Symulatory dla Rosomaków zamówione

26 maja 2021, 15:21
E2UTwyXWYAMOsFP
Fot. MON
Reklama

Inspektorat Uzbrojenia zawarł umowę na dostawę kompleksowego symulatora strzelań dla załogi kołowych transporterów opancerzonych Rosomak - podał MON. Sprzęt ten będzie do szkolenia żołnierzy plutonów piechoty zmotoryzowanej uzbrojonych w Rosomaki z systemami wieżowymi Hitfist-30P.

Ponad dwa tygodnie wcześniej IU MON informował o złożeniu w postępowaniu na dostawę tego systemu tylko jednej oferty. Przygotowało ją konsorcjum dwóch współpracujących ze sobą spółek - Autocomp Management oraz Autocomp Serwis. Postępowanie na pozyskanie, instalację oraz uruchomienie jednego kompletu kompleksowego symulatora strzelań KTO Rosomak w wersji plutonowej rozpoczęło się jeszcze w ub.r. Dodatkowa opcja obejmuje potencjalne pozyskanie do maksymalnie czterech kolejnych systemów tego typu.

Symulatory te mają umożliwić kompleksowe szkolenie załóg Rosomaków, co wiąże się z koniecznością wiernego odwzorowania przedziału załogi i wszystkiego jego instrumentów. W związku z tym system ten ma się składać z załogowych stanowisk symulacyjnych stanowiących odwzorowanie przedziału bojowego (w postaci wnętrza wieży Hitfist-30P wraz z uzbrojeniem) oraz przedziału kierowania. Dodatkowo ma posiadać stanowisko dla instruktora i kierownika zajęć zbudowanych na bazie komputerów.

W założeniu mają one zapewniać co najmniej możliwość wykonywania symulowanych zadań ogniowych, taktycznych i kierowania ogniem przez pluton KTO Rosomak i prowadzenia symulowanych działań taktycznych (obrona, natarcie, działania opóźniające, marsz) wraz z dostarczaniem danych do oceny efektów działania. Symulatory powinny też odzwierciedlać pokonywanie przeszkód terenowych, najechanie na IED i miny oraz ruch i dźwięki, w tym efekty pola walki.

image
Reklama

W pierwszej fazie postępowania wnioski o dopuszczenie do udziału w nim złożyło dwóch wykonawców. Były to konsorcja Autocomp Management Sp. z o.o. wraz z Autocomp Serwis Sp. z o.o. oraz Thales Polska Sp. z o.o. wraz z Thales AVS France SAS. Ostatecznie jednak złożona została jedna oferta o wartości 17,8 mln zł brutto (część gwarantowana) oraz 89,2 mln (wraz z opcją), podczas gdy założony budżet IU MON wynosił 22 mln zł brutto.

image
Fot. mjr Krzysztof Płatek

Według zapisów postępowania pierwszy system tego typu miałby zostać dostarczony w terminie 1,5 roku od momentu zawarcia kontraktu, a pozostałe do 31 października 2028 roku. Okres gwarancji miałby z kolei wynosić 6 lat i 1 miesiąc od momentu przekazania sprzętu wojsku.

Autocomp Management to polski producent systemów symulacyjnych z siedzibą w Szczecinie, który dostarczał w przeszłości Siłom Zbrojnym RP m.in. symulatory dla kierowców KTO Rosomak typu Jaskier. We współpracy z WITU rozwija i dostarcza też system Śnieżnik, w ofercie spółki są też różnego rodzaju symulatory dla czołgów Leopard 2, w tym używane w siłach zbrojnych państw NATO, a także Szwajcarii i Kataru, rozwijane we współpracy z KMW. Autocomp Serwis to z kolei firma wspierająca produkcję i serwis symulatorów, dostarczanych przez Autocomp Management.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 15
Reklama
Obywatel
niedziela, 30 maja 2021, 11:54

Napisaliście, że będzie modernizacja wież Rosomaków i symulatory do szkolenia powinny być już pod nowe wieże. Tylko nie wiadomo kiedy będą i czy będą te nowe wieże . To tak samo można powiedzieć o nowym samochodzie. Czy któryś z Was jak chciał kupić nowy samochód w salonie to powiedział nie w tym roku nie kupię tego modelu bo producent obiecał w najbliższym czasie lifting tego modelu i kupię go za rok a za rok producent obiecuje następny lifting w najbliższym czasie tak więc znowu odłożę zakup tego samochodu bo chcę jeździć najnowszym modelem. Takim oto sposobem nigdy nie kupilibyście swojego wymarzonego samochodu i jeździli byście komunikacją publiczną. Przecież to chore podejście do tematu. Bardzo łatwo jest oceniać czyjeś działania ale nikt z Was chyba nie zastanowił się jakby sam postąpił w danej sytuacji. Prawdą jest że ten zakup jest spóźniony o kilkanaście lat bo równolegle z produkcją sprzętu bojowego powinna iść produkcja sprzętu szkolno treningowego bo żadnej armii na świecie nie stać na "zajeżdżanie" sprzętu bojowego. Te uwagi powinno się kierować do Gestora danego sprzętu a nie do instytucji która realizuje zakupy dla użytkownika to nie ona planuje takie zakupy.

Emeryt
niedziela, 30 maja 2021, 09:33

Czytajcie Panowie ze zrozumieniem. Na gwarantowany komplet symulatorów dla 4 KTO jest 18 miesięcy. Dobrze Panowie napisaliście "mamy się spodziewać kontraktu na ZSSW-30" z naciskiem na słowo spodziewać tak samo jak spodziewaliśmy się podpisania kontraktu na śmigłowce caracal i co i minęło 5 lat a śmigłowców jak nie było tak nie ma. Kolega Józek to chyba jest posiadaczem kryształowej kuli twierdząc "wszystko wskazuje na to, że na MSPO podpiszą umowę na 340 szt. ZSSW 30" do MSPO zostało jeszcze 4 miesiące a tu taka "poufna" informacja. Umowę na caracale też już podpisywali można by rzec, że trzymali już pióra i długopisy w ręku. Ponadto prawie 20 lat temu też twierdzono, że wycofujemy BWP-1 i symulatorów nie warto do nich ani produkować ani modernizować i co minęło 20 lat a BWP-1 jak były tak są dalej w Siłach Zbrojnych a symulatorów praktycznie brak a jak są to przestarzałe technicznie a symulatory do nauki jazdy BWP-1 można policzyć na palcach u jednej ręki. To samo z symulatorami do ppk Malutka itp. też mówiono będzie wycofywana i symulatorów nie warto modernizować i co i wojsko nie ma na czym się szkolić. Oczywiście uzbrojenie trzeba modernizować ale to nie znaczy, że nie mamy produkować do tego sprzętu symulatorów bo na czymś wojsko musi się szkolić a wraz z modernizacją uzbrojenia można modernizować symulatory bo baza już będzie i będzie to dużo tańsze. Nie od razu Kraków zbudowano.

Julek
czwartek, 27 maja 2021, 08:43

Dobrze przeczytałem? 2028 ??? Program Apollo trwał krócej.

Mekenyk
piątek, 28 maja 2021, 00:42

Tak tylko że ten program miał ogromny budżet , przemysł i wykwalifikowanych ludzi a u nas niestety jest jak jest :(

asdf
środa, 26 maja 2021, 19:35

do 2028 lol ;d

Herr Wolf
czwartek, 27 maja 2021, 06:36

Co się idziesz? Niedawno kupili symulator do miga29

RafR
środa, 26 maja 2021, 18:29

Wszystko dobrze przy jednym egzemplarzu, ale czy ktoś mi wytłumaczy po co symulator Hitfista, kiedy mamy się spodziewać kontraktu na ZSSW-30, które w perspektywie kilku lat, zbieżnej z terminami dostawy potencjalnej opcji na symulatory, zastąpią całkowicie Hitfisty, czyniąc ledwo dostarczone symulatory bezużytecznymi? Gdzie jak gdzie, ale mam nadzieję, że tej opcji nie podpiszą, bo to byłby śmiech na sali.

Www
czwartek, 27 maja 2021, 07:41

A gdzie napisane jest o zamianie Hitfista na ZSSW na Rośkach, które mają włoską wieże? Bzdura z tą podmianą. Mogą dodać najwyzej do bazówek lub nowych pojazdów.

rozczochrany
środa, 26 maja 2021, 19:06

A do tego czasu co? Jak mają się szkolić żołnierze, by wyszło efektywnie, ale bez wydawania mnóstwa pieniędzy? Będą nowe wierze ZSSW-30 to będą nowe symulatory. Na razie jeszcze mamy Hitwisty i symulatory potrzebne są do nich.

Wojciech
środa, 26 maja 2021, 23:38

Nowe symulatory? Kiedy, jeśli te będą dłubać do końca 2028???

Józek
środa, 26 maja 2021, 18:56

Mogę, wieże Hitfista nie będą zamieniane w stosunku 1:1 na ZSSW30, mówi się o tym ze wymiana obejmie co drugą szt. A nawet gdybyś planował 1:1 to jest długoletni proces. Tak więc włoszczyzna jeszcze długo będzie służyła i symulator jest potrzebny. Wszystko wskazuje na to, że na MSPO podpiszą umowę na 340 szt. ZSSW 30. Może dowiemy się na ile lat planowana jest ta produkcja.

JSM
środa, 26 maja 2021, 23:39

Mogę ci powiedzieć, 8 lat.

BUBA
środa, 26 maja 2021, 18:36

nie bedzie ZSSW-30 jak i Borsuka ....

mick8791
czwartek, 27 maja 2021, 02:13

Skończ juz z tymi grupa wymiana komentarzami. I tak już nikt tutaj nie bierze Cię na poważnie...

Sidematic
środa, 26 maja 2021, 23:41

Będzie ZSSW ale martwi mnie co innego. Partia próbna 340 sztuk to dość niespotykana sytuacja. Jak dla mnie parta próbna 8-16 sztuk już powinna hulać na Rośkach od dawna.

Tweets Defence24