Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środowy przegląd prasy: Ukraińska armia potrzebuje reform; Hybrydowe ludziki Putina nad Bałtykiem; Wzmocnienie przemysłu obronnego pod znakiem zapytania; Zbrojeniówka musi pilnie zapełnić arsenały; Życie bez Donbasu

Fot. J.Sabak
Fot. J.Sabak

Przegląd prasy pod kątem obronności. 

Gazeta Wyborcza,Paweł Wroński, Ukraińska armia potrzebuje reform: „Może zamiast dyskutować, czy Polska powinna dozbroić Ukrainę, nasz kraj powinien pomóc w zreformowaniu ukraińskiej armii. (…) Bo możliwości dozbrojenia Ukrainy sprzętem wojskowym nie mamy. (…) Lepiej pomóc Ukrainie wygrać ten rozejm(…) Polska ma największe w tym regionie osiągnięcia w reformowaniu armii. Powinniśmy wziąć udział w reformie armii ukraińskiej. Zreformować jej system dowodzenia, bo ten zawiódł na całej linii.”


Rzeczpospolita, Zbigniew Lentowicz, Zbrojeniówka musi pilnie zapełnić arsenały: „Rząd powinien radykalnie zmienić politykę zakupu uzbrojenia” - pisze Zbigniew Lentowicz w swoim najnowszym tekście, którego tematem są braki w zaopatrzeniu Wojska Polskiego. Zdaniem ekspertów na których powołuję się autor, Wojsko Polskie musi interwencyjnie uzupełniać zapasy amunicji i części zamiennych, oraz pozyskiwać nowy sprzęt ze względu na wieloletnie oszczędności w tym zakresie. Zagrożenie ze wschodu zmusza nas do szybkich, a przez to kosztownych działań.


Gazeta Polska, Wespazjan Wielohorski, Hybrydowe ludziki Putina nad Bałtykiem: „Czy kolejnymi ofiarami prowadzonej przez Putina wojny hybrydowej staną się kraje bałtyckie? Szczególnie narażone na atak mogą być Łotwa i Estonia - kraje, w których liczna mniejszość rosyjska jest w kręgu oddziaływania prowadzonej przez Moskwę kampanii propagandowej. (…) O przeciwdziałaniu wojnie hybrydowej rozmawiali w zeszłym tygodniu w Rydze sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, szefowa dyplomacji UE Federica Mogherini i ministrowie obrony państw Unii Europejskiej. (…) Tematem rozmów było m.in. wzmocnienie bezpieczeństwa państw bałtyckich.”


Rzeczpospolita, Maciej Olex-Szczytowski, Małgorzata Darowska, Wzmocnienie przemysłu obronnego pod znakiem zapytania: „Bez racjonalnej polityki zamówień publicznych większość środków ze 130 mld zl na modernizację wojska zasili dostawców zagranicznych” - alarmują w Rzeczpospolitej eksperci od rynku zbrojeniowego, Maciej Olex-Szczytowski i Małgorzata Darowska. Ich zdaniem niedostosowanie prawa i trybu działania państwa polskiego do założeń i celów programu modernizacji zagrażają planom wzmocnienia polskiego przemysłu zbrojeniowego. 


Dziennik Gazeta Prawna, Bumar warto przetrzymać na kroplówce, aby przeżył to załamanie: „Wielopoziomowa współpraca powinna być priorytetem, niezależnym od przyjętego modelu ładu korporacyjnego i form prawnych.” - przekonuje w wywiadzie dla DGP Jacek Libucha, dyrektor warszawskiego biura Boston Consulting Group. Jego zdaniem Bumar i inne zakłady pancerne należące do PGZ powinny się konsolidować i współpracować zamiast konkurować wewnątrz grupy.


Polityka, Jagienka Wilczak, Życie bez Donbasu: "Wojna wydaje się nie do wygrania. Czy Ukraina powinna się pogodzić z utratą Doniecka i Ługańska? Czy warto umierać za Donbas? (…) Zajęta przez separatystów część obwodów donieckiego i ługańskiego to 7 proc. powierzchni kraju. Ale to także tereny najsilniej uprzemysłowione i zurbanizowane. W obwodzie donieckim, według spisu, mieszkało ok. 4,5 mln mieszkańców, w ługańskim - 2 mln. (…) Jak informuje ONZ - z Donbasu uciekło już 1,5 mln mieszkańców. (…) Lubili o sobie mówić: my tutejsi. To ziemia robotnicza, centrum przemysłu ciężkiego, kopalń i hut."


Gazeta Polska, Dawid Wildstein, Kilka dni w Doniecku. Witajcie w Mordorze: „Piski to zachodnie przedmieścia Doniecka. (…) Dziś to w tej miejscowości przebiega front. Przyjechaliśmy tam zobaczyć, jak wygląda tak opiewany przez zachodnie media i polityków "rozejm", który wywalczyli Merkel i Hollande w Mińsku. (…) Spalone domy, leje po bombach, wrak czołgu na drodze... (…) Rozejm Pierwsza nasza myśl - fajnie, gdyby tu byli ci wszyscy Francuzi i Niemcy, którzy bredzą o zawieszeniu broni… (…) Na początku liczyliśmy wybuchy, ale dość szybko straciło to sens. Było ich zbyt wiele. (…) Rosyjski pokój pełną gębą." 

Reklama

Komentarze (2)

  1. Krzysztof

    Nie chcę się znęcac nad red. Wrońskim. Śledzę jego wpisy od połowy lat 90tych. To co on wypisuje na temat szeroko rozumianych militariów, woła o pomstę... Z drugiej strony bardzo mi imponuje. to wielka sztuka przekonac wszystkich w redakcji (z naczelnym włącznie), że jest się wybitnym ekspertem w jakiejś dziedzinie, będąc zarazem całkowitym amatorem...

  2. volt015

    Osiągnięcia w reformowaniu armii mamy wybitne! Aż tak źle nie życzę Ukraińcom. Jeżeli już to można by kilku wybitnych generałów( K...,P.. , D...) i jeszcze kilku wysłać do Rosji . Cenzura pewnie i tak tego nie puści , ale w sprawie osiągnięć w reformowaniu wojska redaktorowi Wrońskiemu polecam blog gen. Makarewicz- tam więcej szczegółów

Reklama