Stoltenberg na czele NATO do września 2022 r. Sojusznicy znów przedłużyli mu kadencję

28 marca 2019, 16:45
Jens Stoltenberg NATO
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Fot. NATO

Mandat sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga został przedłużony o kolejne dwa lata, do 30 września 2022 r. Taką decyzję podjęła w czwartek Rada Północnoatlantycka, czyli przedstawiciele 29 państw należących do Sojuszu Północnoatlantyckiego. To już druga taka decyzja dotycząca Stoltenberga – poprzednia została podjęta w grudniu 2017 r.

Zobacz także
Reklama

Sojusznicy wyrazili swoje poparcie dla pracy sekretarza generalnego, której celem jest dostosowanie i modernizacja NATO oraz zapewnienie, że pozostanie ono dopasowane do tego, co przyniesie przyszłość – poinformowała kwatera główna NATO w krótkim komunikacie.

W przyszłym tygodniu w Waszyngtonie NATO będzie świętować 70-lecie powstania. Odbędzie się tam narada ministrów spraw zagranicznych Sojuszu, ale sam Stoltenberg – już z odnowionym mandatem – też będzie miał napięty grafik. W stolicy USA spotka się m.in. z prezydentem Donaldem Trumpem oraz wygłosi przemówienie do obu izb Kongresu. Na pewno ogłoszona w czwartek decyzja przyczyni się do tego, że słowa sekretarza generalnego będą słuchane w Waszyngtonie z większą uwagą niż zwykle.

Sojusznicy już drugi raz zdecydowali, że kadencja Stoltenberga będzie przedłużona o dwa lata. Pierwsza taka decyzja zapadłą w grudniu 2017 r. i wydłużała okres sparowania urzędu przez Norwega do końca września 2020 r. Wtedy komunikat NATO mówił, że sojusznicy mają pełne zaufanie do zdolności Stoltenberga do kontynuowania pracy w celu przyspieszenia adaptacji NATO do wyzwań XXI wieku.

Pochodzący z Norwegii Stoltenberg został wybrany na sekretarza generalnego NATO w marcu 2014 r. i objął urząd 1 października. Zastąpił wtedy Duńczyka Andersa Fogha Rasmussena. Kadencja sekretarza generalnego w NATO trwa zwykle cztery lata. Norweg miał więc zajmować stanowisko do końca września 2018 r. Dwie decyzje Rady Północnoatlantyckiej – z grudnia 2017 r. i z marca 2019 r. – oznaczają, że Stoltenberg będzie kierował Sojuszem przez dwie pełne kadencje.

Podobnie jak w grudniu 2017 r. Stoltenberg napisał w czwartek na Twitterze, że jest zaszczycony decyzją sojuszników. Zapowiedział kontynuację pracy na rzecz modernizacji NATO.

Już w przeszłości zdarzało się, że kadencja sekretarza generalnego była przedłużana. Tak było np. w przypadku Rasmussena.

Sekretarz generalny NATO jest przewodniczącym Rady Północnoatlantyckiej, Rady Planowania Obronnego oraz Grupy Planowania Nuklearnego. Współprzewodniczy Komisji NATO-Ukraina. Jest tytularnym przewodniczącym kilku innych gremiów NATO-wskich.

W Sojuszu Północnoatlantyckim sekretarz generalny odpowiada za kierowanie i wspieranie procesu decyzyjnego, którego podstawą są konsultacje. Ma prawo poddawać nowe tematy do dyskusji, wspiera też rozwiązywanie konfliktów między sojusznikami.

Jens Stoltenberg 16 marca skończył 60 lat. W latach 2000-01 oraz 2005-13 był premierem Norwegii. Od 2002 do 2014 przewodniczył norweskiej Partii Pracy.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Reklama
bender
czwartek, 28 marca 2019, 20:00

Moim zdaniem całkiem nieźle sobie radzi.

Tweets Defence24