„Stare” F-35 jako „agresorzy”

8 stycznia 2021, 10:58
Zrzut ekranu 2021-01-8 o 11.52.12
Wizja F-35 udającego J-31 / Fot. U.S. Air Force, 57th Wing Commander via Facebook
Reklama

Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych poinformowały o reaktywacji 65. Dywizjonu Agresorów. Ma on zostać wyposażony w myśliwce F-35 z pierwszych serii produkcyjnych, a zatem maszyn najbardziej oddalonych od maszyn docelowej planowanej konfiguracji Block 4. Prawdopodobnie oznacza to, że Amerykanie coraz poważniej podchodzą do możliwości posiadania przez przeciwnika samolotów 5. generacji…

Do tej pory US Air Force w swoich eskadrach agresorów wykorzystywały wyłącznie maszyny generacji 4., przede wszystkim F-16C i F-15C, chociaż do prowadzenia szkoleń wykorzystywano w ostatnich latach także F-117, o czym pisaliśmy już w Defence24:

Jak komentowaliśmy wówczas wykorzystanie Nighthawków, a zatem samolotów o cechach stealth tzw. pierwszej generacji, miało świadczyć o dość niskim mniemaniu o zdolnościach jakie osiągnęli pod tym względem Chińczycy czy Rosjanie. Oceny te mogły się jednak zmienić. Do bazy Nellis już w przyszłym roku ma zostać przeniesionych 11 F-35A wczesnych wersji produkcyjnych. Wejdą one w skład 65. Eskadry Agresorów, do tej pory wykorzystującej myśliwce F-15C.

Reklama
Reklama

USAF nie przyznaje, że ocena zdolności potencjalnych przeciwników uległa zmianie. Wymieniana jest za to cała litania innych przyczyn wzmocnienia sił agresorów. Po pierwsze przystosowanie F-35 z najwcześniejszych transz produkcyjnych do standardu Block 4 kosztowałoby 15 mln USD za egzemplarz, a zapewne byłoby to trudne do przeprowadzenia biorąc pod uwagę dawne kłopoty programu Joint Strike Fighter. Dużo bardziej efektywnie samoloty te rzeczywiście można wykorzystać w eskadrze agresorów, gdzie w pełni wypełniałyby swoją rolą tak samo dobrze jak F-35A Block 4, czyli jako samoloty posiadające cechy stealth - zdolne do lepszej komunikacji miedzy sobą niż samoloty generacji 4. i dysponujące lepszymi sensorami.

Samoloty będą mogły operować zgodnie z zaobserwowanymi taktykami rosyjskich i chińskich Su-57, J-20, a wkrótce być może także J-31, jeżeli te ostatnie wejdą do służby. Możliwa będzie też walka z mieszaną formacją agresorów złożoną z maszyn 4. i 5. generacji.

Amerykańscy piloci, szczególnie ci zasiadający za sterami F-22 Raptor, mają być już też zmanierowani walką przeciwko "agresorom" wyposażonym w samoloty generacji 4. Ich pokonywanie staje się powoli prostą rutyną, tymczasem F-35 zapewnią nowe wyzwania i przygotowanie do ewentualnego konfliktu z zaawansowanym technicznie przeciwnikiem.

Z kolei zastosowanie samych F-117A do podgrywania przeciwnika ma swoje ograniczenia. Dostępnych samolotów tego typu ma być niewiele, a w dodatku jak mówi się teraz, mogą być one wykorzystywane tylko jako bardzo specyficzne cele. Być może tylko do podgrywania trudnowykrywalnych bombowców nieprzyjaciela.

Wejście do agresorów F-35A nie koniecznie oznacza jednak, że Amerykanie uważają technikę przeciwnika za dorównującą własnej. Samoloty te mogą otrzymywać np. dodatkowe wzmacniacze odbicia fal radarowych, tak aby były trudniej wykrywalne niż samolot 4. generacji, ale łatwiej niż „prawdziwy” Lightning II. Takie upośledzenie jest znacznie prostsze i tańsze do przeprowadzenia niż np. nadanie częściowych cech stealth posiadanym przez agresorów F-16 i F-15. Na każdym kroku podkreśla się zresztą, że cały program ma być właśnie efektywny kosztowo.

Obecnie trwa procedura mająca na celu reformę wszystkich eskadr agresorów w USAF, których samoloty 4. generacji mają zostać doposażone m.in. w lepsze sensory (podczerwone i radary AESA), tak aby odpowiadać maszynom generacji 4+.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 223
Reklama
Dromader
sobota, 30 stycznia 2021, 20:30

Ja proponowałbym w ramach szeroko pojętego sojuszu polsko-amerykańskiego, wyposażenie 65 Dywizjonu Agresorów w polskie Su-22 w ramach polskiego programu FMS. "Zmanierowani" amerykańscy piloci, zapewne byliby pełni podziwu dla polskich pilotów, że na takich maszynach można jeszcze latać.

kapral
sobota, 30 stycznia 2021, 15:43

Fanboje FR nie pamiętają, jak swego czasu F-15 dominował pole bitwy. Skoro Raptor zdominował nawet F15 to żaden inny samolot nie ma do niego podejścia i nic nie dadzą wasze rosyjskie łzy :) Nie wspominajcie już o tym Su57 bo to jest żart, ten samolot rozbił się i nie nadaje się do niczego. Jedynie na złom.

Ku pokrzepieniu fanbojskch serc.
wtorek, 12 stycznia 2021, 08:26

Z polskiej prasy. "Pentagon po raz kolejny odłożył decyzję o rozpoczęciu wielkoseryjnej produkcji wielozadaniowych myśliwców piątej generacji Lockheed Martin F-35 Lightning II. Na opóźnienia wpłynęła nie tylko pandemia koronawirusa, ale także szereg problemów technicznych". Czyli komedia z F-35 trwa nadal.

Stary zgred
wtorek, 12 stycznia 2021, 10:03

No to może panie manipulant doprecyzujesz o jakie problemy techniczne chodzi? No dobra, zrobię to za Ciebie. Uzupełniam Twoje źródło cytatem: "Oprócz pandemii COVID-19, główną przyczyną przedłużenia fazy IOT&E są ‒ według Pentagonu ‒ problemy ze zintegrowaniem F-35 z systemem symulacji JSE (Joint Simulation Environment). JSE to wspólna dla wszystkich rodzajów sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych platforma symulacyjna. Pozwala na prowadzenie wirtualnych ćwiczeń i modelowanie optymalnej struktury połączonych sił uderzeniowych w ramach różnych scenariuszy wojennych. Prace nad oprogramowaniem, pozwalającym na symulowanie myśliwców F-35, cały czas trwają." Jeżeli chciałeś z satysfakcją pokazać, że F-35 ma takie problemy techniczne, że nie można rozpocząć produkcji wiekoseryjnej to się grubo pomyliłeś.

Ku pokrzepieniu fanbojskch serc.
wtorek, 12 stycznia 2021, 14:31

No ale chyba nie rozpeczeli tej produkcji wielkoseryjnej i nie rozpoczna jej co najmniej do marca 2021 roku. Produkcja (ilosc wyprodukowanych egzemplarzy w ciagu roku) tez ma spadac co najmniej do 2023 roku. Co najmniej.

Stary zgred
wtorek, 12 stycznia 2021, 18:23

W programie F-35 wyprodukowano dotąd ponad 600 samolotów wszystkich wersji produkcyjnych, przeszkolono ponad 1200 pilotów i 10 000 techników obsługi naziemnej. Cała flota wylatała już ponad 350 000 godzin z 26 baz na lądzie i okrętach, dziewięć państw ogłosiło status wstępnej gotowości operacyjnej (USA, Izrael, Włochy, Wielka Brytania, Japonia, Norwegia, Korea Południowa, Holandia i Australia), z czego pięć użyło ich podczas misji operacyjnych (USA, Izrael, Włochy, Wielka Brytania, Norwegia). W przypadku USAF, F-35A wykonywały od kwietnia 2019 do października 2020 misje na rzecz Dowództwa Centralnego Stanów Zjednoczonych (CENTCOM) w rejonie Bliskiego Wschodu. Izrael ogłosił 6 sierpnia 2020r. pełną gotowość operacyjną FOC swoich F-35I. Ile do tej pory dostarczono seryjnych Su-57 do rosyjskich jednostek operacyjnych? Nie przypadkiem 1 (słownie: jeden)? O dokonaniach raczej trudno w ogóle coś napisać chyba tylko to, że pierwszy seryjny zaliczył glebę - naprawdę wiekopomny wyczyn.

Ku pokrzepieniu fanbojskch serc.
środa, 13 stycznia 2021, 07:27

No tak, wedlog dokumentu "F-35 Lighting II Program Status and Fast Facts" wyprodukowano 610+ F-35. Tylko ze jak zauwazysz na drugiej stronie tego dokumentu, spojrzysz na specyfikacje, to dalej zaden z nich nie jest w stanie przenosic w komorach szesciu pociskow AIM-120. Wyprodukowano 610+ samolotow, ktore dalej trapione sa chorobami wieku dzieciecego, patrz ostatni raport GAO (w jednym z ponizszych komentarzy jest cytat tego raportu dotyczacy helmu pilota i chyba podwozia). Ale i tak mozna tutaj wspomniec o poprawie, gdyz liczba usterek pierwszej kategorii spadla w 2020 roku z trzynastu (13), do siedmiu (7), usterek drugiej kategorii jest ponad osiemset (800). Nie wiem, czy placa ci za reklamowanie i bronienie F-35, ale dziwi mnie, ze nie akceptujesz tych prostych faktow, a mianowicie, ze F-35, 15 lat od oblotu nie spelnia parametrow docelowej specyfikacji. Czy tak ciezko ci pojac, ze ludzie, podatnicy, chca, aby samoloty ktore otrzyma Polska byly w pelni sprawne? Chyba kupujac samochod z salonu tez chcesz, zeby mial wszystko to, za co zaplaciles i aby jezdzil a nie stal wiecznie popsuty? Nie rozumiem tez, dlaczego w swoim komentarzu wykorzystujesz Su-57? Kompleksy jakies czy takie masz wytyczne? Ale jak juz wspomniales o Su-57, to sie do tego odniose. Porownujac oba programy, to zauwaz, ze F-35 powstal przy udziale i wspolpracy wiodacych gospodarek i najbogatszych krajow swiata i jest to najdrozszy program zbrojeniowy w historii ludzkosci. Su-57 powstal w biednej Rosji, przy ulamku strodkow jakie wlozono w F-35. A Ruscy otrzymaja samolot ktory, w docelowej wersji bedzie lepszy od F-35, a ktory w chwili obecnej, bez docelowych silnikow posiada lepsze parametry od F-35 (pulap, zasieg, bojowy promien dzialania, predkosc maksymalna, predkosc wznoszenia). F-35 jest kupowany bo nie ma innego wyjscia, F-16 ktore ma zastapic sypia sie ze starosci, najmlodszy F-15C zostal wyprodukowany w 1983 roku. Kupowany jest glownie przez uzytkownik F-16 i panstwa ktore sa tradycyjnymi uzytkownikami maszyn amerykanskich (Japonia, Kanada, Australia, Izrael, Norwegia, Holandia, Dania, Polska, Singapur, Korea Poludniowa). Wykorzystujesz w swojej propagandzie sukcesu fakt, ze pierwszy "seryjny" Su-57 ulegl katastrofie na skutek awarii FBW, ale fakt, ze F-35 rozbija sie przy podchodzeniu do ladowania, bo zawodza az cztery systemy jednoczesnie, czy w innym sklada sie przednie podwozie chwile po wyladowaniu, czy ze samoloty mialy zakaz latania w burzy z powodu wadliwie dzialajacej instalacji inert gazu i tak dalej to juz przemilaczas. A to jest zwykla kompromitacja, zeby takie rzeczy dzialy sie czternascie lat od oblotu w samolocie ktory powstal przy wspolpracy wiodacych gospodarek swiata i nak ktory wydano setki miliardow dolarow.

kapral
sobota, 30 stycznia 2021, 14:07

Ale puściły blokery po wspomince o Suchoju, widzę serduszko czerwone u kolegi :) Mówisz, że F15 powstał w 83 roku? A w którym powstał Su-27? Su-57 jest droższy w jednkstkowo i w eksploatacji ponadto, od F-35 a jest odpowiedzią na F-22 Raptor... po 30 latach :) I nadal ma gorsze osiągi od Raptora pod każdym względem. F35 to nie jest typowy myśliwiec przewagi, poza tym Rosja ma ogromne problemy z tym swoim złomem i każda seria kończy się u nich na 20-30 szt bo jest za droga i zanim produkcja się rozkręci to już dawno świat ma o wiele nowocześniejsze rozwiązania.

bender
czwartek, 14 stycznia 2021, 00:05

Komentujesz wątek, który sam zacząłeś wiadomością, że F-35 nie jest produkowany seryjnie (podając sporo zaniżona wartość 610+ egzemplarzy), a jednocześnie uważasz, że gleba przed oddaniem użytkownikowi pierwszego "seryjnego" (z dwóch do dziś) Su-57, to nic nie niezwykłego. A przecież to bardzo niesprawiedliwe, bo tym zeszłorocznym, gwiazdkowym bum Su-57 wpisał się do annałów awiacji.

czytelnik D24
czwartek, 14 stycznia 2021, 09:41

Jak mocno bys tutaj nie plakal, pod wzgledem awaryjnosci i bublowatosci nic nie przebije F-104 Tworcy Wdow. Doucz sie takze i doczytaj ile z powodu wypadkow utracono F-15/18/18. Przy tych osiagnieciach ruskie maszyny to tytani niezawodnosci. I nie bylo jeszcze chyba w historii lotnictwa przypadku, zeby w samolocie za setki miliardow dolarow zlozyly sie kola zaraz po wyladowaniu, tak jak to mialo miejsce w przypadku F-35 :D.

Ku pokrzepieniu fanbojskch serc.
czwartek, 14 stycznia 2021, 09:18

Po pierwsze, 610+ to nie jest "sporo zanizona" liczba, podalem zrodlo, czyli "F-35 Lighting II Program Status and Fast Facts", datowane na 5 stycznia 2021 roku. I tak, nie ma co porownywac katastrofe "pierwszego seryjnego" (celowo uzylem cudzyslowu) do chorob wieku dzieciego samotu, ktorego wyprodukowano w ilosci 610+ egzemplarzy. Jak nie widzisz roznic, to ja juz nic na to nie poradze.

Swen
niedziela, 10 stycznia 2021, 18:13

O proszę, w takiej Rosji na przykład mając ładnie działające wielkie stocznie w Petersburgu buduje się okręty desantowe o płaskim pokładzie na Krymie, gdzie nikt tam tego nigdy nie robił, bo przecież Krym zawsze jest był i będzie Rosyjski. Natomiast USA nie patyczkuje się, tylko jeśli samoloty 5. generacji z Chin i Rosji przewyższają 4. generację to czemu by nie dać tam F35. Można? Można.

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
sobota, 9 stycznia 2021, 22:57

Piękne zdjęcie lecące obok siebie F-16 i F-35 warto zwrócić uwagę na wygląd owiewek, kolor ten sam błyszczą tak samo różnią się tylko kształtem, a jak wiadomo owiewka F-16 nie jest z materiału RAM tylko jest pokryta złotem aby nie wpuszczać fal radarowych do kokpitu gdzie by na kanciastych kształtach silnie się odbijały, Prosty dowód na to że bajkowe RCS F-35 są wyssane z palca o czym już pisałem wielokrotnie.

Wawiak
niedziela, 10 stycznia 2021, 03:00

Tak, wiemy. Ale co z tego, skoro su-57 jak nie było, tak nie ma (homeopatii dawkowanej w niedorobionych lub rozbijającej się jednej sztuce nie liczę).

strateg
sobota, 9 stycznia 2021, 12:57

Czy wam się nie nudzi. Fabien codziennie klepie setki postów jakiet to F35 fajowskie Jaca/ teraz Th/ wkleja od lat te same teksty, które tyrzyma na swoim kompie jak to pilot testowy "magiczny mike" opowiada jaki to F35 jest najlepsiejszy - a wypowiadają się o tym ludzie którzy samolot bojowy widzieli na pokazie lotniczym, defiladzie w Warszawie lub Utubie - litości. Wiedza z gierek i viki i dyplom inzyniera lotnictwa i pilota z Utuba. Jak wygląda realnie ta "siła" pokazała Serbia - jak to największa potęga lotnicza - zmobilizowała pewnie łącznie z 1000 samolotów z wielu krajów, przeciwko 15 !!!! starym MIG-om 29 i OPL z lat 70 - i pomimo 3 mc i 11 tys !!! lotów co daje średnią 120 lotów/dobę nawet nie zniszczyła OPL bo bała się użyć śmigłowców uderzeniowych z uwgi na duże ryzyko strat. Całe lotnictwo NATO latało na 10 tys metrów i zrzucało bomby i rakiety gdzie popadnie - bo jednak w bajki o cep 3 cm to już nawet dzieci nie wierzą - i takie są fakty a nie gierki i bajki. Te wasze dane z viki i internetów to RCS są bzdurami pisanymi przez dziennikarzy w "renomowanych" czasopismach. Każda wartość realna jest TAJNA i nawet nie ma nigdzie dostępnej instrukcji operacyjnej MIG-29 cz F-16 sprzed 30 - lat - a to w instrukcji operacyjnej napisane jest np w jakich warunkach można użyć jakiej broni - np do jakiej prędkości można odpalić daną rakietę i na jakiej wysokości z jakim prawdopodobieństwem porażenia celu, jakie są graniczne wartości paliwa dla jakiej wysokości - przecież samolot spala różne ilości paliwa dla różnych wyskości lotu, dla obciążenia itp it - to jest taka olbrzymia ilość informacji, że nawet nie zdajecie sobie pojecia jak duża - wystarczy jedno pytanie - proszę podać jak długo z Vmax f16 może lecieć na poziemie 1000 m - czas start.

Eee tam
niedziela, 10 stycznia 2021, 09:56

No ale w Belgradzie widziałem trafione w środek dachu w centrum miasta budynki Ministerstwa Obrony całkowicie zniszczone gdy bloki obok nietknięte wasza Rosja do dziś tego nie potrafi co pokazała w Syrii.

Fan eksperta od badan F-35 przez CAGI.
niedziela, 10 stycznia 2021, 06:35

Dobre bylo, kiedy Jaca vel Th wmawial, ze Rosjanie z moskiewskiego instytutu CAGI badali F-35 i stwierdzili, ze przyspiesza on lepiej od Su-35S. Jak to on twierdzil, @sa to twarde dane empuryczne podawane przez ten prestizowy moskiewski instytut. Noiezle sie tezczytalo, jak to on twierdzil, ze F-35B/C, ktore moga maksymalnie wytrzymac odpowiednio 7 i 7.5g, beda w stanie wytrzymywac 9g po zmianie oprogramowania. Slynna technologia zwiekszania wytrzymalosci platowca na przeciazenia wieksze od maksymalnych dopuszczalnych poprzez zmiane oprogramowania.

Wawiak
niedziela, 10 stycznia 2021, 03:11

No to, panie Strateg, dyskusja jest na wyrównanym poziomie - bo "z drugiej strony" jest tak samo 8-]

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
sobota, 9 stycznia 2021, 21:18

Święte słowa.

Th
sobota, 9 stycznia 2021, 19:27

Panie strateg. Po pierwsze nie pisze z kompa tylko z telefonu komórkowego (smartfona) więc nie mogę trzymać rzekomego archiwum na telefonie i z niego korzystać wypisując aż setki postów- bzdura numer jeden. Po drugie panie kolego nie jestem tym za kogo mnie bierzesz. Po trzecie wypisujesz brednie do których nie chce mi się już odnosić.

Welcome back :D
sobota, 9 stycznia 2021, 16:54

Masz calkowita racje. @Th to @Jaca, ale takze @JW vel @abc (technologii) vel @z netu. Tutaj wklejam dowod. ADefence 24, artykul "Su-35S z pociskami o zasięgu ponad 200 km": Th, wtorek, 6 października 2020, 14:49: "Z wykształcenia jestem inżynierem elektronikiem ze specjalnością awionika lotnicza po szkole w Dęblinie panie felon. Jeszcze raz postaram się w prostszy i krótszy sposób wytłumaczyć najważniejszą różnicę pomiędzy antenami PESA i AESA bo wyraźnie pan nie zrozumiał o czym piszę. Z pominięciem budowy bo nie chce się powtarzać, a opisałem dość szczegółowo ten temat. Nie błysnąłeś wystarczającym poziomem wiedzy technicznej, wykazując kompletną ignorancję w temacie znajomości zasad pracy radarów pokładowych choć wywnioskowałem, że za takiego znawcę się uważasz". A tak na Defence 24, pod tytulem „Raptory na spotkanie rosyjskim Delfinom”. 10 kwietnia 2020, o godzinie 10:30 Jaca napisal tak: „Ja jestem inżynierem po studiach z zakresu awioniki na Wyższej Szkole Oficerskiej Sił powietrznych w Dęblinie. Dla mnie jesteś cienki Bolek, zwykły niedouczony amator-laik z tematu lotnictwa”. Jakie to szczescie ze mamy na forum dwoch ekspertow z dziedziny radarow AESA po szkole w Deblinie. A z nich sa tacy eksperci, ze JW wypisywal, ze F-22 w komorach wewnetrznych przenosi 8 AIM-120, takze w komorach bocznych, dedykowanych tylko i wylacznie dla AIM-9. Dlugo by jeszcez wymieniac, ale szkoda soboty, lepiej isc z dziecmi na plac zabaw.

Dualram
sobota, 9 stycznia 2021, 16:29

Może lecieć do samego końca.

Trol
sobota, 9 stycznia 2021, 15:34

No to nam wyjaśniłeś już wszystko. Ja zawsze myślałem że na różnych wysokościach, przy różnych prędkościach samolot spala tyle samo. Zawsze też myślałem że nie powinno się latać z v max cały czas. Najlepiej wiedzą o tym piloci miga 25 które po całkiem niedługim locie z v max miały silnik do remontu. Z chęcią też posłucham jakie to setki czy tysiące maszyn nato latało nad Jugosławia i dlaczego Rosji zajęło tyle lat pokonanie isis choć ich lotnictwo wykonywało tam często nie raz kilkadziesiąt lotów dziennie. A isis nie miało ani opl ani samolotów. Dodatkowo na ziemi walczyły z isis dziesiątki tysięcy żołnierzy...

Bond
sobota, 9 stycznia 2021, 10:11

piloci F22 przyznali, że nie widzą Su 35 w Republice syryjskiej, Su 35 cicho latają z tyłu bardzo blisko F22, aby pilot F22 zdał sobie sprawę, że jest to rosyjski samolot, a Rosyjski nie zestrzeliłby F22, ponieważ istnieje porozumienie generałów Rosji i USA. Amerykanie bardzo boją się syryjskich pilotów, ponieważ syryjscy piloci mają prawo zestrzelić wszystkie samoloty wojskowe w swojej przestrzeni

Gruszwik
sobota, 9 stycznia 2021, 11:22

"Su -35 cicho latają". Czyli co na silnikach elektrycznych? Mimo tego że gdy USA kończyło produkcję f-22, Rosja zaczęła klepać su-35 to są to samoloty z dwóch różnych epok. Rosyjski jest co najmniej jedną generację do tyłu. Twoje rewelacje na pewno ukazały się w Rosji przekazane przez rosyjskich pilotów. Na pewno Amerykanie są przerażeni i nie chcą latać na f-22... Bo przecież nie widzą rosyjskich cicho latających, świecących jak gwiazda czerwona rosyjskich su dymiących przy tym obficie...

Monkey
piątek, 8 stycznia 2021, 19:56

Dobra decyzja. Chiny i Rosja prędzej czy później będą miały maszyny 5 generacji, nawet jeśli jeszcze ich nie mają (myślę, żę Chiny jednak posiadają takowe).

tygrys_myszowaty
piątek, 8 stycznia 2021, 19:27

Teraz czas na ruch Chińczyków i Rosjan. W celu urealnienia ich programu ćwiczeń powinni jako "agresorów" wprowadzić odpowiednio J-50 i Su-99, symulujących posiadanie przez przeciwnika maszyn o właściwościach F-22. Fakt, że takich maszyn jeszcze nie posiadają, w niczym nie zmniejszy realizmu ćwiczeń - ćwiczący piloci i tak nic nie zobaczą na radarach swoich maszyn.

Herr Wolf
piątek, 8 stycznia 2021, 18:59

Świetnie się nadają na cele..

Grom
piątek, 8 stycznia 2021, 22:01

Suchoje i migi będą dla niego świetnymi celami. Zaraz po s-400

Marek
niedziela, 10 stycznia 2021, 08:45

A po co? Ruskie Suchoje, zwłaszcza 57 mają to do siebie, że same spadają na glebę zaraz po opuszeniu fabryki.

Herr Wolf
sobota, 9 stycznia 2021, 13:09

Nie wiem czy jesteś w temacie ale tu jest mowa o f35 ..!

Grom
sobota, 9 stycznia 2021, 16:45

Jasne że jestem. F-35to bardzo ciekawa konstrukcja

Herr Wolf
sobota, 9 stycznia 2021, 23:25

Pod jakim względem?

kapral
sobota, 30 stycznia 2021, 14:16

Herr Wolf i co nie można porównać już so innego samolotu? Chociaż tego Su 57 samolotem bym nie nazwał - to raczej nielot

czytelnik D24
niedziela, 10 stycznia 2021, 11:22

Chyba pod każdym

Fanklub Daviena
piątek, 8 stycznia 2021, 13:10

Trzeba jakoś uzasadnić zakup 400 szt. bubli pierwszej serii, których doprowadzenie do stanu używalności w jednostkach bojowych jest niemożliwe z przyczyn finansowych... :D

sobota, 9 stycznia 2021, 17:37

Zabawne że pierwszy seryjny su57 się rozbił i to jakoś nie przeszkadza ci nazywać go najlepszym samolotem w swojej klasie.

SAS
piątek, 8 stycznia 2021, 15:56

A mogli od razu zbudować czwartą serię i najlepiej bez prototypów. Ach ci Amerykanie, polscy inżynierowie powinni im pokazać.

gnago
sobota, 9 stycznia 2021, 20:56

500 SZT ? i jeszcze sprzedawać? To kup pan pralkę z cudownymi właściwościami prania, dostępnymi dla kupujących po dekadzie posiadania i wymianie softu. Nasi kompetentniejsi Irydę zamknęli przed fazą produkcji seryjnej

Davien
sobota, 9 stycznia 2021, 22:46

To w Rosji była kiedys jakas Iryda??

niedziela, 10 stycznia 2021, 06:38

A u ciebie na ukrainie byla?

czytelnik D24
piątek, 8 stycznia 2021, 13:47

Od kiedy to pierwsza seria F-35 to 400 samolotów?

DSA
piątek, 8 stycznia 2021, 20:14

chodzi raczej o to, że mimo ponad 500 wyprodukowanych sztuk formalnie te samoloty nadal nie są produkowane seryjnie. I z ostatnich doniesień wynika, że jeszcze długo nie będą.

Davien
sobota, 9 stycznia 2021, 00:38

Są produkowane seryjnie i to juz od dłuzszego czasu.

gnago
sobota, 9 stycznia 2021, 20:58

produkt seryjny , to taki co do joty spełnia parametry głoszone przez producenta. A nielot ich nie spełnia od dekad

Marek
niedziela, 10 stycznia 2021, 08:48

Znaczy, że ruskie Su-57 przez co najmniej najbliższe 20 lat będą nielotami.

Davien
sobota, 9 stycznia 2021, 22:47

Gnago, F-35 spełnia zadane parametry w przeciwieństwie do waszego "Su-57" czyli opakowania złomu z Su-35 w nowy , równie kiepski kadłub:))

Gnom
niedziela, 10 stycznia 2021, 14:58

Mała uwaga: znów wstrzymano pełnoskalową produkcję F-35 (czyli tą, jaką zakładano jako seryjną). Ciekawe co jest rzeczywistym powodem, bo wg ciebie spełnia wymagania, czego zatem brakuje jankesom?

czytelnik D24
niedziela, 10 stycznia 2021, 06:37

Tak, F-35 spelnia zadane parametry, co ostatnio po raz kolejny potwierdzil raport GAO, a mianowicie, ze ten bubel nie spelnia wymaganych parametrow pod wzgledem niezawodnosci.

Stary zgred
niedziela, 10 stycznia 2021, 14:20

Globalna flota F-35 dysponuje gotowością do wykonanua zadań bojowych ponad 70 proc. Jak na samolot nie spełniający wymogów niezawodności to całkiem nieźle.

czytelnik D24
niedziela, 10 stycznia 2021, 15:45

Absolutnie nie. Wedlog E. Lord Full Mission Capability wynosi ponizej 50% dla wersji A 70% o ktorych piszesz to moze zdolne jest wzbic sie w ogole w powietrze.

Stary zgred
niedziela, 10 stycznia 2021, 17:01

Ellen Lord przed komisją Kongresu HASC podała dane dla gotowości F-35 dla sił zbrojnych USA i międzynarodowych partnerów i klientów. Z tego co powiedziała Lord gotowość wszystkich wersj wzrosła o 50 procent w 2019 roku w stosunku do roku 2018. Gotowość dla sił zbrojnych USA (podaje za Air Force Magazin): gotowość bojowa F-35 wzrosła w ciągu roku z 55% do 73%. W wyszczególnieniu na poszczególne wersje to F-35A osiągnęła poziom 75% (wzrost z 66%), F-35B wynosi 68% (wzrost z 44%) i F-35C to ponad 75%. Milmag podaje w artykule z 1 stycznia 2021r. "Globalnie, gotowość operacyjna samolotów F-35 w bieżącym roku była utrzymywana na poziomie ponad 70%, a w niektórych jednostkach uczestniczących w misjach operacyjnych nawet wyższa." Czyli znowu kłamiesz.

Ekspert
poniedziałek, 11 stycznia 2021, 06:30

No i jak sie odniesiesz do ponizszego komentarza, w ktorym zacytowale slowa E. Lord potwierdzajace, ze znowu mam racje. Napisales , ze klamie. Przyzwoity i dobrze wychowany czlowiek by zwyczajnie przeprosil. Czekam. Czas start.

Ekspert
niedziela, 10 stycznia 2021, 17:27

Rozumiesz co to jest "Full Mission Capability". Zacytuje ci coś z National Defence, fragment artkyłu "F-35Sustainment Challenges Take Center Stage", artykuł z 22 lipca 2020 roku, cytuję: "Meanwhile, readiness rates are on the upswing, Undersecretary of Defense for Acquisition and Sustainment Ellen Lord said. The mission capable rate for the F-35 fleet has increased from roughly 60 percent at the beginning of this year to nearly 70 percent in June. The full mission capable rate has risen from below 40 percent to nearly 50 percent during that time frame. Officials hope that moving away from the F-35’s autonomic logistics information system, or ALIS, to an operational data integrated network known as ODIN will also improve the situation. “

Stary zgred
poniedziałek, 11 stycznia 2021, 09:05

Ellen Lord wypowiadała się o wskaźnikach gotowości do wykonywania misji przez wszystkie wersje F-35 przy okazji wystąpienia przed Komisją Sił Zbrojnych Izby Reprezentantów o czym pisał Air Force Magazin w artykule "F-35 Mission Capable Rates Up for All Variants, Lord Tells HASC". Fragment: " Across the US fleet, mission capable rates—the metric that shows how many aircraft in a fleet are available for action at any given time—“increased from 55 percent in October 2018 to 73 percent in September 2019,” she wrote. Marine Corps F-35B readiness leaped from 44 percent to 68 percent during that period, Air Force F-35A jets improved from 66 percent to 75 percent, and Navy jets, which only became operational this year, are over 75 percent mission capable, Lord asserted." Nadal będziesz podważał dane wyszczególnione przez Air Force Magazin? W artykule "JUST IN: F-35 Sustainment Challenges Take Center Stage" z 22 lipca 2020r. autor powtarza dane podane przez panią Lord: "The mission capable rate for the F-35 fleet has increased from roughly 60 percent at the beginning of this year to nearly 70 percent in June." Mission Capable F-35 wynosi 70 procent. Kolejny fragment dotyczy FMC" The full mission capable rate has risen from below 40 percent to nearly 50 percent during that time frame." Wskaźnik pełnej zdolności do misji wzrósł w tym czasie z poniżej 40 procent do prawie 50 procent. Czy panie Ekspert potrafisz odróżnić współczynnik operacyjnej gotowości floty F-35 do wykonania misji od wstępnej gotowości operacyjnej IOC i pełnej gotowości operacyjnej FOC lub FMC która dla F-35 podskoczyła już do 50 procent? Kiedy osiągnie próg wyznaczony przez DoD to F-35 w USA otrzymają status FOC a na razie posiadają status IOC czyli zdolność do wykonywania misji bojowych w ograniczonym zakresie. 6 sierpnia 2020r. Izraelski Korpus Powietrzny (Chejl ha-Awir) ogłosił pełną gotowość operacyjną (FOC) 116. Eskadry Lions of the South z bazy lotniczej dla F-35I. Oj panie Ekspert trochę trzeba się podszkolić bo jak widać wiedza ekspercka nieco zawodzi.

Ekspert
poniedziałek, 11 stycznia 2021, 10:08

To ja sie cieie pytalem komentarz wyzej, czy rozumiesz co to jest "Full Mission Capability". Nie odwracaj kota ogonem bo to nie ladnie. Czyli niecale 50% procent jest zdolne do wykonywania pelnego zakresu misji. "The mission capable rate for the F-35 fleet has increased from roughly 60 percent at the beginning of this year to nearly 70 percent in June". Tylko pytanie co to za misje? Latanie w ogole? Szkolenie pilotow? Nawet jeden F-35 poza izraelskimi nie osiagnal statusu pelnej gotowosci bojowej. Dotarlo?

Stary zgred
poniedziałek, 11 stycznia 2021, 18:48

Panie ekspert doucz się co to jest Initial Operational Capability (IOC) i czym się różni od Full Operational Capability (FOC) oraz co to jest Mission Capable (MC) o której mówi E. Lord przed komisją Kongresu bo szkoda się kompromitować. IOC to zdolność eskadry myśliwskiej do wykonania podstawowych operacji myśliwskiej np. przechwytywanie samolotów wroga, walka powietrzna, atakowanie celów naziemnych, eskorta czy bliskie wsparcie sił lądowych oraz daje prawo do udziału w operacjach za granicą. W ramach FOC eskadra myśliwców jest w stanie wykonać wszystkie założone przez producenta i użytkownika działania bojowe. To tak w skrócie. Współczynnik 50 proc. FMC oznacza, że połowa z floty F-35 sił USA jest już gotowa do wykonania wszystkich takich zadań. Natomiast The Mission Capable to współczynnik gotowości całej floty samolotów do udziału w działaniach bojowych i taki w USA wynosi ok. 70 procent.. Np. jeżeli mamy 100 samolotów ale 10 jest w naprawie a 20 w przeglądzie to do działań gotowych jest 70 samolotów czyli Mission Capable wynosi 70 proc. Prościej już się nie da tego wytłumaczyć.

Stary zgred
poniedziałek, 11 stycznia 2021, 11:22

Panie ekspert doucz się co to jest Initial Operational Capability (IOC) i czym się różni od Full Operational Capability (FOC) lub Full Mission Capable (FMC) oraz co to jest Mission Capable (MC) o której mówi E. Lord przed komisją Kongresu bo szkoda się kompromitować. IOC to zdolność eskadry myśliwskiej do wykonania podstawowych operacji myśliwskiej w ramach MC np. przechwytywanie samolotów wroga, walka powietrzna, atakowanie celów naziemnych, eskorta czy bliskie wsparcie sił lądowych oraz daje prawo do udziału w operacjach za granicą. W ramach FOC eskadra myśliwców jest w stanie wykonać wszystkie założone przez producenta i użytkownika działania bojowe. To tak w skrócie, reszta w necie. Współczynnik 50 proc. FMC oznacza, że połowa z floty F-35 sił USA jest już gotowa do wykonania wszystkich takich zadań. Natomiast The Mission Capable to współczynnik gotowości całej floty samolotów do udziału w działaniach bojowych. Np. jeżeli mamy 100 samolotów ale 10 jest zepsutych a 20 w przeglądzie to do działań gotowych jest 70 samolotów czyli Mission Capable wynosi 70 proc. Prościej już się nie da tego wytłumaczyć.

Ekspert
wtorek, 12 stycznia 2021, 08:31

Mogles dziesiec razy wkleic ten sam komentarz, bylbys bardziej wiarygodny. Zanim nie wspomnialem o czyms takim jak „Full Mision Capability” zapewne nie wiedziales ze cos takiego w ogole istnieje. Prawda? Czyli mniej niz 50% F-35 zdolnych jest do wykonywania zadan opisywanych we wklejanych przez was broszurkach reklamowych.

Stary zgred
wtorek, 12 stycznia 2021, 09:48

Panie Ekspert z kilkoma jeszcze innymi nickami na tym forum to niestety stwierdzam, że o lotnictwie, a szczególnie o terminach wprowadzonych przez DoD masz niewielkie pojęcie. Ostatni raz tłumaczę znaczenie terminów: Initial Operational Capability (IOC) - wstępna gotowość operacyjna - zdolność eskadry do wykonania podstawowych misji bojowych powietrze-powietrze i powietrze-ziemia w ramach dostępności lotnictwa operacyjnego w ramach Mission Capable. Ten statut posiadają wszystkie wersje F-35 należące do USA oraz samoloty brytyjskie, norweskie, japońskie, koreańskie, australijskie i włoskie. Full Operational Capability (FOC) - pełna zdolność operacyjna wyznaczonej eskadry do wykonania misji bojowej. Ten status od 6 sierpnia 2020r. posiadają izraelskie Adiry. Mission Capable (MC) - współczynnik dostępności samolotów z ogólnego stanu floty do wykonania misji bojowej. Full Mission Capable (FMC) - współczynnik dostępności samolotów z ogólnej liczby posiadanych statków powietrznych do wykonania pelnej misji bojowej (FOC). Definicja FMC: "Material condition of any piece of military equipment, aircraft, or training device indicating that it can perform all of its missions. Also called FMC."

Ekspert
wtorek, 12 stycznia 2021, 10:35

A z braku merytorycznych argumentow, bo powtarzasz sie juz po raz kolejny z terminami ktore sa dla mnie oczywiste, to czepiasz sie juz nikow? Ale jakos jak taki Th nadaje pod kilkoma nikami jak chociaby jako Jaca czy z netu to ci nie przeszkadza? Ciekawe. Najchetniej pewnie bys mnie nazwal „ruskim trollem”, ale zapewniam ciebie, ze zadnym trolem nie jestem. Mam kwarantanne spowodowana COVID-19 i zwyczajnie mi sie nudzi, wiec obalam sobie z latwoscia bzdurki pisane przez roznych laikow na tym forum. A nie robie tego za pomoca bredni wyssanych z palca, tylko za pomoca cytatow i danych technicznych zasiagnietych z zachodnich materialow i magazynow zwiazanych z tematyka lotnictwa.

Ekspert
wtorek, 12 stycznia 2021, 10:28

Tak, o lotnictwie mam „niewielkie” pojecie. Ciekawe tylko, dlaczego z taka latwoscia przychodzi mi obalanie waszych bajek, miedzy innymi twoich? Przeciez ty kiedys twierdziles, ze nigdy F-22 nie zostal pokonany w pozorowanych pojedynkach przez Mirage 2000, a ja ci jednak udowodnilem ze mialo to miejsce.

Ekspert
wtorek, 12 stycznia 2021, 10:26

Znowu wydaje sie tobie, ze jak odpowiesz i cos tam wkleisz po angielsku to zakrzyczysz rzeczywistosc taka jaka jest, a mianowicie taka, ze do pykonywania pelnego spektrum misji zdolnych jest ponizej 50% floty F-35. A wiesz o tym, ze produkcja wielkoseryjna znowu zostala opozniona, poniewaz dalej w samolocie cos „nie styka”, czytaj dalej trapiony hest problemami technicznymi?

Ekspert
wtorek, 12 stycznia 2021, 06:25

Mogles dziesiec razy wkleic ten sam komentarz, bylbys bardziej wiarygodny. Zanim nie wspomnialem o czyms takim jak „Full Mision Capability” zapewne nie wiedziales ze cos takiego w ogole istnieje. Prawda? Czyli mniej niz 50% F-35 zdolnych jest do wykonywania zadan opisywanych we wklejanych przez was broszurkach reklamowych.

Siu
piątek, 8 stycznia 2021, 22:35

To znaczy że UK, Izrael,Norwegiai inne państwa to kupiły samoloty z produkcji chałupbiczej

Fanklub Daviena
sobota, 9 stycznia 2021, 16:00

Tak! Norwegia zwraca WSZYSTKIE F-35 w ramach gwarancji i oczekuje, że USA przyśle egzemplarze nadające się do walki a przynajmniej do latania... :D

Davien
sobota, 9 stycznia 2021, 22:48

Norwegia to stwierdziłą ze ich F-35 nie maja żadnych wad wieć skończ z tymi bajkami:)

Gnom
niedziela, 10 stycznia 2021, 14:59

Ba, nawet dodatkowe zalety! Nie muszą raportować amerykanom położenia ani zadań - F-35 robią to bez udziału i wiedzy!

czytelnik D24
niedziela, 10 stycznia 2021, 06:39

Tak, na pewno. A gotowosc norweskich F-35 wynosi zabojcze 15%. Wystraczy poogladac norweska telewizje, trabia o tym dosyc czesto.

Stary zgred
niedziela, 10 stycznia 2021, 11:58

Kłamiesz. Flota norweskich F-35 liczy obecnie 28 samolotów F-35, z których 7 znajduje się w bazie lotniczej Luke w Stanach Zjednoczonych, gdzie służą do szkolenia pilotów. Gotowość operacyjna globalnej floty F-35 jest wysoka i wynosi ponad 70%. Cytat: "Globalnie, gotowość operacyjna samolotów F-35 w bieżącym roku była utrzymywana na poziomie ponad 70%, a w niektórych jednostkach uczestniczących w misjach operacyjnych nawet wyższa." Fragment pochodzi z portalu Milmag z 1 stycznia 2021. Dlaczego więc z premedytacją kłamiesz?

czytelnik D24
niedziela, 10 stycznia 2021, 12:10

Ty mowisz o flocie globalnej a ja o norweskiej Tam wartosc ta wynosi 15%.

niedziela, 10 stycznia 2021, 15:52

IOC w październiku 2019r. oraz misje Air Policing nad Islandią w 2020r. I to wszystko z 15 proc. gotowością... wymyśl inna bajeczkę.

Krótko o F-35
niedziela, 10 stycznia 2021, 13:11

Jakieś źródło że gotowość norweskich F-35 wynosi zaledwie 15%. W artykule "Samolot bojowy F-35 Lightning II w ostatnich latach" w rozdziale "użytkownicy F-35" jest podana gotowość norweskich F-35A na blisko 75 proc.

czytelnik D24
niedziela, 10 stycznia 2021, 14:52

No tak, ale z ktorego roku jest ten artykul?

Krótko o F-35
niedziela, 10 stycznia 2021, 15:17

Magazyn Lotnictwo z lipca/2020.

czytelnik D24
niedziela, 10 stycznia 2021, 15:47

Sprawdze. O tych 15% to ogladalem w 2020 roku w Norweskiej telewizji.

Stary zgred
niedziela, 10 stycznia 2021, 17:08

W 2020r. norweskie F-35 rozpoczęły regularne misję powietrzne nad Islandią w ramach Air Policing. Jak sobie wyobrażasz przeoeowadzenie takiej operacji międzynarodowej przez Norwegów mających sprawnych 2 może 3 samoloty?

niedziela, 10 stycznia 2021, 18:34

Normalnie. Wysyła się jeden - dwa samoloty.

Stary zgred
poniedziałek, 11 stycznia 2021, 09:08

Znaczy się Norwegia wysłała na misję wszystkie swoje 2 sprawne samoloty. Takich bzdur dawno nie czytałem.

poniedziałek, 11 stycznia 2021, 11:30

Jezeli chcesz poczytac bzdury, to poczytaj swoje wlasne komentarze. Oprocz F-35 Norwegia ma tez F-16. Nie wiesz o tym?

Stary zgred
poniedziałek, 11 stycznia 2021, 22:04

Tylko, że nie norweskie F-16 tylko F-35A latają nad Islandią w ramach Air Policing. Pisz bzdury dalej.

wtorek, 12 stycznia 2021, 10:36

Tak trudno ci to pojac.? Wyslali F-35 nad Islandie a w Norwegii zostaly F-16. Przeciez to ty pisales, ze wyslali wszystkie sprawne samoloty nad Islandie.

Stary zgred
sobota, 9 stycznia 2021, 22:14

Kłamiesz. Norwegowie ogłosili wstępną gotowość operacyjną swoich F-35 w listopadzie 2019r

czytelnik D24
niedziela, 10 stycznia 2021, 15:48

No i co z tego ze oglosili? To nie swiadczy o ilosci sprawnych maszyn.

K.
sobota, 9 stycznia 2021, 22:10

Nie jestem fanem tego samolotu ale nie lubię dezinformacji . Proszę podać źródło tej informacji .

gregorx
piątek, 8 stycznia 2021, 20:58

Poważnie? F-35 jest produkowany SERYJNIE od 2011 roku. Od dwóch lat w tempie 120-130 maszyn rocznie. On jest bardziej seryjny niż jakikolwiek samolot bojowy po F-16. Tyle że zgodnie z amerykańskimi regulacjami, do momentu zakończenia ewaluacji programu nie może być zamawiany w ramach kontraktów wieloletnich. Tylko rocznych, jak dotychczas.

sobota, 9 stycznia 2021, 01:12

Ale kłamstwo. Nie można zawierać kontraktów wieloletnich, bo samolot nie jest gotowy. Nie osiągnął minimów niezawodnościowych i gotowości bojowej. Zostało to m. in. potwierdzone przez Roberta Bhelera, przed Senatem US. Jest to dyrektor (DOT&E), a zeznawał przed komisją Izby Reprezentantów ds. Sił Zbrojnych (House Armed Services Committee – HASC). W pezypadk

Lol
sobota, 9 stycznia 2021, 15:40

Rozumiem za to że su 57 osiągnął pełnię niezawodności i gotowości bojowej bez połowy docelowych komponentów i z 50% katastrof.? Jaja sobie robisz...

gnago
sobota, 9 stycznia 2021, 21:02

A w jaki to pokraczny sposób problemy LM z jego pokracznym produktem powiązane są problemami Suchoja? O ile wiem ten ostatni nie topi cudzych majątków produkując 500 sztuk niedopracowanych prototypów

Davien
sobota, 9 stycznia 2021, 22:49

Gnago, Suchoj nawet prototypów nie zrobił do końca, ma 12 niedokończonych niewiadomo czego a pierwszy kompletny prototyp nazywany seryjnym rozsmarował sie na polu:) To zrobili równie skopany drugi:)

ja.
niedziela, 10 stycznia 2021, 12:15

Pierwszy raz piszesz z sensem. Nie dokończyli ich przez sankcje, brak elementów/wiedzy do wytworzenia odpowiednich silników i elementów awioniki. Chcieli to kupić na zachodzie.

jankes płakał jak sprzedawał
piątek, 8 stycznia 2021, 13:00

może nam tj. najlepsiejszym przyjaciołom by te szroty sprzedali np za 1?, byłyby perła w koronie

bobo
sobota, 9 stycznia 2021, 06:20

wtedy stalibyśmy się największą potęgą lotniczą przynajmniej na wschód od Odry aż po granice Japonii

Davien
piątek, 8 stycznia 2021, 12:53

To że uzywaja F-35 nie dziwi, w końcu chiński J-31 to taka podróbka F-35:)

Herr Wolf
piątek, 8 stycznia 2021, 18:58

A w czym jest podobny? Ja widzę same różnice a podstawową to taka że chiński potrafi porządnie latać..

czytelnik D24
sobota, 9 stycznia 2021, 13:01

Co to znaczy porządnie latać? To jak to jest nieporządnie?

Fanklub Daviena
sobota, 9 stycznia 2021, 19:51

Jak myśliwiec rzekomo 5 generacji nie ma supercruise i nie potrafi prowadzić manewrowej walki z prędkościami naddźwiękowymi to jest nieporządnie... :D

Davien
sobota, 9 stycznia 2021, 22:50

Jaki ładny opis Su-57:)) Bo F-35 ma i supercruise i moze walczyc na naddzwiękowej, a Su nawet z latanem ma problemy:)

Marek
niedziela, 10 stycznia 2021, 08:57

Nie kłam. Su-57 jeżeli już działa, to potrafi latać ;)

Gnom
poniedziałek, 11 stycznia 2021, 13:16

Problem w tym, ze głównym zadaniem samolotu bojowego nie jest latanie a realizacja zadania. A z tym na razie i dla Su-57 a i po części dla F-35 nie jest najlepiej.

Do miszcza propagandy.
niedziela, 10 stycznia 2021, 08:23

Przestan juz bredzic gosciu. Ruski Su-57 nawet bez docelowych silnikow lata o wiele lepiej od F-35, co udowadniaja oficjalne parametry i dane technicze, i co mozna zobaczyc na wlasne oczy ogladajac pokazy lotnicze. Zreszta popatrzmy na oficjalne dane stosunku ciagu do masy (Thrust / Weight). Su-57 z silnikiem AL-41F: 1,02 (1,19 w typowej konfiguracji bojowej), Su-57 z docelowym silnikiem Izdielije - 30: 1,15 - 1,20 (1,36 w typowej konfiguracji bojowej). F-22: 1,08 (1,25 z 50% paliwa), F-35: 0,87 (1,07 z 50% paliwa). Teraz mozna przytoczyc jeszcze jeden podstawowy i bardzo wazny parametr, miannowicie obciazenie skrzydel (Wing Loading), inaczej obciazenie powierzchni nosnej. I tak. F-35: 526 kg/m2, F-22: 377 kg/m2, Su-57: 371 kg/m2. Zaznaczyc trzeba, ze Su-57 jest lzejszy od F-22 w kazdej konfiguracji, od F-35 ciezszy, ale to oczywiste i wynika z rozmiarow samolotow. Wiec z przedstawionych danych jasno wynika, ze platowiec Su-57 w niczym nie ustepuje F-22, a od F-35 jest zdecydowanie lepszy. Z docelowym silnikiem Su-57 bedzie posiadal lepsze parametry od F-22 a F-35 zostanie zwyczajnie zdeklasowany. Jednym slowem, z Su-57 posiadajacym docelowy radar, awionike i silniki F-35 nie bedzie mial zadnych sans i nie pomoze tutaj zadne Sensor Fiusion, helm pilota z gwiezdnych wojen ani RCS rzedu 0,000000000001 m2. I twoje zaklinanie rzeczywistosci nie zmieni tego faktu. Jednak na szczescie Ruscy sa za biedni, zeby produkowac Su-57 w takich ilosciach, w jakich zostanie wyprodukowany F-35, a dominacja NATO w dziedzinie lotnictwa nie zostanie zagrozona, chociazby dzieki przewadze ilosciowej. Wykorzystujesz gosciu w swojej propagandzie, ze Ruscy maja kilkanascie prototypow i jeden seryjny Su-57, a amerykanie kilkaset F-35. Tylko zapomniales gosciu, ze wiekszosc z tych F-35 do niczego sie nie nadaje, poza szkoleniem pilota, i jak do tej pory nie ma docelowej wersji F-35, nawet jednego samolotu, ktory osiagnal by pelna gotowosc bojowa. I to wszystko przy tak ogromnych, wrecz niewyobrazalnych kosztach. Ruscy przy ulamku tej sumy beda mieli samolot zwyczajnie lepszy od F-35. Wykorzystujesz tez czesto w swojej propagandzie, ze pierwszy "seryjny" Su-57 rozbil sie, bo nie potrafili zaprojektowac FBW. Kolejna bzdura, poniewaz system kontroli lotu ulegl awarii. Doucz sie co termin "awaria" oznacza. Za to w F-35 zlozyly sie kola zaraz po wyladowaniu, a podczas ostatniego wypadku, w trakcie ladowania zawiodly cztery systemy jednoczesnie i do tego pilot podchodzil do ladowania z nadmierna predkoscia – a wypisujesz, ze piloci ci lataja kilka razy wiecej od Ruskow i sa tak wspaniale wyszkoleni. I te awarie staly sie w samolocie, ktorego wyprodukowano cos kolo pieciu setek. W przypadku F-35 to byly awarie czy tez nie potrafia zaprokektowac podwozia i innych systemow? Zeby uprzedzic twoje wyzwiska, nie jestem zadnym "ruskiem" ani fanem ruskiej techniki. Zwyczajnie niedobrze mi sie robi od twoich klamstw, twojej propagandy i jestem zwyczajnie zdegustowany poziomem twoich komentarzy. Trzeba miec tylko nadzieje, ze F-35 ktore zakupila Polska, beda juz dojrzalymi maszynami pozbawionymi chorob wieku dzieciego i beda takimi gwiazdami smierci, jakimi je przedstawia w swoich gotowcach Th. Najwazniejsze, zeby Polsie F-35 byly maszynami niezawodnymi i w pelni sprawnymi bojowo.

Davien
poniedziałek, 11 stycznia 2021, 15:10

No własnei widzielismy jak sie Su-57 do czegos nadają:)) Chyba ze do nurkowania bezwładnie z 8km i przemiany na puzzle:) I to tyle z twoich bajeczek. A z ponad 500 F-35 jedynie 108 maszyn pozostawiono do szkolenia w starszej wersji, reszta jest w docelowych wersjach F-35A/B/.C:) I to tyle z twoich kłamstw .

Do miszcza propagandy.
wtorek, 12 stycznia 2021, 08:30

Tak, F-35 w docelowych wersjach z ktorych praktycznie zadna do niczego sie nie nadaje. Ruski Su rozbil sie, bo mial awarie. Dopracuja i bedzie po problemie. Ale to w 2020 roku rozbil sie F-35, poniewaz w trakcie ladowanaia zepåsuly mu sie naraz cztery systemy, w tym kontroli lotu. Z kolei w innym F-35 zlozylosie przednie podwozie zaraz po wyladowaniu. A ile to juz lat o oblotu F-35? To jest dopiero lkompromitacja? A moze juz ten F-35 latac w burzy? A wiesz, ze poprawnie dzialajace helmy pilota beda dopiero w 2023 roku? A ile to juz wtedy bedzie, 19 lat od oblotu? Wiesz, ze stwierdzono, ze przednie podwozie w F-35C bedzie musialo byc czesciej poddawane generalnymprzegladam niz zakladano, poniewaz stwierdzono tam rozwarstwaianie sie materialu elementow tego podwozia? Poczytaj sobie o tym w raporcie GAO z 2020 roku. A twarde dane techniczne dowodza, ze przy Su-57 i F-22 F-35 to zwykly nielot. Koniec i kropka.

Do miszcza propagandy.
wtorek, 12 stycznia 2021, 06:32

Tak, F-35 w docelowych wersjach z ktorych praktycznie zadna do niczego sie nie nadaje. Ruski Su rozbil sie, bo mial awarie. Dopracuja i bedzie po problemie. Ale to w 2020 roku rozbil sie F-35, poniewaz w trakcie ladowanaia zepåsuly mu sie naraz cztery systemy, w tym kontroli lotu. Z kolei w innym F-35 zlozylosie przednie podwozie zaraz po wyladowaniu. A ile to juz lat o oblotu F-35? To jest dopiero lkompromitacja? A moze juz ten F-35 latac w burzy? A wiesz, ze poprawnie dzialajace helmy pilota beda dopiero w 2023 roku? A ile to juz wtedy bedzie, 19 lat od oblotu? Wiesz, ze stwierdzono, ze przednie podwozie w F-35C bedzie musialo byc czesciej poddawane generalnymprzegladam niz zakladano, poniewaz stwierdzono tam rozwarstwaianie sie materialu elementow tego podwozia? Poczytaj sobie o tym w raporcie GAO z 2020 roku. A twarde dane techniczne dowodza, ze przy Su-57 i F-22 F-35 to zwykly nielot. Koniec i kropka.

bender
czwartek, 14 stycznia 2021, 00:12

Dlaczego odbierasz Su-57 laur samolotu seryjnego, który rozbił się przed oficjalnym odebraniem? To unikalne w historii awiacji, a numer, że niby był to pierwszy z serii, taki 001, robi całe wydarzenie światowym unikatem. Trochę szacunku.

Do miszcza propagandy.
czwartek, 14 stycznia 2021, 09:26

A gdzie ja odbieram "Su-57 laur samolotu seryjnego, który rozbił się przed oficjalnym odebraniem"? W ktorym zdaniu, konkretnie zacytuj. Niepodwazalne fakty i dane potwierdzaja, ze Su-57 nawet bez docelowych silnikow ma o niebo lepsze parametry niz F-35. I chyba lepiej, jak rozbije sie "pierwszy seryjny", niz gdy okaze, ze po wyprodukowaniu ponad szesciuset egzemplarzy samolot dalej nie spelnia norm niezawodnosci i nie posiada niczego zgodnego ze specyfikacja techniczna. I zadne twoje ofdwracanie kota ogonem czy proba dyskredytacji nie zmienia tego oczywistego faktu.

Tt
piątek, 8 stycznia 2021, 22:36

W kosmosie

Janek
piątek, 8 stycznia 2021, 13:25

Mnie akurat dziwi. F-35 nie nadaje się do imitowania Su-57. Lighting jest wolniejszy, ma niższy pułap operacyjny, ograniczona sterownosc przy wysokich kątach natarcia. Jest mniej zwrotny.

AlS
piątek, 8 stycznia 2021, 23:46

"Digital Combat Simulator World 2.5 is a free-to-play digital battlefield game". Darmowa gra internetowa, taki World Of Tanks dla internetowych lotników. "Wierność" ogranicza się do wyobraźni autorów, którzy nie mają pojęcia o "dog house plot" - obwiedni obciążeń samolotu F-35, bowiem dokładne dane są utajnione. Wracaj do gierek, zamiast pisać nonsensy na tematy, o których nie masz pojęcia. Jedna rzecz. Su-57 z Al-41 nie ma żadnych istotnych przewag, aby łatwo pokonać F-35, nawet w walce kołowej. Podstawowe parametry decydujące o manewrowości, przy konfiguracji "loaded", takie jak obciążenie powierzchni, Su-57 ma zaledwie o parę procent mniejsze od F-35, obciążenie ciągu również ma mniej niż o 10% korzystniejsze. Przy tak niewielkich różnicach decydują niuanse - skuteczność sterów i skuteczna powierzchnia nośna płatów - czyli ta ich część gdzie powstaje siła nośna, zanim dojdzie do oderwania strug. O skuteczności sterów w dużej mierze decyduje oprogramowanie FBW, tak dobierające chwilową konfigurację wychylenia sterów, klap, lotek i slotów, aby dla określonego położenia drążka sterowego dawała najszybsze wykonanie manewru, przy najmniejszej wartości oporu indukowanego. Byli tacy co śmiali się z Daviena i innych, twierdzących że F-35 ma coraz lepszą manewrowość w miarę dopracowania oprogramowania. Tak, właśnie się dzieje - więcej danych pozwala lepiej dopracować program komputerowego sterowania samolotem, gdzie największym problemem jest duża liczba zmiennych. Do tego dochodzi jeszcze świadomość sytuacyjna, czyli jakość i ilość czujników, oraz wyszkolenie pilota. Kompletnym kuriozum jest zdanie o "kobrze" bez wytracania prędkości. Kobra jest manewrem w którym celowo doprowadza się do przeciągnięcia samolotu. Może najpierw zapoznaj się, czym jest przeciągnięcie, zamiast pisać swoje klechdy i bajania na tym forum.

Do miszcza propagandy.
niedziela, 10 stycznia 2021, 15:52

No to udiwadniam ze nie masz racji. Popatrzmy na oficjalne dane stosunku ciagu do masy (Thrust / Weight). Su-57 z silnikiem AL-41F: 1,02 (1,19 w typowej konfiguracji bojowej), Su-57 z docelowym silnikiem Izdielije - 30: 1,15 - 1,20 (1,36 w typowej konfiguracji bojowej). F-22: 1,08 (1,25 z 50% paliwa), F-35: 0,87 (1,07 z 50% paliwa). Teraz mozna przytoczyc jeszcze jeden podstawowy i bardzo wazny parametr, miannowicie obciazenie skrzydel (Wing Loading), inaczej obciazenie powierzchni nosnej. I tak. F-35: 526 kg/m2, F-22: 377 kg/m2, Su-57: 371 kg/m2. Zaznaczyc trzeba, ze Su-57 jest lzejszy od F-22 w kazdej konfiguracji, od F-35 ciezszy, ale to oczywiste i wynika z rozmiarow samolotow. Wiec z przedstawionych danych jasno wynika, ze platowiec Su-57 w niczym nie ustepuje F-22, a od F-35 jest zdecydowanie lepszy. Z docelowym silnikiem Su-57 bedzie posiadal lepsze parametry od F-22 a F-35 zostanie zwyczajnie zdeklasowany.

Davien
poniedziałek, 11 stycznia 2021, 15:22

No to ciekawe jakim cudem ze słabszym silnikiem od silnika F-22( izdielje 30 ma mniejszy ciag od F119, większy jedynie z dopalaczem) masz miec lepsze osiągi:)) Su-57 nawet z izdielje 30 ma mniejszą prędkość od F-22, ustepuje myu tez w zwrotnosci, podobnie jak ustepuje też F-35, ma gorsze supercruise od F-22, ( z AL-41 nie ma w ogóle), zabiera mniej uzbrojenia od F-22 i F-35, jest znacznie łatwiejszy do wykrycia inamierzenia,ma sporo gorszą awionikę itd:)

Do miszcza propagandy.
wtorek, 12 stycznia 2021, 08:33

No i co z tego ze Izdielije 30 ma mniejszy ciag niz F119, skoro Su-57 jest lzejszy w kazdej konfiguracji i bedzie mial wiekszy stosunek ciagu do masy niz F-22. Widac ze pojecia nie masz o czym piszesz. Su-57 juz dzisiaj jest zwrotniejszy od F-22, a na niskich predkosciach to F-22 do Su-57 nie ma nawet co startowac. O F-35 nawet nie wspominam, bo przy Su-57 jest to zwykla latajaca cegla. Co do uzbrojenia, to Su-57 ma tyle samo punktow podwieszenia uzbrojenoia co F-22 i do tego przenosi i szersze spectrum. Jedyne w czym Su-57 bedzie ustepowal F-22 to bedzie stealth. F-35 nawet w tych porownaniach nie biore pod uwage, bo przy Su-57 i F-22 to zwykly szajs.

Do miszcza propagandy.
wtorek, 12 stycznia 2021, 06:43

No i co z tego ze Izdielije 30 ma mniejszy ciag niz F119, skoro Su-57 jest lzejszy w kazdej konfiguracji i bedzie mial wiekszy stosunek ciagu do masy niz F-22. Widac ze pojecia nie masz o czym piszesz. Su-57 juz dzisiaj jest zwrotniejszy od F-22, a na niskich predkosciach to F-22 do Su-57 nie ma nawet co startowac. O F-35 nawet nie wspominam, bo przy Su-57 jest to zwykla latajaca cegla. Co do uzbrojenia, to Su-57 ma tyle samo punktow podwieszenia uzbrojenoia co F-22 i do tego przenosi i szersze spectrum. Jedyne w czym Su-57 bedzie ustepowal F-22 to bedzie stealth. F-35 nawet w tych porownaniach nie biore pod uwage, bo przy Su-57 i F-22 to zwykly szajs.

Tt
piątek, 8 stycznia 2021, 22:38

Su 57 ma zarąbiste silniki i wyprodukowano go w szalonej liczbie sztuk 1

Davien
piątek, 8 stycznia 2021, 16:48

Iwanku, pod wzgledem RCS czy zaawansowania awioniki to nawet te pierwsze F-35 bija na głowę Su-57:) A to dzisiaj decyduje, jak kończą się wygibasy Su w walce to pokazał przy pomocy działka F-15C:)

czytelnik D24
sobota, 9 stycznia 2021, 06:03

A to jak konczy F-22, to pokazaly Eurofightery, Growlery, Rafale, F-16 z lat osiemdziesiatych i nawet Mirage 2000 w pozorowanych walkach WVR, rosbiac sobie "salatke z raptorow".

sobota, 9 stycznia 2021, 01:19

Hahaha tak są świetne i tak biją na głowę, że komplet norweskich F-35 będzie miał eymienina

Janek
piątek, 8 stycznia 2021, 19:45

Właśnie sobie oglądam filmik z symulatora DCS.. Jeśli wiesz co to jest.. Dosklonale oddana fizyka lotów, dokładnie odwzorowane modele samolotów w najdrobniejszych szczegółach.. No i jest Su-57... Kopie tylki wszystkim.. W 4 rundowych pojedynkach rozniesiony F-22, F-35, F-15, a z F-16 to byl najbardziej żenujący pojedynek. Falcon walczyl najdłużej 40 sekund. Oczywiście to tylko symulator i nie uwzglednia masy rzeczy realnego pola walki, ale pokazuje jak zwrotna, dynamiczna i energetyczna maszyna jest Felon. F-35 to latajaca stodoła, mucha w zupie, kompletnie nie nadajacy sie do walk powietrznych przyszłego pola walki. Autor kanału Growling Siedewinder stwierdził, że bardzo irytujaca jest walka Su-57 z innymi samolotami, ponieważ jest on tak doskonale zaprojektowany i ma tyle energii przy wysokich katach natarcia, że nie daje szans żadnemu przeciwnikowi. Na przyklad robisz Kobre i nie tracisz prędkości. Co do Su-27 i F-15 na DCS większość pojedynków wygrywa F-15, co ogólnie zgadzaloby sie w odniesieniu do rzeczywistości.

Fanklub Daviena
sobota, 9 stycznia 2021, 20:30

Szczerze to daj sobie sianka z tymi filmikami. Z ciekawości obejrzałem, bo nie znam DCS, ale jak widzę grających znających tylko jedną "taktykę": lot po "głupiej" krzywej pościgowej prosto na przeciwnika, a nawet robiących zawrót o 180 stopni poziomo (zamiast np. zwrotu na górce czy immelmana) gdy minęli się z przeciwnikiem nad nim i w dodatku z maksymalnym wychyleniem sterów a nie pilnując prędkości, przy przy której prędkość kątowa zawrotu jest najwyższa i którzy nie poświęcili choćby kilkunastu minut na przestudiowanie rysunków BFM i nie zastanowili się w czym ich maszyna jest lepsza/gorsza od przeciwnika i jakie z tego powodu powinni manewry stosować a jakich unikać, to nawet gdyby to był genialny program, to wnioski z takich filmików są guano warte, bo grający mają ZEROWĄ wiedzę na temat walk myśliwskich... :D

czytelnik D24
sobota, 9 stycznia 2021, 13:30

Ciekawe skąd autor moda do DCSa wziął tysiące potrzebnych danych nt właściwości samego samolotu oraz jego zachowania w powietrzu, oddziałujących sił itp itd aby w miarę odwzorować Su-57? Od takich abderytów ze wschodu jak ty, którzy nawet nie wiedzą czym są anteny pracujące w paśmie L rozmieszczone wokół samolotu?

War
sobota, 9 stycznia 2021, 08:34

F 35 nie jest stworzony do Walk powietrznych, robi swoje i tyle było go widać, właściwie nie widać.....

Fanklub Daviena
sobota, 9 stycznia 2021, 10:40

On nie jest stworzony do czegokolwiek. Jest po prostu uniwersalnym bublem. Ani z niego myśliwiec ani maszyna uderzeniowa. Co to za maszyna "uderzeniowa", która może zabrać cięższe ładunki (do 2000 funtów w wersji A, do 1000 funtów w wersji morskiej) tylko w ilości 2 sztuk bo ma tylko 2 wewnętrzne podwieszenia do cięższych ładunków? Porównaj ile potrzebujesz F-35 by wykonać zadanie 1 Su-34... W dodatku dalej jest bublem i może przenosić tylko niektóre rodzaje uzbrojenia, dużo mniej niż F-16... Su-34 wykonuje 2-3 loty dziennie przez dłuższy czas (co Zachodowi udowodniła Syria) a F-35 w warunkach "amerykańskich" - w hangarze niczym laboratorium naukowym i z obsługą przez najlepszych techników producenta wykonywał w porywach 1 lot na 3 dni... To co - na zastąpienie 1 Su-34 potrzeba 9 F-35? To ma być dobra maszyna uderzeniowa? W czym może robić swoje skoro nie jest ani myśliwcem ani maszyną uderzeniową? Maszyną wsparcia też nie jest, bo jak pokazało porównanie z A-10 w totalnej "ustawce" skrojonej na korzyść F-35 (cele niezamaskowane i pomalowane na jaskrawą zieleń, ostro kontrastującą w IR, pułap chmur podniesiony 3x wyżej niż średnia w Europie itp.) i tak wypadł o 1/3 gorzej od A-10 i USAF nie udało się skasować A-10 na czym im zależy (w USA jest ustawa zabraniająca wycofania A-10 do pojawienia się maszyny, która zadania A-10 wykona porównywalnie dobrze. USAF natomiast od zawsze walczy o wycofanie A-10, odkąd A-10 się pojawiły...). :D

TrollorT
sobota, 9 stycznia 2021, 15:47

Wszyscy oszaleli. Kupują bubla który nue nadaje się do niczego. Przynajmniej według ciebie.... Wjedź su 34 lub a10 w banke Anty dostępową z gęstym opl, wtedy się przekonasz czy f35 się do czegoś nadaje.

gnago
sobota, 9 stycznia 2021, 21:08

Ale tytanie taktyki i strategii udźwigu tego cuda nie zwiększy skryte pokonanie opl bez reakcji tejże

czytelnik D24
niedziela, 10 stycznia 2021, 11:32

A gdzie i kiedy w Syrii opl zareagowała na zrzucane przez izraelskie F-35 bomby? Faktycznie przy tobie to on jest tytanem.

Fanklub Daviena
sobota, 9 stycznia 2021, 20:08

Skoro USA chce A2/AD rozbierać artylerią a nie F-22, F-35 i B-2, to Su-34 nadaje się równie dobrze albo i lepiej. Zresztą i w Iraku, wbrew bajaniom USA, radary opl zniszczyły AH-64 w długich nocnych lotach na skrajnie niskich wysokościach (ok. 6m) a nie "cudowne" F-117 i B-2... Nasze Su-22M4 nastukały bez strat własnych baterii Patriot na ćwiczeniach NATO w Niemczech. :D

Davien
sobota, 9 stycznia 2021, 22:53

Funku to tylko w twoich urojeniach bo USA spokojnie eliminuje ruskie A2/AD własnei F-35 czy nawet starymi F-16. W Iraku AH-64 zniszczyły radary wczesnego ostrzegania osmieszając całkowicie rosyjskiej produkcji OPL a potem F-117 wybiły resztę tej OPL:)

Th
sobota, 9 stycznia 2021, 08:17

Symulator DCS. Niezła gierka ale zostawie to bez komentarza panie Janek. Bardzo ciekawe bo wszyscy eksperci są zgodni, że dzięki fuzji sensorów to najbardziej zaawansowany w historii myśliwiec pod względem świadomości sytuacyjnej tzw. PSA - „pilot situational awareness” włączając wszystkie obecnie produkowane myśliwce 5. generacji. W pełni realizuje cykl Boyda, czyli cykl OODA – Observe, Orient, Decise, Act. Świadomość sytuacyjna wiąże się bezpośrednio z powyższą pętlą. Zdolność obserwacji i orientowania się w czasie i przestrzeni jest kluczowa dla zwycięstwa w powietrzu panie Janek. A tutaj nic nie może się mierzyć z F-35. Lightning II dysponuje doskonałą manewrowością i zwinnością uzyskując na prędkościach poddźwiękowych możliwości manewru dokładnie takie jakie uzyskują samoloty wyposażone w silniki ze zmiennym wektorem ciągu. Jednak klasyczna walka manewrowa nie jest priorytetem F-35. Ten samolot ma skrycie obserwować przestrzeń powietrzną, przetwarzać informację i atakować z zaskoczenia spoza widoczności wzrokowej. Przeciwnik ma spadać w płomieniach na ziemię zanim w ogóle zorientuje się, że jest atakowany. W tym elemencie F-35 ma zdecydowaną przewagę nad Su-57. Nie ma obecnie na świecie samolotu który miałby patent na pewne zwycięstwo w dogfighcie. Mały błąd pilota i samolot za 100 tysięcy USD zamieni się kulę ognia. Dlatego w F-35 ten wariant walki został zastąpiony przez elektronikę i pocisk AIM-9X-2. Pilot F-35 ma przed sobą w kabinie takie "dwa iPady", gdzie klikając w ekran dotykowy lub przyciski na dźwigni ciągu i joysticka sterowania wybiera broń i steruje zintegrowanymi sensorami w postaci radaru, systemów elektrooptycznych EO DAS, EOTS, walki radioelektronicznej EW AN/ASQ-239 Barracuda i systemami wymiany informacji CNI. Informacje o parametrach lotów wyświetlają się bezpośrednio na goglach hełmu. Pilot komunikuje się z maszyną podobnym systemem głosowym jak Siri z iPhona. Kiedy w polu widzenia systemów wykrywania pojawiają się samoloty wroga, po prostu niszczy się je paroma kliknięciami w ekran monitora - bez wykonywania najmniejszych nawet manewrów czy wyglądania przez szybę owiewki kabiny. "The most capable fighter in the world"- F-35 to jest jeden wielki latający sensor. O możliwościach samolotu F-35 decydują przede wszystkim jego technologia stealth i zastosowana elektronika. A więc radar AN/APG-81 z aktywną anteną typu AESA (ponad 30 trybów działania, w tym po kilkanaście trybów walki powietrznej), system optoelektroniczny w podczerwieni AN/AAQ-40 EOTS, system walki elektronicznej AN/ASQ-239 Barracuda, dookólny system obserwacji i wykrywania celi AN/AAQ-37 DAS, układ integracji z sieciocentrycznym otoczeniem AN/ASQ-242 CNI nadające pilotowi niespotykaną świadomość sytuacyjną. AN/AAQ-37 DAS jest to 6 elektrooptycznych czujników wysokiej rozdzielczości w podczerwieni, rozmieszczone w taki sposób na kadłubie, że zapewniają obszar obserwacji w zakresie 570 stopni wokół samolotu, nakładających się na siebie żeby zapewnić pełną dookólną, kulistą obserwację w zakresie 360 stopni (4 Pi Steradian). Pilot może patrzeć przez burty samolotu we wszystkich kierunkach - patrząc w dół widzi wszystko pod samolotem jakby kadłub był za szkła. Dlatego w walce na bliski dystans pilot po podjęciu decyzji o ataku nie będzie musiał manewrować dziobem samolotu w jego kierunku, tylko spojrzeć wzrokiem na przeciwnika, odpalić rakietę AIM-9X, a ta samodzielnie podąży do celu. Krótko potem DAS będzie mógł stwierdzić czy cel został trafiony, a jeśli nie to odpalić kolejnego Sindewindera. W ten sposób ciężar manewru w walce spada z myśliwca na jego rakiety i żaden Su-57 temu nie zaradzi żadnym manewrem. Pełny obszar sfery skanowania DAS wynosi ok. 41 000 stopni kwadratowych! Najlepszy radar AESA może skanować obszar najwyżej do 10 000 stopni kwadratowych. DAS zapewnia automatyczne wykrywanie pocisków i samolotów, śledzenie i ostrzeganie oraz integruje obrazy z HMD. DAS wykrywa jednocześnie poruszające się cele z bardzo dużych odległości, w czasie testów wykrył i śledził pociski balistyczne i rakietę Space X Falcon 9 z odległości ponad 800 mil (ok. 1300km), jednoczesnie wykrywa cele naziemne jak czołgi w ruchu lub strzelające, wybuchy, odpalenia rakiet, a system przetwarzania informacji ICP DAS pozwala śledzić jednocześnie tysiące obiektów w powietrzu, lądzie i na morzu, a współrzędne przekazać automatycznie innym systemom rażenia za pomocą data-linku. Nic się nie ukryje przed seniorami F-35, a technologia utrudnionego wykrycia znacznie przewyższająca zastosowaną w Su-57 pozwoli na zadanie pierwszego i roztrzygajacego uderzenia. Hindusi nie mieli żadnych wątpliwości jaki samolot F-35 czy Su-57 ma większe szanse w walce powietrznej, rezygnując ostatecznie z programu FGFA. Kiepskie stealth - znacznie gorsze niż w F-22 i F-35, marny radiolokator, słabe i zawode silniki to główne grzechy Su-57 wypunktowane przez Hindusów. F-35 to przyszłość lotnictwa nowej generacji i naprawdę najwyższy czas przyjąć to do wiadomości panie Janek, a Su-57.... No cóż... chinski portal china.com zauważył w ocenie rosyjskiego Su-57, że „niewykrywalność jest (...) obowiązkowym wymogiem dla myśliwca piątej generacji, a jego wdrożenie w Su-57 zawsze było kwestionowane i stanowiło poważny problem”. Sam kształt płatowca jeszcze nie świadczy o 5. generacji panie Janek, a przede wszystkim skuteczności w wykonywaniu misji bojowych.

gnago
sobota, 9 stycznia 2021, 21:12

super ci piloci muszą być , większość ludzi z obsługą elektroniki w aucie kiepsko sobie radzi. A nawet dziesięć ekranów nie ucyni z niego dobrego samolotu bojowego

Davien
sobota, 9 stycznia 2021, 22:54

Ech temat o F-35 a gnago na upartego pisze o Su-57:)

Welcome back :D
sobota, 9 stycznia 2021, 13:25

Ooooo, powrocil ekspert od dramatycznych manewrow powietrznych co wypisywal, ze nikt sie nie zna i ze jest po szkole w Deblinie. A tak pisales wpod artkulem "Su-35S z pociskami o zasięgu ponad 200 km": Th, wtorek, 6 października 2020, 14:49: "Z wykształcenia jestem inżynierem elektronikiem ze specjalnością awionika lotnicza po szkole w Dęblinie panie felon. Jeszcze raz postaram się w prostszy i krótszy sposób wytłumaczyć najważniejszą różnicę pomiędzy antenami PESA i AESA bo wyraźnie pan nie zrozumiał o czym piszę. Z pominięciem budowy bo nie chce się powtarzać, a opisałem dość szczegółowo ten temat. Nie błysnąłeś wystarczającym poziomem wiedzy technicznej, wykazując kompletną ignorancję w temacie znajomości zasad pracy radarów pokładowych choć wywnioskowałem, że za takiego znawcę się uważasz". A tak na Defence 24, pod tytulem „Raptory na spotkanie rosyjskim Delfinom”. 10 kwietnia 2020, o godzinie 10:30 Jaca napisal tak: „Ja jestem inżynierem po studiach z zakresu awioniki na Wyższej Szkole Oficerskiej Sił powietrznych w Dęblinie. Dla mnie jesteś cienki Bolek, zwykły niedouczony amator-laik z tematu lotnictwa”. Jakie to szczescie ze mamy na forum dwoch ekspertow z dziedziny radarow AESA po szkole w Deblinie. A nauczyles sie juz rozroznias "Kobra Bagaczowa" od Low Speed Pass? Douczyles sie juz, ze w jezyku angielskim "pedal orczyka" to inacze "rudder pedal" a nie zaden "pedal turn / flat spin"? Zacytuję fragmenty twojej twórczości, którą to popisywałeś się na Defence 24 pod artykułem „Wszystkie rekordy pobite. Amerykanie testują nowy myśliwiec”. I tak. Th, niedziela, 20 września 2020, 16:52 „F-35 wykona manewr Kulbit, "koziolka" do tyłu na dużej prędkości, a nie wykona prostej kobry.... Ciekawe. Na filmie z Air Show z Oregonu F-35 wykonuje kobre w 6 min”.Tylko, że gdy otworzy się ten film, to zobaczy się, że w szóstej minucie F-35 wykonuje Low Speed Pass. Potem starałeś się wmawiać, że film nagrywano od tyłu. Potem pod tym samym artykułem pisałeś tak. Th, środa, 23 września 2020, 10:37: „…Aha Low Speed Pass też wykonują tylko samoloty super manewrowe...”. A to ciekawe, ponieważ każdy, to choć raz był na pokazach lotniczych, widział ten element w wykonaniu F-16, F-18, Gripena, a to super manewrowe maszyny raczej nie są. Z kolei na portalu Defence 24 po artykułem „Su-35S z pociskami o zasięgu ponad 200 km” pisałeś tak. Th, środa, 7 października 2020, 08:00: „Pedal turn (pol. pedał skrętu). Pedał służący do wykonywania zakrętów wspomaganych ruchem steru samolotu. Widzisz analogię? Zajrzyjmy do netu: "Polski translation: pedal turn: wykonać obrót sterując pedałami orczyka." Skończ już podpisywać się niewiedzą kolego. W odniesieniu do pedalu orczyka stosuje się dwa angielskie terminy: "pedal turn" albo "rudder pedal". To teraz odpowiedz. Skad, konkretnie, bo w zadnym slowniku nie mozna znalesc takiego tlumaczenia. Skad definicja pedalu skretu, skoro nie ma jej w zadnej encyklopedii ani podreczniku lotnictwa. Mowa tylko o pedale orczyka. Konkretnie napisz, podaj zrodla. Bredni, jakie wypisuwałeś o silniku F135 i LOAN nie będę cytował, bo zwyczajnie mi się nie chce. Dlaczego nie napiszesz, ze nabywca nigdy nie bedzie w pelni decydowal o mozliwosciach samolotu F-35 jak i jego uzyciu? Nikt oczywiscie poza USA i Izraelem. Co powiesz na to? Artykul z 23 wresnia z 2020 roku pod tytulm "F-35 dla ZEA z ograniczeniami?". Cytuje: "Zjednoczone Emiraty Arabskie, jeden z najbliższych sojuszników Waszyngtonu na Bliskim Wschodzie, od dawna wyrażają zainteresowanie zakupem F-35. Niedawna normalizacja relacji z Izraelem zwiększyła szanse na taką transakcję. Źródła bliskie negocjacjom podały, że celem jest podpisanie porozumienia 2 grudnia, w dniu Święta Narodowego ZEA. Jednak każda umowa zawierana przez Waszyngton z krajami arabskimi musi gwarantować, że żadne amerykańskie uzbrojenie sprzedawane w regionie nie może osłabiać jakościowej przewagi militarnej Izraela, a amerykańska broń dostarczana Izraelowi ma lepsze możliwości niż broń sprzedawana sąsiadom. W związku z tym producent samolotu, koncern Lockheed Martin, bada sposoby, dzięki którym F-35 byłyby łatwiej wykrywalne dla izraelskich radarów – nie wiadomo, czy chodzi o zmiany w wyposażeniu samolotu, czy wprowadzenie zmian w oprogramowaniu radarów izraelskich zestawów obrony powietrznej. F-35 sprzedawane ZEA mogłyby być również wyposażone tak, aby nie dorównywały zdolnościom F-35I. Waszyngton już żąda, aby żaden F-35 sprzedany zagranicznym nabywcom nie dorównywał osiągami samolotom amerykańskich sił zbrojnych – według niepotwierdzonych informacji chodzi o moc obliczeniową komputerów pokładowych i czujniki obserwacyjne. Jak podaje Doug Birkey, dyrektor wykonawczy waszyngtońskiego Mitchell Institute for Aerospace Studies kiedy zagraniczni piloci szkolą się w USA, po wejściu do kabiny F-35 wpisują indywidualny kod w interfejsie użytkownika, co powoduje, że każdy lotnik ma do dyspozycji samolot o innych zdolnościach bojowych". Miszczu od dramatycznych manewrów powietrznych, powiedz, czy widziałeś najnowszy raport GAO? Jasno z niego wynika, że to co tutaj wypisujesz, to czyste science - fiction, gdyż F-35 to nadal samolot, nie spełniający minimalnych wymagań względem niezawodności, trapiony problemami. Przypisujesz F-35 niestworzone rzeczy, a tutaj okazuje się, według najnowszego raportu GAO, że dalej są problemy z wyświetlaczem nahełmowym, dalej są problemy z przednim podwoziem wersji B. Produkcja pełno seryjna zostanie opóźniona, samolot dalej nie spełnia wymagań jeżeli chodzi o niezawodność. I długo by jeszcze pisać. Masz tutaj fragmenty najnowszego raportu GAO. 1. Helmet Mounted Display: During low-light flights, the Helmet Mounted Display’s technology cannot display pure black images, instead presenting a green glow on the screen, which makes it difficult to see the full resolution of the night vision video feed. The contractor developed a new display to avoid this effect. According to F-35 program officials, they placed an initial order of 62 displays with 35 delivered by December 2019 to support U.S. Marine Corps and Navy F-35C fleet operations. Three F-35C pilots completed initial day and night testing using the new display in July 2019 on a carrier. The contractor expects to have a fully qualified redesign by August 2021 and will incorporate it into the production of lot 12 aircraft. 2. F-35B Thrust Cutback: An F-35B aircraft can experience an unanticipated cutback in thrust during vertical landings (hover). The contractor put hover weight restrictions in place to mitigate the effect and has identified the root cause. The contractor is developing software and hardware fixes. 3. F-35C Nose Landing Gear: During shipboard landings, the F-35C can experience bending stress, which causes cracking of the coating on a part in the nose landing gear. In the short term, this part will be inspected for damage every 400 flying hours. The contractor is also redesigning the part that is cracking and expects to test it between early 2020 to June 2021. 4. Canopy Coating Delaminations: The F-35 fleet has experienced over 50 incidents of the canopy transparencies delaminating after less than 100 flight hours. Ale dla ciebie to dalej super cudo. Prawda? Tylko że te super cudo jeszcze nie działa.

Bat
sobota, 9 stycznia 2021, 15:59

Dużo cię kosztował ten wpis. Ja się tylko spytam czy znasz samoloty bez wad? Bo raporty mówią że f35 ma wady co jest prawda. Za to o su 57 nie słyszałem że ma jakieś wady, przynajmniej od Rosjan, a jeden się już rozbił, dodatkowo ciągle mówi się że silniki i inne rzeczy nie te. Ale według ciebie to f35 to jedna wielka usterka.

gnago
sobota, 9 stycznia 2021, 21:19

Czyny , skarbie , czyny planują serię kolejnych prototypów. Z usunięciem zlokalizowanych wad. I po SZTUCE DWÓCH KAŻDEJ WERSJI nie po setce w każdej transzy

Davien
sobota, 9 stycznia 2021, 22:56

Jakie czyny?? Rozsmarowali p[ierwszego Su-57 z powodu wad, to sobie zrobili identycznego drugiego. A wszystkich tych nielotów ma byc raptem 76:)

Welcome back :D
sobota, 9 stycznia 2021, 19:36

Wyjaśnij, co ma mój komentarz wspólnego z Su-57? Celem mojego powyższego komentarza było pokazanie, że Th vel Jaca zwyczajnie wypisuje bzdury i nie posiada elementarnej wiedzy z dziedziny lotnictwa. Jeżeli chodzi o usterki F-35, to zacytowałem fragmenty raportu GAO. Na przykład taka bzdura "Pilot może patrzeć przez burty samolotu we wszystkich kierunkach - patrząc w dół widzi wszystko pod samolotem jakby kadłub był za szkła". Po pierwsze, ten hełm jeszcze nie działa tak jak powinien, gdyż jak twierdzi raport GAO " The contractor expects to have a fully qualified redesign by August 2021...". Jak bys nie zauważył, to do tego, co Th wypisuje w swoich starych gotowcach, to przed F-35 jeszcze długa droga.

Th
sobota, 9 stycznia 2021, 15:45

Skonczyłeś już te kłamstwa czy jeszcze coś dołożysz? Jesteś takim Ekspertem i strategiem jak specem od używanego przez pilotów do wykonywania ostrych zakrętów. Naprawdę to krótkie wyjaśnienie znaczenia PEDAL TURNS -> "Turns assisted by the heavy application of the aircraft’s rudder" dalej nie przemawia do kolegi? Nie kompromituj się bo robisz z siebie niezłe widowisko wklejając znowu ten sam post co ostatnio. Praktycznie co zdanie z historii naszej "debaty" na forum to kłamstwo i stawianie siebie na piedestale zarzucając mi niewiedzę w wielu tematach ale niestety kolego to tak jak z "pedal turn" piszesz same bzdury. Czepiasz się F-35 i jego problemów, a od daty oblotu Su-57 który miał miejsce 29 stycznia 2010 roku do dnia dzisiejszego Rosjanie nie potrafią wyposażyć samolotu który miał być odpowiedzią na F-22, w podstawowe technologiee pozwalające się zbliżyć do Raptora. Przy Su-57 to F-35 jest wzorem dopracowania i technologii. Może trochę ochłodzi pańską rozpaloną rusofilską głowę artykuł autorstwa brytyjskiego analityka d/s bezpieczeństwa i blogera Ryana Smitha o Su-57 pt. "Russia's Su-57 is a Su-35 beneath a new airframe". Tłumacząc na polski oznacza po prostu rosyjski Su-57 to Su-35 z nowym platowcem. Zasadniczo wszystko na temat Su-57 zostało ujęte w tytule ale postanowiłem trochę przybliżyć temat. Po pierwsze niedopracowana technologia stealth płatowca całkowicie eliminuje go jako równorzędnego przeciwnika dla samolotu 5. generacji. Cytat: "From the design point of view, Su-57 has more extensive radar cross sectioncomparing with another operational fifth-generation fighter jet." Po drugie według Michaela Kofmana , starszego naukowca z think tanku CAN, absolutnego autorytetu w dziedzinie lotnictwa Su-57 będzie krokiem nad samolotem czwartej generacji - jeśli chodzi o zwrotność, rosyjskie samoloty są zawsze bardzo zwrotne. Jednakże Su-57 nie stwarza żadnego poważnego zagrożenia dla innych myśliwców piątej generacji o doskonałej elektronice, świadomości sytuacyjnej i zdolności do ukradkowości (czyli technologii stealth). Cytat: "According to Michael Kofman, a senior research scientist at the think tank CAN, Su-57 will be a step above a fourth-generation aircraft — regarding how manoeuvrable it is, Russian aircraft are always quite capable, very manoeuvrable. However, the Su-57 does not pose any severe threat to other fifth-generation fighter jets with superior electronics, situational awareness, and stealth capability." Po czwarte ten silnik czwartej generacji AL-41F1 nie jest w stanie uzyskać supercruise i ma wiele cech aby świecić z daleka na systemach wykrywania. Dopiero nowy silnik Izdjelije 30 (AL-41FU) ma umożliwić lot z prędkością przelotową 1,3 macha. I tak daleko mu jest do wydajności supercruise F-22 wynoszącego M1,78. Po piąte awionika pochodzi z samolotu Su-35 co całkiem eliminuje rosyjską konstrukcje jako skuteczną konkurencję dla F-22 i F-35. Su-57 nie posiada możliwości do integracji z czujnikami zewnętrznymi i pokładowymi, za pomocą łączy danych i cyfrowymi systemami informacyjnymi na wzór CNI w F-35 bo ich po prostu nie posiada. Su-57 nie doczekał się jeszcze żadnej zaawansowanej, cyfrowej wymiany danych i udostępniania ich innym samolotom. Przez pewien czas program Su-57 był krytykowany za ten sam silnik, radar, awionikę co w Su-35, ale zainstalowany w nowym płatowcu. Cytat: "The Su-57 is yet to be capable of integrating with off-board and onboard sensors, datalinks and digital information systems. For some time, the Su-57 program had been criticised as being the same engine, radar, avionics as the Su-35, but installed in a stealthy-looking airframe." Po szóste pocisk R-77M nie jest w stanie zwalczać samoloty stealth takie jak F-22 i F-35. Cytat: "The greater range of the Russian K-77M may be an advantage, but not against a low-observable stealth fighter, but the NATO already fielded superior ramjet-powered Meteor BVR air-to-air missile that can defeat low observable aircraft." Możliwości Su-57 na dzień dzisiejszy są niedostateczne, żeby nie powiedzieć żałosne i wynikają z braku podstawowych cech samolotu 5. generacji. Innymi słowy , jak powiedział jeden z rosyjskich analityków lotniczych: Su-57 wygląda jak samolot nowej generacji, ale pod powierzchnią płatowca jest mniejszy niż wygląda". Cytat: "It looked like a next-generation aircraft, but below the surface, it was less than what it appeared.” Su-57 to nadal niedokończona konstrukcja i jeszcze nieprędko spełni wymagania zarówno samych Rosjan jak i potencjalnych nabywców zagranicznych. Nie piszę to dlatego aby się znęcać nad Su-57 tylko aby uzmysłowić koledze, że wyprodukowanie od podstaw samolotu 5. generacji bez problemów jest niemożliwe. „F-35 posiada bardzo skomplikowany system. I jak każdy skomplikowany system, ma dużą ilość niedociągnięć, błędów, które bardzo ciężko wyregulować. Wszystko to ma związek z nadto wysokotechnologiczną konstrukcją samolotu." Powiedział to rosyjski ekspert wojskowy Dmitrij Drozdenko w jednym z wywiadów. W artykule z 24 kwietnia 2020 roku w Defense News p.t. "The Pentagon has cut the number of serious F-35 technical flaws in half" autorka Valerie Insinna pisze wyraźnie, że w ciągu roku liczba usterek krytycznych zmniejszyła się o połowę z 13 do 7. Cyt: "The U.S. Defense Department is slowly but surely whittling down the number of F-35 technical problems, with the fighter jet program’s most serious issues decreasing from 13 to seven over the past year." Do końca roku 2020 mają zostać usunięte wszystkie usterki Kat. 1. Krótki fragment: "The program office declined to provide additional details about those issues for classification reasons, but stated that software updates should allow all of them to be closed by the end of 2020.". Rozumiesz po angielsku czy dalej będziesz brnąć w zaparte? Problem zielonej poświaty w wyświetlaczu hełmu Gen III i kamery termowizyjnej został rozwiązany poprzez wprowadzenie technologii OLED. Pozostaje jeszcze wdrożenie nowych hełmów do użytkowania na samolotach. Zgadza się, ZEA tak jest zdeterminowana zakupem F-35, że gotowa jest kupić nawet zubożoną wersje tego samolotu. W 2013r. zrezygnowali z zakupu 60 sztuk Eurofighterów za 6 mld funtów które miały wejść na wyposażenie ich sił powietrznych w 2017r. Eurofightety pokonaly w przetargu w 2011r. samoloty F/A-18E/F i F-15E oraz Rafale. Zamiast tego od 2017r rozpoczęli rozmowy z LM w sprawie zakupu F-35. Interweniowali nawet u Trumpa. Dlaczego niektóre kraje użytkujace F-35 (Belgia, Holandia, Korea Pld, Japonia) chcą dokupić jeszcze F-35 choć Azjaci mają w planie produkcję własnych samolotów myśliwskich? Japonia została największym klientem na zakup F-35 po zamówieniu dodatkowych 105 sztuk maszyn które dołączyły do 42 egzemplarzy zamówionych wcześniej. Dlaczego tureccy piloci szkolący sie na F-35 mówili, że to znakomity samolot i nie chcą innego w postaci Su-35 oferowanego w zamian przez Rosjan? Dlaczego Japonia chce dołączyć do programu JSF jako partner poziomu 3? Potrafisz na to odpowiedzieć mądralo? To taki bubel, że zakupily go już 13 krajów w tym państwa dysponujące bogatym doświadczeniem w budowie zaawansowanych technologicznie samolotów bojowych jak Wielka Brytania czy Wlochy. Kończe już tę nierówną walkę kolego o bardzo wielu nickach. Możesz sobie dalej tworzyć swoje fantazje i mnie to nie przeszkadza tylko wystawiasz sobie świadectwo zupełnego laika. Czekam na dalszą wesołą twórczość na forum D24.pl w postaci 5 może 6 postów w odpowiedzi na ten wpis.

Welcome back :D
niedziela, 10 stycznia 2021, 06:14

Ale jakie kłamstwa miszczu od dramatycznych manewrów? Przecież ja zacytowałem twoje słowa, z podaniem tytułu artykułu pod którym te swoje rewelacje wypisywałeś, łącznie z datą i godziną. A najnowszy raport GAO widziałeś? Napisałeś, że " Do końca roku 2020 mają zostać usunięte wszystkie usterki Kat. 1". Zaraz będzie połowa stycznia 2021, więc te usterki zostały usunięte czy nie? Bo wg raportu GAO te usterki dalej nie są usunięte. To jak to w końcu jest? I ty jeszcze masz czelność nazywać mnie laikiem, ty, co nie rozróżniasz "Kobry Pugaczowa" od "Low Speed Pass", ty, co twierdzisz, że "Low Speed Pass" mogą wykonywać tylko samoloty super manewrowe, ty co twierdzisz, że "pedal turn" to ""pedał orczyka (z j. angielskiego "rudder pedal")". I jeszcze wypierasz się swoich słów, które zostały zacytowane.

Welcome back :D
sobota, 9 stycznia 2021, 19:44

A jeżeli chodzi o kłamstwa,czy to aby nie ty wmawiałeś, że ODIN jest już operacyjny w 23 bazach, gdzie według oficjalnych informacji, pierwsza implementacja systemu ODIN będzie dostępna dopiero pod koniec 2021 roku?

czytelnik D24
sobota, 9 stycznia 2021, 13:20

On i tak nic z tego nie rozumie bo patrzy na to przez pryzmat rosyjskiego zacofania technologicznego. Gdyby rosyjskie samoloty były tak dobre jak on je wychwala to cały świat by na tym latał a tak latają tylko ci którzy raz że nie mają kasy na zachodni sprzęt, dwa - obłożeni są zakazami zakupu lub sankcjami na zachodni sprzęt i kupują rosyjski tylko dlatego że nie mają innej alternatywy a armia jakoś musi funkcjonować.

Fabien
sobota, 9 stycznia 2021, 16:41

Caly swiat nie bedzie na ruskich samolotach latal nawyt gdyby chcial, bo USA nie pozwoli. Patrz Indonezj, Su-35 i grozby sankcji.

czytelnik D24
niedziela, 10 stycznia 2021, 11:41

I bardzo dobrze że nakładają sankcje bo kraje te finansują zbrojenia Rosji czyli wroga a jednocześnie chcą uzyskiwać korzyści gospodarcze od USA. Sam bym tak robił jak Amerykanie.

Fabien
niedziela, 10 stycznia 2021, 16:40

No i sam sobie odpowiedziales, dlaczego nie lataja na ruskich maszynach nawet jak chca. Nie dlatego ze sa gorsze, tylko aby nie dostac sankcji.

Fanklub Daviena
sobota, 9 stycznia 2021, 16:23

Znafo, jak stwierdził jeden z amerykańskich pilotów po zapoznaniu się z F-35: "pilot F-35 będzie najlepiej na świecie poinformowanym pilotem, że za chwilę zostanie zestrzelony"... I awionika F-35 była nowoczesna gdy zaczynano go projektować. Teraz analogiczne możliwości ma każdy współcześnie produkowany myśliwiec 4,5. Co więcej, w przeciwieństwie do maszyn stealth, myśliwce "normalne" dużo łatwiej modernizować, bo kolejne anteny, wybulbienia kadłuba czy zasobniki nie są takim dramatem jak w stealth. Ponadto jak uczy przykład choćby F-16A, który zaczynał jako lekki dzienny myśliwiec z wyrobem radaropodobnym (MiG-21 nie miał się czego wstydzić a MiG-23 miał radar o klasę lepszy), awionikę najłatwiej modernizować i F-16 skończył jako maszyna wielozadaniowa. Tymczasem jak skopany jest płatowiec, a tak jest w przypadku F-35 z powodu przekroczenia masy własnej o 1/3 i różnych kompromisów typu VSTOL, to jest po ptokach... W stealth jest podwójnie po ptokach, bo jak w np. Electric Lightning można było dodać pod kadłubem "wybulbienie" a w F-4 przebudować skrzydła, to budy stealth są praktycznie nieprzebudowywalne, o czym świadczy choćby skopana i niemożliwa do naprawy instalacja paliwowa w pierwszych 400 F-35, niemożność przebudowy skrzydła, by F-35 nie ulegał niekontrolowanym przechyłom na skrzydło przy przekraczaniu prędkości naddźwiękowej czy niemożność przebudowy usterzenia, by się nie przypalało od dopalacza... Tego usterzenia nawet nie można tykać, bo ma "smart" poszycie z wtopionymi antenami itp. których nie można przesunąć nawet o milimetr... To znaczy wszystko można, ale trwałoby to długie lata i kosztowało fortunę. Dlatego do dziś F-22 (najmniejsza zmiana "zintegrowanej" awioniki wymaga nowych badań kompatybilności elektromagnetycznej - w przypadku F-22 eksperci szacują same takie badania na 3 lata!) nie ma IRST, HMCS, sensownego datalinka ani przyzwoitego WRE... :D

bender
sobota, 9 stycznia 2021, 21:57

Jeśli chciałeś powiedzieć, że przeróbka Miga-29 i F-35 na samoloty rolnicze wymagałaby poświęcenia technologii stealth w Lightningu II , ale nie odbiłaby się specjalnie na RCS Fulcruma, to masz rację. Inna sprawa, czy to akurat powód do radości dla rosyjskiego lotnictwa.

Stary zgred
sobota, 9 stycznia 2021, 21:21

Wszystkie zalożone przez producenta i Pentagon możliwości F-35 sprawdzają się w praktyce co zostalo udowodnione w czasie różnych ćwiczeń z udziałem F-35 przeciwko najlepszym maszynom 4. generacji i nowoczesnym systemom opl np. na Red Flag czy Northern Edge gdzie F-35 dosłownie rozbija konkurencję w walkach powietrznych.

Ekspert
niedziela, 10 stycznia 2021, 08:47

A w czasie cwiczen walki WVR F-22 zostal pokonany przez Mirage 2000, Growlera (dwa razy), F-16C z osiemdziesiatych, przez Rafale i przez Eurofightera. Czy to dowodzi, ze F-22 jest gorszy od Mirage 2000 czy Growlera?

Davien
niedziela, 10 stycznia 2021, 15:01

Doprawdy?? B nie było zadnej walki z Mirage 2000, EF-2000 to Raptory wybijały jak chciały i kiedy chciały , z F-16 walki nie było a co do Growlera o było podobno raz i to bardzo watpliwe:)) Aha z EF-2000 Raptor przegrał raz w silnie ustawionym pojedynku w WVS.

Ekspert
niedziela, 10 stycznia 2021, 17:12

Byly o czym donosil The National Inmterest. F-22 dostal baty od Mirage 2000 nalezacego do ZEA. W necie znajdziesz zdjecia co najmniej czterech Eurofighterow o roznych numerach ktore nosza F-22 Kill Mark. Cytuje: "The French victory over the F-22 occurred in November 2009. A squad of F-22s from the Air Force’s 1st Fighter Wing in Virginia flew to Al Dhafra, in the UAE, to train with French air force Rafale fighters and Typhoon jets from the British Royal Air Force. The video from the Rafale’s camera clearly shows the French plane maneuvering into a good position to launch an infrared-guided Mica missile against a defending F-22. Even before the Emirati and French wins in 2009, the Americans knew the F-22 could be beaten, although they rarely mentioned this uncomfortable fact. The U.S. pilots copped to just one loss in the war game — an F-22 defeated by a Mirage 2000 flown by an Emirati aviator". During the Raptor’s first-ever major air exercise in 2006, an Air Force F-16 most likely dating from the 1980s managed to “kill” an F-22. A Navy Growler jet, designed to jam enemy radars, repeated the feat in 2008 or early 2009. And the 2009 war game would not be the last to result in “dead” Raptors. In June 2012 a contingent of German pilots (flying the same new Typhoon fighters as the British) figured out the best tactics for shooting down the F-22. Nie dosc ze zostal pokonany przez Mirage 2000, to Amerykanie sie sami do tego przyznali. Masz cos jeszcze do dodania?

Ekspert
niedziela, 10 stycznia 2021, 16:54

Byly o czym donosil The National Inmterest. F-22 dostal baty od Mirage 2000 nalezacego do ZEA. W necie znajdziesz zdjecia co najmniej czterech Eurofighterow o roznych numerach ktore nosza F-22 Kill Mark. Cytuje: "The French victory over the F-22 occurred in November 2009. A squad of F-22s from the Air Force’s 1st Fighter Wing in Virginia flew to Al Dhafra, in the UAE, to train with French air force Rafale fighters and Typhoon jets from the British Royal Air Force. The video from the Rafale’s camera clearly shows the French plane maneuvering into a good position to launch an infrared-guided Mica missile against a defending F-22. Even before the Emirati and French wins in 2009, the Americans knew the F-22 could be beaten, although they rarely mentioned this uncomfortable fact. The U.S. pilots copped to just one loss in the war game — an F-22 defeated by a Mirage 2000 flown by an Emirati aviator". During the Raptor’s first-ever major air exercise in 2006, an Air Force F-16 most likely dating from the 1980s managed to “kill” an F-22. A Navy Growler jet, designed to jam enemy radars, repeated the feat in 2008 or early 2009. And the 2009 war game would not be the last to result in “dead” Raptors. In June 2012 a contingent of German pilots (flying the same new Typhoon fighters as the British) figured out the best tactics for shooting down the F-22. Nie dosc ze zostal pokonany przez Mirage 2000, to Amerykanie sie sami do tego przyznali. Masz cos jeszcze do dodania?

Stary zgred
niedziela, 10 stycznia 2021, 12:18

Panie kolego.... W czasie walki manewrowej, samolot o lepszych parametrach jak Raptor może zostać pokonany przez słabszego konkurenta bo oprócz zalet samolotu w środku w kabinie siedzi pilot i jak każdy człowiek (pilot to też czlowiek) może popełniać błędy. Jednak są to wyjątki od reguły gdzie F-22 gromi przeciwników 4+ generacji, o czym wspomina nawet powyższy artykuł. "Amerykańscy piloci, szczególnie ci zasiadający za sterami F-22 Raptor, mają być już też zmanierowani walką przeciwko "agresorom" wyposażonym w samoloty generacji 4. Ich pokonywanie staje się powoli prostą rutyną". Podobnie dotyczy to F-35A dla których przeciwnik 4 generacji to żaden przeciwnik. Niektóre źródła podały, że F-35 rozniosły swoich przeciwników na Red Flag 2017 w stosunku 15 do 1. Jednak gen. Jerry D. Harris poprawił doniesienia mediów na 20 do 1 dla F-35.

czytelnik D24
niedziela, 10 stycznia 2021, 17:14

Aha, jak przegrywa F-22 to wtedy wina pilota. Ciekawe, A jak w ustawkach wygrywa F-35, to wygrywa on poniewaz jest taki wspanialy. Ciekawa teoria.

Davien
poniedziałek, 11 stycznia 2021, 15:30

F-22 z Typhoonem przegrał w silnie ustawionej walce powietrznej WVS gdzie pilot F-22 uzyskał namiar dzięki pociskom IRIS-T i JHMCS. Raptory wtedy nie miały jeszcze HMCS, teraz maja.

czytelnik D24
wtorek, 12 stycznia 2021, 08:29

Silnie ustawione walki to sa te, gdzie F-35 wygrywa 20:0. Poza tym, F-22 dostal o Eurofigtera co najmniejcztery razy. To tez byly ustawki? Tam gdzie dostal od Mirage 2000, Growlera, Rafale, F-16 to tez byly ustawki?

Ekspert
niedziela, 10 stycznia 2021, 16:41

Po pierwsze nie jetsem twoim kolega... Moj komentarz mial za zadanie wykazac, ze zwyczajnie naciagasz fakty dla swojej propagandy. F-35 roznosi wszystkich bo jest taki super, ale F-22 pprzegrywa bo pilot jest niedoszkolony? Lapiesz o co mi chodzi?

Stary zgred
niedziela, 10 stycznia 2021, 17:13

Wynik 20 :1 pokazuje, że F-35 na dwadzieścia zwycięstw jedną walkę przegrał. Kumasz o co chodzi?

Ekspert
niedziela, 10 stycznia 2021, 18:33

Ale wiesz, że te walki to były ustawki, które z realnym polem walki niewiele miały wspólnego?

bender
niedziela, 10 stycznia 2021, 21:08

Red Flag, to nie są ustawki.

Ekspert
poniedziałek, 11 stycznia 2021, 06:26

Tak? Jestes pewny? Dla was ustawki sa tylko wtedy, jak Mirage 2000 spuszcza F-22, prawda?

Stary zgred
poniedziałek, 11 stycznia 2021, 09:32

Co Ty za bzdury opowiadasz? Red Flag to międzynarodowe, najbardziej prestiżowe na świecie ćwiczenia z udziałem międzynarodowych uczestników. Przy udziale międzynarodowych akredytowanych dziennikarzy i obserwatorów. Wszelkie ustawki są nie do pomyślenia.

Ekspert
poniedziałek, 11 stycznia 2021, 10:17

To dopiero. Cwiczenia ZAPAD to tez sa miedzynarodowe prestoizowe cwiczenia na ktorych obecni sa akredytowani dziennikarze i obserwatorzy chociazby z panst NATO. I na tych cwiczeniach ruskie S-300 odpieraja ataki maszyn stealth a armia rosyjska jest niepokonana i odnosi same sukcesy. To napisz jeszcze, ci akredytowani dziennikarze siedza w kabinach F-35 i innych maszyn na tych Red Flag? Twierdzisz, ze cwiczenia Red Flag nie odbywaja sie w oparciu o jakis scenariusz, tylko ci piloci startuja sobie z bazy i robia w powietrzu co chca?

Dan
sobota, 9 stycznia 2021, 05:47

Su-57 w DCS to jest nieoficjalny mod. O ile ten symulator jest fantastyczny, to żaden moduł nie jest 100% odzwierciedleniem rzeczywistości, a nieoficjalne mody w stylu F-22 i Su-57 to czysta fantazja. GS mówił o programowaniu modułu, a nie o samym samolocie. Zresztą on sam jest amatorem i nigdy nie latał na prawdziwych maszynach. O ile GS to dobra rozrywka, jest kilka kanałów, gdzie prawdziwi piloci latają w DCS i jak chcesz jakieś fakty na temat rzeczywistych maszyn, to będą lepszym źródłem

Wandi
piątek, 8 stycznia 2021, 23:45

Widocznie autor kanału Growling Siedewinder ma sekretną trzecią wyprodukowaną sztukę Felona, do tego pewnie z silnikami "Produkt 30"

bender
piątek, 8 stycznia 2021, 15:49

Tu nie tyle chodzi o starcie w zasięgu wzroku co BVR, a parametry stealth F-35 są znacznie lepsze niż Su-57. Do symulowania starcia w zasięgu wzroku F-15C jest wystarczający.

Janek
piątek, 8 stycznia 2021, 19:18

Trochę wyjaśnień do wyglaszsnej mitologii. RCS Su-57 mieści sie w przedziale 0,1-1m2 i dotyczy średniej sygnatury całego samolotu. Tak podaje patent Sychoja, wiec nie ma co dydkutowac. Czym jest średnia sygnatura. To wartość wszystkich RCS ze wszystkich kątów wokół przestrzeni samolotu. To nie jest najwyzsza i najniższa wartość RCS, bo wtedy w patencie napisaliby że wielkość RCS mieści sie w przedziale 0,1-1, a nie, że średnia wielkość mieści sie w tym przedziale. To całe wyliczanie z tego przedzialu wartosci 0,5 jest śmieszne. W rzeczywistosci poza Suchojem nikt nie zna sygnatury z najbardziej użytecznych kierunków, jest to normalne. Tajemnica państwowa. Znamy natomiast podawane przez LM przednie RCS F-35 wynoszace 0,0015. No to spróbujmy w bardzo uproszczony i teoretyczny sposób wyliczyć średnie RCS dla F-35 Przód 0,0015 boki 0,01, tyl 0,1 z góry i z dołu w prostej linii od radaru przyjmijmy 1 m2. Średnia sygnatura radarowa dla F-35 wynosi ok 0,3 m2. Jak widać srednia F35 mieści sie w zalozeniach niewykrywalnosci dla Su-57. Nie można więc używać średniego RCS Su-57 z czołowym dla F-35, bo to zupełnie inne wielkości

dd
sobota, 9 stycznia 2021, 03:34

ROTFL. RCS Su-57 jest dwa rzędy gorszy od F-22/F-35. Dodatkowo suchar praktycznie nie ma stealth termicznego ani elektromagnetycznego. Realnie Felon nie ma szans nawet z nowymi wersjami Superhorneta czy Rafale (bo te mimo rząd gorszego RCS mają od suchara znacznie lepszą elektronikę i uzbrojenie), a co dopiero z F-22 lub F-35. Pozatym zanim Felona dokończą i sprzedadzą za granicę to na Zachodzie pojawi się już następca F-22, Tempest i FCAS.

Davien
sobota, 9 stycznia 2021, 00:43

No popatrz a podawana średnia RCS dla F-35 to 0,0035-0,005m2:) I jak to się ma do twoich fantazji:) Ale uzyjmy też RCS od przodu dla obu: F-35 0,001m2, Su-57 0,1m2 czyli .....

Gnom
poniedziałek, 11 stycznia 2021, 13:18

Kiedyś w kabarecie po informacji, ze to dane dla DTV padł tekst "bez Kozery powiem 500" - tyle są warte dane prasowe o tajnych współczynnikach sprzętu wojskowego. W reklamie, jak potrzeba, i czas sie cofa - w życiu tak fajnie nie ma.

ciekawy
piątek, 8 stycznia 2021, 22:46

Ciekawe skąd tam wzięli parametry Su-57 skoro są one utajnione.

Fanklub Daviena
sobota, 9 stycznia 2021, 20:45

Jest na Air Power Australia. Przy dzisiejszej technice można to zrobić samemu w domu. Przy pomocy fotogrametrii uzyskasz dokładny kształt maszyny. To dajesz do programu (darmowy!) tam opisanego i zakładasz "możliwości" powłoki RAM (co jest raczej drugorzędne, bo 85% "stealth" pochodzi z kształtu a te 15% z RAM, przy czym redukcja RCS 1000x redukuje zasięg wykrycia jedynie 5x, wiec te 15% z RAM mało znaczy). Powłoki RAM są pi x drzwi znane i podobne we wszystkich krajach a nawet 2-3 krotne różnice w możliwościach RAM minimalnie wpływają na końcowy efekt. I sobie można nawet w domu wyliczy RCS z różnych kierunków z całkiem dobrą dokładnością gdyby... nie diabeł tkwiący w szczegółach np. co zrobić z anteną radaru, jak ją "zamaskować" itp. Ale też pewnie różne kraje rozwiązują to podobnie. Su-57 poświęcił świadomie mniejsze RCS na rzecz lepszych parametrów lotnych bo to nie jest maszyna do pokonywania A2/AD tylko do polowania na na maszyny stealth. Lew (Su-57) raczej nie musi ukrywać się przed antylopą (F-35), a jak już to tylko przy skradaniu się (z przodu), dlatego RCS od tyłu Su-57 ma gdzieś... :D

Janek
sobota, 9 stycznia 2021, 23:21

Tak się ogólnie przyjęło, że Rosjanie postanowili poświęcić większą wykrywalnosc na rzecz zasiegu, szybkosci, manewrowosci i przenoszenia wiekszej ilości uzbrojenia. Patrząc jednak na historię badan i rozwoju platformy V gen. myślę, że projektanci Suchoja chcieli uniknąć błędów i kompromisow z jakimi borykali sie Amerykanie. F-35 przeładowany z niemożnościa dalszej modernizacji, F-22 zatrzymany w produkcji i również trydno modernizowalny.. Rosjanie zrezygnowali z meandrycznych kanałów w ksztalcie S oszczedzajac tym samym na masie samolotu.. Pytanie na ile stworzyli skuteczne blokery w dyszach silnikowch w porownaniu z amerykanskimi S kanałami wiedzą tylko projektujący to inżynierowie.. ale faktem jest, że Su-57 jako Zabojca F-35 został starannie przemyślany..

Davien
sobota, 9 stycznia 2021, 23:07

Taak, te same AiR Power Australia wg którego Su-35 miał AESA, i pociski R-77 o zasięgu ponad 200km?:)) A walki symulowali sobie w Harpoonie:)) Aten twój wyleniały Lew( Su-57) w starcciu z mysliwym ze sztucerem( F-35 )ma zerowe szanse:) A juz najzabeawniejsze to polowanie na maszyny stealth jak Su-57 nie ejst ich nawet w stanie wykryć, a one widzą go bez problemu.

Janek
niedziela, 10 stycznia 2021, 11:17

Davidku przestań klepać o wykrywalnosci jak wiadomo, że sa to twoje fantazje. Oficjalne dane to średnia dla całego Su-57 w przedziale 0,1-1 i czołowe dla F-35 0,0015. Cala reszta to Twoje bajania, bo nie ma żadnego w domenie publicznej dokumentu panstwowego lub informacji od LM, że średnia F-35 to 0,03.. Wymyślasz wartosci i wpisujesz jak ci wygodnie

artureg
piątek, 8 stycznia 2021, 15:30

Przecież oni nie będą kręcić Top Gun tylko walczyć poza horyzontem :)

Extern
piątek, 8 stycznia 2021, 16:06

No nie koniecznie, bo skoro i z jednej i z drugiej strony będzie samolot trudno wykrywalny dla radaru i zasięg wykrycia i namierzania rakietami wróci w sumie do zasięgu kontaktu wzrokowego, to znowu mogą nabrać znaczenia umiejętności pilota w pilotażu.

Stary zgred
piątek, 8 stycznia 2021, 16:50

No to pilot F-35 mając do dyspozycji DAS, hełm 3 gen. i pocisk AIM-9X-2 rozprawi się z każdym przeciwnikiem.

Janek
piątek, 8 stycznia 2021, 19:59

No tak, bo Su-57 nie ma DAS, nie ma helmu nowej generacji, środków samoobrony, a AIM-9X to ten co tak dobrze spudłował w Syrii do starenkiego Su-22? E to spoko..

Lelum wypolerum
sobota, 9 stycznia 2021, 02:06

Janek no niestety ale Su-57 nie ma DAS .

Davien
sobota, 9 stycznia 2021, 00:44

NIe ma ani DAS, ani JHMCS a AIM-9X to ten pocisk co nie miał problemu z posłąniem na ziemię dwóch najnowoczesniejszych Su-24:)

czytelnik D24
sobota, 9 stycznia 2021, 13:28

Ale nie poradzil sobie z broniacym sie Su-22 nad Syria.

Davien
sobota, 9 stycznia 2021, 14:38

Nie było żadnej obrony bo AIM-9X miał awarię i go SH przywiózł z powrotem do bazy:) Za to AIM-120 mimo obrony Su posłał go w kawałkach na ziemię.

czytelnik D24
sobota, 9 stycznia 2021, 16:45

Bzdury, bzdury i jeszcze raz bzdury. Kiedyw wmawiales, ze AIm-9X mial awaria zaraz po odpaleniu. Zreszta na CNN mozna bylo obejrzec wypowiedzi amerykanskich wojskowych potwierdzajacych, ze AIM-9X zostal zmylony flarami. O tym samym mozna poczytac miedzy innymi w Popular Mechanix. According to CNN, the Navy Super Hornet locked onto the Su-22 Fitter at a range of 1.5 miles. The Super Hornet launched an AIM-9X, and the Syrian pilot loosed flares to lure the infrared guided missile away from his fighter. The trick worked, and the American missile missed. The Super Hornet then launched an AMRAAM missile which, using radar guidance, is unaffected by flares. This time the Fitter went down". I co ty na to?

Davien
niedziela, 10 stycznia 2021, 15:04

Doprawdy?? Jak widać CNN nie ma pojecia o działąniu AIM-9X wiec skończ te brednie bo równie dobrze mógłbys chciec zmylić AIM-9X dipolami, jak flarami. Efekt ten sam-zerowy:)

Janek
niedziela, 10 stycznia 2021, 17:23

Jakie AIM-9X? Przecież. Bajduzyles ze toAIM-9X L byla

:D
poniedziałek, 11 stycznia 2021, 06:25

On to najbardziej zaslynal opowoadajac o AIM-120 i AIM-9L z 1973 roku. A opowiadal o tym na Defence 24 pod artykulem "Jednak Super Hornet dla Luftwaffe?".

Ekspert
niedziela, 10 stycznia 2021, 17:18

Jak widac stare ruskie flary okazaly sie nadzwyczaj skuteczne na ten "cud techniki" z glowica IIR. Jak donosily zrodla z Pentagonu: " Navy Super Hornet locked onto the Su-22 Fitter at a range of 1.5 miles. The Super Hornet launched an AIM-9X, and the Syrian pilot loosed flares to lure the infrared guided missile away from his fighter. The trick worked, and the American missile missed", Masz cos jeszcze do dodania?

czytelnik D24
niedziela, 10 stycznia 2021, 17:11

Tylko ze w tej kwestii na CNN wypowiadali sie amerykanscy wojskowi w relacji z konferencji prasowej. Nie zakrzyczysz tej kompromitacji AIM-9X wzgledem starego Su-22.

Fanklub Daviena
sobota, 9 stycznia 2021, 16:25

To twoja nowa wersja kłamstw? Bo po incydencie przekonywałeś wszystkich, że to był AIM-9L bo 9X są tajne i USA nie wyraziły zgody na ich przenoszenie nad Syri. Nie pamiętasz? :D

myślenie nie równa się amnezji
piątek, 8 stycznia 2021, 22:04

Su-57 ma braki na każdym polu,od RCS,po sensory,przez radar na silnikach kończąc. Jest latającą (sorry-spadającą) klapą V generacji w rosyjskim wydaniu, tj. generacją 4+ w najlepszym wypadku...i nic w nim nie jest spoko, skoro w symulacjach został zdeklasowany przez Rafale.

cynik
piątek, 8 stycznia 2021, 16:22

Na razie mamy samoloty trudno wykrywalne i samoloty, które chciałyby takie być a nie są. Trudno nadrobić 30-ci lat przewagi technologicznej, nawet posiłkując się szpiegostwem przemysłowym - patrz problemy Rosji i Chin z silnikami nowej generacji do swoich maszyn.

Cegła
piątek, 8 stycznia 2021, 15:24

No fakt F35 nie nadaje się do imitowania Su57 ponieważ rosyjski samolot nie jest pewnie nawet w połowie thermal stealth tak jak jego amerykański kuzyn

ja.
piątek, 8 stycznia 2021, 22:33

Tak ale jakim cudem skoro silniki są ma wierzchu? W tym F-35, a ten SU jeszcze nie ma docelowego silnika, przynajmniej oficjalnie, bo jest w fazie testowej na starym. Skąd takie sensacje. F-35 już tego nie zmieni. Święci się jak bombka na choince i mało tego SC przez uszkadza nieodwracalnie poszycie.. oczywiście nie wiadomo kiedy i przy jakim wydatku, ale to niepokojące, bo nagle w locie bojowym, nawet po zejściu z tej prędkości, może się okazać że dla radarów też się swiecisz jak bombka.

Fanklub Daviena
sobota, 9 stycznia 2021, 16:26

A ja cię kłamco zawsze pytam gdzie ty w Su-57 widzisz silniki na wierzchu? Wskaż mi je! Ty wiesz jak wygląda silnik odrzutowy? :D

MoD
piątek, 8 stycznia 2021, 13:53

Bo akurat siedziałeś za sterami ;]

ciekawy
piątek, 8 stycznia 2021, 13:48

I co z tego skoro jest znacznie trudniejszym celem od Su-57.

Fanklub Daviena
piątek, 8 stycznia 2021, 13:14

Tak, wiem, też czytałem w amerykańskich publikacjach - "dowodem" przedstawionym przez Amerykanów jest fasetowana szafirowa obudowa systemu optycznego, podobna do amerykańskiej. A fasetowana jest dlatego, że Chińczycy, podobnie jak Amerykanie, nie potrafią jak Rosjanie zrobić kulistej (chińskie podróbki Flankerów OLS mają w obudowach poliwęglanowych, wytrzymujących 1-3 loty...). :D

Ernst Stavro Blofeld
sobota, 9 stycznia 2021, 22:49

Obudowa jest fasetowana bo jest wykonana z materiału przezroczystego pokrytego złotem i działa jak lustro a że lustro odbija a nie pochłania to dla zachowania jakiegokolwiek stealth kąt odbicia takich elementów musi być inny od 90* w tym przypadku kąty dobrane są tak żeby odbicie było najmniejsze do przodu.

Davien
piątek, 8 stycznia 2021, 16:50

Nie dość ze potrafia i robili to akurat Rosja nie potrafi zrobic żadnego nwowczesnego IRST musząc uzywać antycznych osłon i systemów IR:)

do geniusza z Olgino
piątek, 8 stycznia 2021, 16:15

Nie potrafią zrobić "kulistej"? A czy wiesz że "kulista" powiększa echo radiolokacyjne samolotu?

do geniusza fizyki
sobota, 9 stycznia 2021, 15:47

Naprawdę - gdybyś miał jakiekolwiek pojęcie to kula ma namniejsze echo bo z całej powierzchni tylko jeden punkt odbija promień radaru pod kątem 90 stopni - jeden punkcik - wszystkie inne rozpraszają - bo z prostych zasad fizyki - kąt odbicia fali - to 6 klasa szkoły podstawowej - ale co tam - wiesz na pewno lepiej - miszczu

Ernst Stavro Blofeld
sobota, 9 stycznia 2021, 22:45

Tylko że na tej kuli ten 1 punkt odbijający pod katem 90* ma rozmiary nie mniejsze niż długości odbijanej fali a dla fal radarowych to już "punkt" nie jest. Dala fal VHF punktem jest cały samolot.

wert
piątek, 8 stycznia 2021, 13:54

i do tego sowieci maja niezniszczalne zawory do kół. Przetrwają wybuch atomowy

Rosja taka niedoceniana
piątek, 8 stycznia 2021, 13:44

Inni się wożą cackami technologicznymi 21 wieku a Rosja robi wszystko lepsze i nikt nawet nie pochwali nie zauważy, nie doceni... A tak na serio domalujcie w końcu ten odwłok Su57 do końca. Wygląda jakby farby zabrakło.

ja.
piątek, 8 stycznia 2021, 12:50

Eee tam my kupimy 5 ślepych i głuchych f-35 załadujemy do nich 20 makiet rakiet i polecimy na Moskwę z różańcem w ręku. Kto nam zabroni.

Tomasz34
piątek, 8 stycznia 2021, 13:28

Polska to pilnuje własnego podwórka towarzyszu. A pierwsze zamówienie na polskie F-35 opiewa na 32 sztuki. Rakiety już mamy, zarówno powietrze-powietrze, jak i powietrze-ziemia, np JASSM i JASSM-ER.

Jindo79
piątek, 8 stycznia 2021, 12:30

Ale jak to tak? Fabien twierdzi że Chiny nie mają MASZYN V gen! Dobra olać. Właśnie wyszło info o Chińskim bombowcu V gen.

Davien
piątek, 8 stycznia 2021, 16:51

A od kiedy to bombowce sa V gen?? Ta klasyfikacja dotyczy jednynie mysliwców i Chiny w przeciwieństwie do Rosji mają maszyny V gen:)

czytelnik D24
sobota, 9 stycznia 2021, 06:27

Co ty za bzdurki opowiadasz znowu dima? Twierdzisz, ze bombowce nie podlegaja klasyfikacji ze wzgledu na generacje? To twierdzisz, ze B-29 Superfotress to ta sama generacja co B-2 Spirit? Znowu dales popis swojej "wiedzy" dima.

Trol
sobota, 9 stycznia 2021, 16:10

To której generacji jest b2? Bo to że innej niż b52 to wiadomo. Tylko pytanie której...

czytelnik D24
sobota, 9 stycznia 2021, 19:14

Czwartej.

cynik
piątek, 8 stycznia 2021, 15:36

Bo nie mają. To co u nich lata ze starymi silnikami i ograniczonymi cechami stealth to co najwyżej generacja 4.5 podobnie jak Su57. Oczywiście klasyfikacja nie oznacza, że nie są to groźne maszyny.

Rhotax
piątek, 8 stycznia 2021, 12:18

Jaką to taktykę Su - 57 mógł wypracować ? Katapultowania ???

Fanklub Daviena
piątek, 8 stycznia 2021, 13:36

Su-57 choćby z uwagi na radar o koncie widzenia 360 stopni, oraz paśmie L, przeciw któremu stealth F-22 i F-35 jest nieskuteczny, oraz dzięki prędkości, pułapowi i zwrotności nieosiągalnej dla amerykańskich maszyn, ma taktykę, której USA nawet nie jest w stanie symulować, bo nie ma czym... Wyobraź sobie np. F-22 i Su-57 strzelające do siebie rakiety BVR na maksymalnych skutecznych dystansach. Teraz Su-57 robi zwrot i leci prostopadle do F-22, dzięki czemu AIM-120 nie ma szans go dosięgnąć (tylko w bajkach Daviena AMRAAM jest naprawdę fire&forget a w rzeczywistości jest tak tylko na ostatnich 12km... Przez pozostały czas musi być naprowadzany1), ale radar Su-57 ciągle naprowadza (bo ma dookólne pole widzenia!) R-77M na F-22. I pilot F-22 ma do wyboru - kontynuować lot w kierunku Su-57, narażając się na trafienie przez R-77M czy skręcić, by wyjść ze strefy rażenia R-77M i zgubić na radarze Su-57 i tracąc naprowadzanie AIM-120! Wybierze skręt, bo i tak AIM-120 nie dojdzie wobec manewru rosyjskiego myśliwca... To nie musi być Su-57, to może być Su-35 i będzie tak samo! A najlepsze jest potem: rosyjski myśliwiec może wyłączyć radar, zrobić manewr w kierunku F-22, będąc poza katem obserwacji radaru F-22, więc pilot F-22 nie będzie wiedział co się dzieje (walka jest BVR, więc oczami nie wypatrzy), za to może śledzić F-22 przy pomocy pasywnego OLS, którego F-22 nie ma i go zaatakować... F-35 ma jeszcze gorzej: co prawda ma EOTS, ale tylko 2 szt. AIM-120 - po 2 takich pudłach, F-35 staje się bezbronny: nie ma ani prędkości, ani manewrowości ani pułapu by uciec rosyjskiemu myśliwcowi... :D

Dan
sobota, 9 stycznia 2021, 07:35

Fantazja cię ponosi kolego. Was w Rosji uczą, żeby strzelać z maksymalnego zasięgu rakiety? Do tego radar 360 stopni? Toż to nawet AWACS pewnie ma ciężko z czymś takim konkurować

grzegorz
piątek, 8 stycznia 2021, 18:01

Tak Tak a Ty pędzisz na torze formuły 1 i mijasz te Maklareny BMW i Mercedesy swoja Lada i kto Ci podskoczy .

Davien
piątek, 8 stycznia 2021, 16:55

Su-57 nie ma radaru w paśmie L, to jedynie system IFF, nie ma radaru 360 stopni nie osiaga ani pułapu ani predkości F-22. A walka Su-57 z F-22 wygląda tak ze Raptor widzi Su z kilkuset km, ze 100 m odpala AIM-120 a ciagle slepy Su świeci tym swoim radarem po niebie:) W chwile potem ciagle slepy Su obrywa i koniec walki, a niewykryty Raptor leci dalej:) Z F-35 wyglada to identycznie:)

ja.
piątek, 8 stycznia 2021, 20:35

Ps. Dodam tylko, że do walki Raptor - PAK FA nigdy poza symulatorem nie doszło. Radar jest tak skuteczny jak skutecznie się go nakieruje, lub zagłuszy, a lecąca 100 km rakieta jest tak samo łatwo wykrywalna jak eskadra bombowców b-12 zwłaszcza w podczerwieni. Co oznacza że można, zwłaszcza SU, skutecznie próbować przed nią uciekać. Rakiety będą musiała być skutecznie odpalane z granicy zasięgu i przy odpowiednim kącie. Jeżeli się go nie uda uzyskać, straty będą po obu stronach niewątpliwie. Wyższe po stronie użytkownika PAK FA, ale to też zależy. I Serbowie nie mogli w teorii nawet zobaczyć F-117 a jak się skończyło, każdy wie.

Davien
sobota, 9 stycznia 2021, 00:49

Dodam ci że radar AN/APG-77v1 widzi RCS 1m2 na 400km a antyczne rosyjskie WRE to może pomarzyc o zakłóceniu AESA zakładajac że go w ogóle wykryje;) Jak są skuteczne AIM-120 to pokazał Bison który nawet nie wiedział ze atakuje go F-16 :) A z F-117 skończyło się tak że rozbiły w pył serbska OPL, powbijały radary i spokojnie niszczyły wszystko co na zielono pomalowane:)

czytelnik D24
sobota, 9 stycznia 2021, 19:41

Jak skuteczny jest AIM-120 to pokazały wydarzenia nad Kaszmirem, gdzie na sześć odpalonych w stronę Su-30MKI pocisków AIM-120 walki nie był w stanie nawiązać nawet jeden. Jak skuteczny jest AIM-9X, to udowodnił stary Su-22, zmylając go zwyczajnie flarami. Masz coś jeszcze do dodania?

Kot
piątek, 8 stycznia 2021, 21:25

Serbowie nie w teorii ale i w praktyce nie widzieli f117. Gdyby było inaczej to rozwalili by ich sporo więcej. Stealth nie jest czapką niewidką. Jest utrudnieniem wykrycia.

GB
sobota, 9 stycznia 2021, 21:36

Strzelali ogniem zaporowym.

ja.
piątek, 8 stycznia 2021, 22:35

No to jak te rakiety trafiły? "Skoro nie widzieli" Strzelili na ślepo w niebo, może wpadnie. Coraz lepsze historie na tym forum. W Polsce to ludzie jednak umieją bajki opowiadać..

Kot
sobota, 9 stycznia 2021, 09:11

Masz problem z rozumowaniem? Kwestie tego czy f117 był widziany czy nie, musisz rozpatrzeć ile maszyn było zestrzelone na ile lotów. Bo jest zestrzelili jedną maszynę na dziesiątki lotów to jak dla mnie Serbowie mieli problem ich namierzyc. Więc stealth jako utrudnienie wykrycia zdaje egzamin. Jeszcze ci coś wytłumaczyć?

ja.
poniedziałek, 11 stycznia 2021, 12:05

No nie mam. Skoro go WYKRYLI i ZESTRZELILI na starym rosyjskim sprzęcie działającym przez 17sekund (bo na tyle mogli go włączyć, żeby nie dostać rakiety) To nie mam...

Davien
sobota, 9 stycznia 2021, 00:50

No to polecam wspomnienia płk. Zoltana Dani, to on zestzrelił tego F-117, tyko nie dostań zawału jak to przeczytasz.

Janek
niedziela, 10 stycznia 2021, 12:26

Davien to polecam artykul na def24 który mówi o drugim uszkodzonym F-117 który nie lecial już po utartej ścieżce

Davien
niedziela, 10 stycznia 2021, 15:06

Iwanku, to polecam zapoznac się z tym artykulikiem i nie robic z siebie .... jak do tej pory:)

wtorek, 12 stycznia 2021, 08:27

I jak to skomentujesz czosnku?

Ekspert
poniedziałek, 11 stycznia 2021, 11:27

Przestan zaklinac rzeczywistosc puchatku. Czytales tytul artykulu? Chyba nie, to zacytuje: "Amerykanie przyznają: Serbia trafiła dwa F-117". Mowia o tym Amerykanie, mowili o tym Serbowie do tego Amerykanie nie zaprzeczaja. A emerytowany pilot USAF ktory zostal dopuszczony do latania tym supernowoczesnym jak na tamte czasy samolotem nie jest jakims lunatykiem, co bredzi od rzeczy. Zreszta jak poczytasz sobie ten artykul na anglojezycznych stronach, albo najlepiej jak posluchasz sobie wypowiedzi na podkascie to jest minimalna szansa ze zrozumiesz, ze mowa nie jest o tym, ze te S-300 tam byly, tylko ze obawianio sie, ze one tam moga byc. Jak posluchas sobie to dowiesz sie, ze mimo tego, ze F-117 byl trudnowykrywalnty, to poiloci F-117 obawiali sie takze starych systemow jak na przyklad Neva. A tak wypowiadal sie pilot F-117: "While the recognition that another F-117 was damaged by Serbian air defenses during Allied Force is noteworthy, Hainline emphasizes the fact that SAMs were a real concern for the “Black Jet” in any combat scenario. Even comparatively old systems, such as the SA-3, remained a genuine threat, as confirmed by the downing of “Vega 31” earlier in the campaign". Davidku, zamiast uprawiac tania propagande, wiecej czytaj, ucz sie, poglebiaj wiedze, bo cos ostatnio slabo ci idzie.

bender
piątek, 8 stycznia 2021, 15:46

Cała ta zabawna historia zakłada, że Su-57 albo Su-35 wykryje amerykańskie myśliwce stealth wcześniej niż sam zostanie wykryty, co nie może się wydarzyć, bo RCS rosyjskich maszyn jest znacząco wyższe niż amerykańskich. A jak wiemy z równania radarowego RCS jest wprost proporcjonalne do czwartej potęgo odległości. Fizyka nie pozwala na takie bajki.

piątek, 8 stycznia 2021, 15:37

Pytanie: 1.czy poszycie suchoj'a da się pociąć nożycami do blachy,( na np.laty na przestrzeliny na transporterach,)? 2.czy na pascie do spawania aluminium da się pospawac blachę z poszycia? 3.czy jak już wytnie sie łaty to da się zmatowic powierzchnię np.pod khaki ?A jak tak to jaki papier będzie najlepszy? Czy blacha z poszycia ch y ci farbę chlorokauczukowa?ps.: Dziekuje za info o nieuchronni

czytelnik D24
piątek, 8 stycznia 2021, 13:49

Ten twój radar o kącie widzenia 360 stopni w paśmie L to nic innego jak anteny systemu IFF.

Tani
sobota, 9 stycznia 2021, 17:54

Ruscy maja radar 360 stopni bo maja radar ochrony ogona bo przeciez cos musi ostrzegac przed nadlatujaca rakieta. Amerykanie nie maja co Raptor pokazal, Rusek doszedl na 1000m a on nie reagowal. Zasieg dzialka su to 1200. Wiec Raptor byl zestrzelony nic nie wiedzac o tym.

Ukulele
niedziela, 10 stycznia 2021, 00:25

Tylko realia pokazały co innego. Czemu Raptory leciały obok Su 35 niewykryte? Dopiero gdy przeleciały obok ruskich Ci się zorientowali że coś jest obok? Więc jak widać plany możesz mieć wielkie tylko realia to weryfikują. Raptor widzi Flankera a ten nie zobaczy F 22. To jest właśnie stealth To właśnie stało się w Syrii. I dało Rosjanom do myślenia. To był sygnał ze strony USA. Mogą ich zestrzelić niezauważeni.

Davien
niedziela, 10 stycznia 2021, 15:09

Lepiej, w czasie zabawy 2 Raptorów z Su-25 lecącym gdzie mu nie wolno, wezwane na pomoc Su-35 nie były w stanie znależć tych Raptorów aż Su-25 musiał ich w panice kierować:) A i to Su-35 przegapiły drugiego F-22 z pary bo "cudowny" Irbis pokazywał czyste niebo:)

czytelnik D24
niedziela, 10 stycznia 2021, 17:09

Tak. Tylko zapomniales dodac. ze to jest tylko i wylacznie wymysl twojej wyobrazni.

Tweets Defence24