Rosomaki i nowe Piranie na ćwiczeniach w Rumunii [FOTO]

17 maja 2021, 09:52
justice sword 1
Fot. st. szer. Michał Wilk
Reklama

Jak poinformowało Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych, w Centrum Szkolenia Bojowego w Smârdan, żołnierze VIII zmiany PKW Rumunia wzięli udział w ćwiczeniu taktycznym z wojskami Justice Sword 21. Na ćwiczeniach poligonowych pojawiły się rumuńskie kołowe transportery opancerzone Piranha V.

Ćwiczeniem dowodził dowódca 282. batalionowej grupy bojowej z 280. Brygady Zmechanizowanej w Rumunii. Przedsięwzięcie, odbywające się w dniach w dniach 5-12 maja 2021 r., było jedną z przepustek do ćwiczenia Defender Europe 21 - najważniejszego zamierzenia taktycznego w tym roku w Rumunii.

Celem działań polskich i rumuńskich żołnierzy było m.in. zabezpieczenie przyjęcia sojuszniczych sił wzmocnienia na terytorium państwa członkowskiego Sojuszu. Amerykańskie i europejskie wojska sprawdzają i demonstrują, jak szybko są w stanie wspólnie zareagować na zmieniającą się sytuację i pojawienie się nowych zagrożeń w Europie.

Ćwiczone były scenariusze defensywne, w ramach których kompania piechoty zmotoryzowanej PKW Rumunia działała ramię w ramię z pododdziałami rumuńskimi z 26. batalionu piechoty „Czerwone Skorpiony”. Żołnierze PKW zrealizowali szereg zadań taktycznych, ogniowych oraz kierowanie ogniem w obronie. Celem było odparcie ataku i umożliwienie rumuńskiej kompanii wyjście do kontrataku.

image
Wsparcie ogniowe zapewniły śmigłowce IAR-300. Fot. st. szer. Michał Wilk.

 

W ćwiczeniu Justice Sword 21 brało udział około 2000 żołnierzy oraz około 250 jednostek sprzętu. Oprócz piechoty zmotoryzowanej i czołgów w szkoleniu wzięły udział m.in. pododdziały artyleryjskie oraz przeciwlotnicze, a także wykorzystano wsparcie lotnictwa. Ćwiczenie jest częścią ćwiczenia Dacia 21, które łączą się z ćwiczeniem Defender Europe 21.

We wtorek, 11 maja, w ramach ćwiczenia, odbył się również Distinguished Visitors Day. Na poligonie w Smârdan, prezydenci Andrzej Duda i Klaus Iohannis spotkali się z ćwiczącymi żołnierzami. Wspólne szkolenie pododdziałów obu państw obserwował także Minister Obrony Mariusz Błaszczak, Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch oraz Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Tomasz Piotrowski.

image
Fot. st. szer. Michał Wilk.

Przeprowadzony został statyczny pokaz sprzętu, w tym KTO Rosomak w wersji bojowej, WRT oraz WEM i uzbrojenia dla przybyłych gości, a 282 batalionowa grupa bojowa zademonstrowała swoje możliwości w pokazie dynamicznym.

image
Fot. st. szer. Michał Wilk

Z kolei Rumunia na minionych ćwiczeniach pokazała kołowe transportery opancerzone Piranha V, które swoje pierwsze testy, a zarazem strzelanie poligonowe przeszły w listopadzie ubiegłego roku. Piranha to opracowany przez koncern General Dynamics European Land Systems (GDELS) kołowy transporter opancerzony, wyposażony w wieżę załogową lub bezzałogową z armatą automatyczną (w wypadku rumuńskich wozów jest to izraelska bezzałogowa wieża UT-30 produkcji Elbit Systems). Transporter może posiadać również zdalnie sterowane stanowisko strzeleckie. Transportery mają silniki MTU 6V199 TE21 lub Scania DC13 o mocy od 577 do 644 koni mechanicznych, dzięki czemu pomimo swojej masy 33 ton potrafią się rozpędzić do 100 kilometrów na godzinę.

Umowa pomiędzy rumuńskim ministerstwem obrony a GDELS została podpisana w styczniu 2018 roku. Łącznie ma zostać dostarczonych 227 Piranhi V w sześciu wariantach, natomiast całkowita wartość umowy ramowej wyniosła 868 mln euro. Mają one zastąpić używane przez siły zbrojne Rumunii transportery opancerzone TAB-71 oraz  wozy rozpoznawcze TABC-79 i transportery TAB-77, będące zmodyfikowanymi wersjami odpowiednio BTR-60 oraz BTR-70.

Wśród aktualnych użytkowników Piranhi V znajdują się: Dania (309 egzemplarzy), Hiszpania (348 egzemplarzy), ale co również jest ciekawe, swoje dwie sztuki posiadają karabinierzy z Monako. Warto też przypomnieć, że obok transporterów Piranha V Rumunia ma również kilkadziesiąt wozów Piranha IIIC, uzbrojonych w zdalnie sterowane stanowiska strzeleckie. Ich pierwszą partię pozyskano z myślą o misji w Afganistanie. Zakupy transporterów Piranha V są realizowane na znacznie większą skalę, dzięki zwiększeniu przez Bukareszt wydatków obronnych do poziomu 2 proc. PKB. Inne sztandarowe projekty tego państwa to pozyskanie zestawów rakietowych Patriot i HIMARS (które demonstrowano przy okazji wspomnianego ćwiczenia) oraz brzegowych wyrzutni NSM, Rumunia otrzymywała też dostawy dodatkowych pocisków Spike czy używanych myśliwców F-16.

Opracowanie: DORSZ/Defence24.pl

Reklama
Reklama
image
Fot. st. szer. Michał Wilk
image
Fot. st. szer. Michał Wilk
image
Fot. st. szer. Michał Wilk
image
Fot. st. szer. Michał Wilk
image
Fot. st. szer. Michał Wilk
Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 38
Reklama
dim
wtorek, 18 maja 2021, 15:47

te niezamaskowane od góry okopy... - pamiętacie Państwo jak fantastycznie pomagały Azerom/Turkom w skierowaniu dronów od razu tam, gdzie należy ? Czyli, że "nauka idzie w las".

wuj-dobra-rada
wtorek, 18 maja 2021, 10:36

Rumunia do 1939 roku była jednym z mocniejszych sojuszników ówczesnej Polski zwłaszcza w kontekście możliwej wojny z ZSRS. Była także jednym z większych odbiorców polskiego uzbrojenia. Niestety po 7 września zachowała neutralność zarówno względem Niemiec jak i Rosji Radzieckiej. W 1941 przyłączła się do OSI i razem z Niemcami (Włochami, Węgrami, Słowacją i Chorwacją ...) uderzyła na ZSRS. W miarę pogarszania sytuacji Niemiec i przybliżania Armii Czerwonej w 1944 r. odwróciła sojusze (jak większość państw satelickich Niemiec). Rosjanie odebrali Rumunii część terytorium i osadzili marionetkowe rządy n 40 lat. Moralnie (jak Węgrzy i Słowacy) - cienizna. Myślę, że wizja reparacji względem RP powinny 'zachęcić' konwertytów drugowojennych do zakupów uzbrojenia właśnie w naszym kraju a nie u ... Niemców.

rer
wtorek, 18 maja 2021, 19:34

Sojusz z Rumunią dotyczył wojny z Sowietami, wojny z Niemcami dotyczył sojusz z Francją, Wielka Brytania jasno dawała do zrozumienia naszym że to armia sowiecka jest traktowana jak główna przeciwwagą dla armii Niemieckiej na wschodzie. Z ciekawostek to armia Rumuńska osłaniała flankę Niemcom podczas ataku na Stalingrad, dała się zepchnąć przez co Niemcy wpadli w kocioł.

viper
wtorek, 18 maja 2021, 15:29

Sojusz Rumunii z Polską z 1921 r. nie dotyczył wojny z Niemcami, lecz przypadku agresji na granicy wschodniej obu krajów. Rumuni zostali zwolnieni z tego sojuszu przez polski rząd, który w obliczu klęski w wojnie z Niemcami nie wystąpił do nich po 17 września 1939 r. o zrealizowanie tej umowy przeciwko Sowietom.

kmdr
wtorek, 18 maja 2021, 01:04

"Rosomaki i nowe Piranie na ćwiczeniach w Rumunii [FOTO]" tylko jedno foto trzeba było dopisać. I to tylko pierwsze. Drugie to kadr z Rambo III. Trzecie zdjęcie człowieka zwanego prezydentem prawdopodobnie z ichniejszym odpowiednikiem. Czwarte generał. Piąte dwa zady w hełmie ,ognisko z BTR 60 itd. itd. Gdzie te Rosomaki i Piranie?

...
wtorek, 18 maja 2021, 19:23

No widzisz jak się dobrze zamaskowały....;)

Stop wor
poniedziałek, 17 maja 2021, 22:02

Polska i Rumunia Powiny razem produkować drony do zwalczania czołgów

rer
poniedziałek, 17 maja 2021, 20:19

Safari

Kiks
poniedziałek, 17 maja 2021, 14:35

Większego obiach niż duda to nie. No może oprócz Błaszczaka czy Suskiego.

Darek
wtorek, 18 maja 2021, 22:04

A Mąż stanu Komorowski?

hxagon
poniedziałek, 17 maja 2021, 13:39

Jak to jest, że mniejsza i gospodarczo słabsza Rumunia dzięki zwiększeniu wydatków do 2%PKB kupiła HIMARS , Patriot, okręty dla marynarki wojennej F-16, Piranie , ppk a w Polsce zakupionego sprzętu nie widzę? Gdzie te pieniądze?

Tomasz34
wtorek, 18 maja 2021, 10:09

Rumunia ma tylko nieco ponad 200 Piranii, Polska Rosomaków ponad 700 sztuk. Polska ma nowe F-16 w liczbie 48 sztuk i zamówiła F-35, a Rumunia ma nieco ponad 10 sztuk używanych F-16. Polska zamówiłą Patrioty w nowszej konfiguracji i większej liczbie wyrzutni. Kupili 3 dywizjiny Himarsa, Polska 1, ale Polska w tej kwestii też nie powiedziała ostatniego słowa, ale nie wszystko na raz. Oni wcześniej zamówili okręty dla swojej MW, Polska umowę na Miecznika też podpisze prawdopodobnie w tej połowie roku lub niedużo później. Rumunia ma sporo mniejsze PKB niż Polska, więc jej zakupy na tle Polski wcale nie wyglądają spektakularnie.

Trzcinq
wtorek, 18 maja 2021, 14:14

Ale też nie tak źle zwarzywszy na możliwości finansowe, wielkość terytorium i położenie oraz tradycje. @stop wor ciekawe spostrzeżenie. Sam wymyśliłeś?

wtorek, 18 maja 2021, 09:19

Bo Rumunia ma Góry Bucegi i to co tam odkryto szczególnie spodobało się Amerykanom i Watykanowi. Stąd te bonusy od Stanów.

Alaris
poniedziałek, 17 maja 2021, 23:10

1. Popatrz ile mają Piranh 2. Popatrz ile i jakich mają F-16 3. Popatrz jakie mają Patrioty. 4. Popatrz ile mają ppk. 5. Popatrz ilu żołnierzy i jak wielką mają armię. My w ostatnich latach kupiliśmy moździerze, haubice, F-35, nowe karabiny, modernizujemy Leopardy, kupujemy Pioruny i jeszcze sporo mniejszych zakupów.

Zbychu
poniedziałek, 17 maja 2021, 22:24

227 pirania, rosomak ponad 1000, ok 3000 przeciwpancernych spike

Chyżwar dawniej Marek
poniedziałek, 17 maja 2021, 21:28

F-16 kupiliśmy dawno. Teraz kupiliśmy F-35. Patrioty i Hilmarsy kupiliśmy na takiej samej zasadzie jak oni. NSMy kupiliśmy zanim im się to przyśniło. Na dodatek w ich produkcji udział ma nasz przemysł, podczas gdy oni pozyskają gotowce na zasadzie FMS. Armato-haubice o niezłych parametrach w odróżnieniu od Rumunii robimy sami. Moździerze samobieżne 120 mm też. Mamy Leo2A5 w niemałej ilości. Modernizujemy posiadane 2A4 do wersji PL. Rośki mamy od dawna, niebawem z własną ZSSW-30 i pewnie też XP, bo licencję chyba kupiliśmy nie po to, żeby leżała w szufladzie. Poszukaj też sobie jakie jaja mieli Rumuni w przypadku Piranii i tym, co Izraelici na nich montowali. Własny BWP będziemy produkowali niebawem. MW niestety faktycznie jest w czarnej d..., ale bardzo ciebie proszę daj sobie lepiej spokój z Rumunią. Mnie cieszy, że pozyskują coraz więcej, bo to sprawdzony od dawna sojusznik. Ale perłowo wbrew pozorom wcale nie mają.

Bartol
poniedziałek, 17 maja 2021, 21:25

W ilościach szczątkowych, zapomniałeś dodać

patrz realnie
poniedziałek, 17 maja 2021, 20:34

hxagon może masz słaby wzrok? oni dopiero zaczynają dostawy Piranha, my mamy ponad 600 czy ponad 700 szt. rosomaków w róznych konfiguracjach, oni kupili Patriot z półki w starszej wersji radaru i bez IBCS, u nas także kupuje się ppk (z Mesko na izraelskiej licencji, Javeliny zza oceanu, [wkrótce może wreszcie Pirat a w przyszłości Moskit?]), mamy kolejne dostawy Popradów, Raków, Krabów (nasza artyleria to poziom, który wielu nam zazdrości) i mnóstwo innego sprzętu (mobilne mosty, radary itd.), wojsko to także logistyka (setki jelczy i remonty setek starów itp.), pojazdy rozpoznawcze i bodajże dla desantu, w marynarce mamy już od dawna brzegowe wyrzutnie NSM, trwają dostawy Kormoranów (to że duże jednostki bojowe nawodne i okręty podwodne zostały zaniedbane to efekt dwóch dekad zaniedbań, czy trzeba przypominać co robił minister Kli...) Himarsy także kupiliśmy , czekamy na dostawy. F-16 mamy już prawie dwie dekady z szerokim zestawem uzbrojenia, mamy lotnictwo transportowe, trwają dostawy zaawansowanych samolotów szkolenia podstawowego (Mastery), brakuje lotnictwa rozpoznawczego z wyższej półki, walki radiotechnicznej czy latających cystern i wciąż za mało dronów (a oferta rodzimego prywatnego przemysłu coraz szersza, podobnie są ciekawe systemy dowodzenia i kierowania polem walki poziomu BMS ale władza uparła się na produkcję), śmigłowce to znane braki ale coś w końcu też zaczyna przybywać, nasze siły pancerne to poziom o jakim mimo wszystko Rumunia może jedynie marzyć.

Bolonia
poniedziałek, 17 maja 2021, 19:33

Bo u nich budzet MON idzie na armie, a u nas z budzetu MON dokonuje sie interwencyjnego skupu wegla, buduje sie drogi lokalne, finansuje sie Lotnicze Pogotowie Ratunkowe i kupuje sie samoloty VIP dla politykow

pirat
poniedziałek, 17 maja 2021, 19:25

My kupujemy po kosmicznych kwotach, bo nasze zakupy są łapówką dla rządu US za przymykanie oczu i tolerowanie Polskiego niedemokratycznego reżimu.

Nr. 447
wtorek, 18 maja 2021, 14:16

Dokladnie tak. Przeciw aga dla UE bo zgodnie z obowiązującą doktryną Polską najważniejsze jest dobro obcych a nie narodowe. Wolna Polska wytrwała 20 lat i było to prawie 100 lat temu po 123 latach zaborów

Tomasz34
wtorek, 18 maja 2021, 10:15

NIe. Polska kupuje w większych ilościach , i wyznaczyła sobie inne priorytety. Nie wszystko na raz. Rumunia ma słabe lotnictwo które do niedawna opierało się na samolotach MiG-21. Teraz kupili nieco ponad 10 używanych F-16. Polska ma 48 znacznie nowszych F-16 a niedawno zamówiła F-35. Więc to chyba oczywiste że zostało im więcej pieniędzy żeby kupić np 3 dywizjony Himars-a, a nie 1 jak Polska. Ale Polska ma 4 dywizje, więc będą kolejne dywizjony bo taka jest potrzeba. Rumunia ma trochę ponad 200 sztuk Piranii, a Polska kilkastet Rosomaków. Rumunia kupiła Patrioty w gorszej konfiguracji niż Polska i mniejszej liczbie wyrzutni. A Polska dodatkowo będzie miała NAREW. Reżim to jest w Rosji, bo niby czemu Putin w magiczny sposób przedłuża sam sobie kadencję? To nie jest demokracja. Polscy politycy też nie budują sobie pałacy.

zajac
wtorek, 18 maja 2021, 10:15

Nie zapominaj o act 447.

Tomasz34
wtorek, 18 maja 2021, 16:29

Wszyscy o tym zapomnieli, w tym sami zainteresowani, tylko nasi rosyjscy przyjaciele nam to wypominają:)

Maciek
poniedziałek, 17 maja 2021, 19:16

Naprawiamy drogi, kupujemy sprzęt dla straży pożarnej i samoloty dla VIP. Do tego bzdurne wydatki w naszej zbrojeniówce, gdzie wszystko kosztuje 2-3x drożej niż kupowane na rynku i z reguły jest gorszej jakości, czasem zupełnie przestarzałe

autor
poniedziałek, 17 maja 2021, 19:11

Pragnę jeszcze dodać, że tych pirań zamówili 220 w wersji V a posiadają tylko 79 w wersji V i III dla porównania my posiadamy ok. 1000 rosomaków

Dropik
wtorek, 18 maja 2021, 10:24

ale to bylo kupione wczesniej. teraz nie kupujemy rosomaków . Wydaje się , z Rumuni są jednak sprawniejsi i mniej im przecieka nie wiadomo gdzie....

Ciekawy
wtorek, 18 maja 2021, 14:02

A po co teraz chciałbyś kupować nowe, skoro już wyprodukowane czekają na wieże?

poniedziałek, 17 maja 2021, 19:10

Płyną do Waszyngtonu od dawna

BUBA
poniedziałek, 17 maja 2021, 18:43

Jak to gdzie.... Zloto toczy Sie w krag

Tomasz34
wtorek, 18 maja 2021, 10:46

..........z rąk do rąk? Nieprawda. Rumuni podobnie jak Polska są w trakcie modernizacji i wyznaczyli sobie inne priorytety. Właśnie dlatego, że Polska ma większe PKB i wydaje więcej na zbrojenia, to nie jest możliwe żeby Rumunia docelowo miała lepszą armię. Są pewne rzeczy które kupili wcześniej i te mają lepsze niż Polska, ale w innych odstają.

poniedziałek, 17 maja 2021, 22:44

Po polsku proszę...

Viktor
poniedziałek, 17 maja 2021, 12:29

Ludzie Popsuli już nam rodomaka

mobilnyPL
wtorek, 18 maja 2021, 09:10

....co to rodomak? Chodzi Ci pewnie o Rosomaka. Różnica między Rosomakiem a Piranią jest mniej więcej taka jak między Ferrari a Lamborghini. Wieża Zssw30 to skok milowy do przodu względem Hittfista....

ECDIS
wtorek, 18 maja 2021, 18:40

....a czy jest różnica między KTO a kołowym wozem bojowym? co mają na wieżach Piranha V (na 1ym zdjęciu) czego nie mają Rosomaki jaka jest waga obu pojazdów i ich "odporność balistyczna" ? najbliżej porównania"Ferrari do Lamborghini"była/jest Bułgaria gdzie..Patria oferowała transporter AMV XP( czy to jest KTO Rosomak?), a General Dynamics – Piranię V. 150 pojazdów miało zapewnić wyposażenie trzech grup batalionowych z brygady zmechanizowanej. Czyli co można porównać Rosomaki do Piranha V zakupionych przez Rumunię?

Alaris
poniedziałek, 17 maja 2021, 23:11

Niby w którym miejscu? Jak na razie jest on lepszy od wszystkich KTO jakie ma Rosja i jeden z lepszych w swojej klasie ogólnie.

wtorek, 18 maja 2021, 14:17

100/100

Tweets Defence24