB, aby nie tylko zwiększyć oddziaływanie przykładu Polski na inne kraje członkowskie, ale także móc „liczyć na realny wzrost naszych sił zbrojnych, co w zaistniałej sytuacji jest niezbędne”. Anders Fogh Rasmussen spotka się także z premierem Donaldem Tuskiem, głównie w celu omówienia wydarzeń na Ukrainie oraz przygotowań do szczytu NATO, planowanego na wrzesień bieżącego roku.

 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.