Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środowy przegląd prasy- NIK: opóźniona superbroń; Polska ostrzy pazury; Drugi SKOK

Fot. PHO
Fot. PHO

Przegląd prasy pod kątem obronności.

Grażyna Zawadka, Rzeczpospolita, NIK: opóźniona superbroń: "Ponad 378 mln zł przeznaczył minister Skarbu Państwa (w latach 2011-2013) na wsparcie projektów badawczo-rozwojowych, jakie prowadzi Polski Holding Obronny. Dzięki nim armia ma zyskać nowoczesny sprzęt i uzbrojenie, a firmy z branży wzmocnić pozycję na rynku.Pieniądze nie zawsze jednak wykorzystywano zgodnie z celem, a część projektów prowadzono, nie mając rekomendacji MON, a więc bez gwarancji, że armia je wykorzysta-wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli (...) Projekty mają poślizg sięgający dwóch lat-wskazują kontrolerzy. Odkryli, że nie mając środków własnych na realizację prac, holding je opóźniał i lokował pieniądze od resortu na kontach bankowych. Na odsetkach zarobił 6,5 mln zł. NIK ma też zastrzeżenia do tego, że holding ze środków na projekty wydał 2,2 mln zł na odprawy dla zwalnianych pracowników PHO i Bumar Amunicja (potem ponownie przyjęto ich do pracy). Po informacji izby minister skarbu w maju 2014 r. zażądał od PHO zwrotu tej sumy."

Marek Kozubal, Rzeczpospolita, Polska ostrzy pazury: "Większe wydatki na armię, więcej rezerwistów - przewiduje "Plan wzmocnienia bezpieczeństwa państwa" (...) Dokument ten zapewne przyjmie na najbliższym posiedzeniu Rada Ministrów, w grudniu planowana jest dyskusja na jego temat na forum Rady Bezpieczeństwa Narodowego z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego. To odpowiedź władz na wydarzenia na Ukrainie. Po przyjęciu planu konkretne rozwiązania dotyczące funkcjonowania państwa będzie wdrażać armia, ale także administracja. Przeciętny obywatel odczuje skutki wprowadzenia tych zamierzeń w życie tylko wtedy, gdy zostanie wezwany na ćwiczenia organizowane dla rezerwistów albo gdy otrzyma przydział mobilizacyjny (...) "Rzeczpospolita" poznała najważniejsze założenia planu. Przewiduje on wiele działań mających na celu wzmocnienie obrony kraju na wypadek agresji. Chodzi m.in. o szkolenie na większą skalę tzw. rezerw mobilizacyjnych (obejmuje to także reformę Narodowych Sił Rezerwowych, o której wielokrotnie pisaliśmy w "Rzeczpospolitej"), zwiększenie liczby żołnierzy i modernizację garnizonów ulokowanych na wschód od Wisły (w Siedlcach, Suwałkach, Chełmie), przygotowanie przedsiębiorstw, służb mundurowych i administracji do działania w sytuacji kryzysowej."

Violleta Krasnowska, Polityka, Drugi Skok: "Do aresztu trafiło właśnie całe kierownictwo potężnego, drugiego co do wielkości, SKOK Wołomin z zarzutami współudziału w przydzieleniu co najmniej 200 pożyczek podstawionym osobom. Byli wśród nich bezrobotni, bezdomni, a pożyczki dostawali kilkumilionowe. A za wszystkim stać ma Piotr P. Ten sam, którego w innej sprawie oskarżono właśnie o uczestnictwo w wyłudzeniu 116 mln zł z banku PKO BP i - w jeszcze innej - zlecenie pobicia wiceszefa Komisji Nadzoru Finansowego (...) Uczestniczył w produkcji filmów, np. jak "Bitwa Warszawska" czy "Sierpniowe Niebo - 63 dni chwały". W 2012 r. formalnie odwołano go z rady nadzorczej SKOK Wołomin - ale fizycznie można go było spotkać w banku. Ludzie myśleli, że jest dyrektorem. Jednego dnia brylował w smokingu w foyer Teatru Narodowego, witany z honorami na premierze filmu o Powstaniu Warszawskim, a innego w obskurnej knajpie w Wołominie, niedaleko siedziby SKOK Wołomin, spotykał się z miejscową bandyterką."

Fakt, Żołnierze byli dilerami?: "Do szokującego zatrzymania doszło w polskim wojsku. Żandarmeria Wojskowa wraz z warszawską policją aresztowała podejrzanych o handel narkotykami żołnierzy z garnizonów w Dęblinie i w Warszawie. Śledztwo w tej bulwersującej sprawie trwato od kilku miesięcy. We wtorek rozpoczęty się działania. Postanowiono przeszukać mieszkania kilku cywilów i żołnierzy z Dęblina i z Warszawy. Wśród ich rzeczy znaleziono środki odurzające. Na razie nie ujawniono, ile osób zostało aresztowanych ani jaką ilość narkotyków zabezpieczono."

Jerzy Haszczyński, Rzeczpospolita, Litewski przykład: "Taką Litwę lubię. Nasz niewielki sąsiad postanowił przypomnieć całemu Zachodowi, o co naprawdę toczy się wojna na Ukrainie i że bez ponoszenia dużego ryzyka Rosji przed dalszą agresją się nie powstrzyma. Litewska prezydent Dalia Grybauskaite zaryzykowała w ostatnich dniach wielokrotnie i jej kraj już ponosi tego konsekwencje: Rosja blokuje granicę dla litewskich tirów i zapewne nie będzie to jedyna sankcja. Najpierw zaryzykowała, nazywając Rosję państwem terrorystycznym, a potem - w Kijowie - obiecując prezydentowi Petrowi Poroszence dostawy uzbrojenia. Nie wiadomo, o jakie uzbrojenie chodzi, ale wiele wskazuje na to, że nie o menażki, koce czy noktowizory, lecz broń, z której można strzelać do wroga."

Radosław Konczyński, Polska-Dziennik Bałtycki, Modernizacja samolotów nie dla Malborka: "Malborskie myśliwce nie będą modernizowane. MON myśli o zakupie innych samolotów, ale na razie nie wiadomo, czy także do bazy w Malborku."

Rzeczpospolita, Debiut na mocnym plusie"Vigo System, producent detektorów podczerwieni ma za sobą bardzo udaną debiutancką sesję na warszawskim parkiecie. Pierwsza transakcja została zawarta po 190 zł, czyli o 5,56 proc. powyżej kursu odniesienia. W trakcie sesji notowania systematycznie rosły, na koniec dnia za akcje płacono 200 zł (wzrost o 11,1 proc.) (...) Firma pozyskała z emisji 6,3 mln zł brutto, oferta publiczna obejmowała też część stałych akcji, które zostały sprzedane za 59,4 mln zł. Średnia stopa redukcji zapisów inwestorów indywidualnych wyniosła 86,3 proc."

Komentarze (2)

  1. say69mat

    def.24.pl: /.../Grażyna Zawadka, Rzeczpospolita, NIK: opóźniona superbroń: "Ponad 378 mln zł przeznaczył minister Skarbu Państwa (w latach 2011-2013) na wsparcie projektów badawczo-rozwojowych, jakie prowadzi Polski Holding Obronny. Dzięki nim armia ma zyskać nowoczesny sprzęt i uzbrojenie, a firmy z branży wzmocnić pozycję na rynku.Pieniądze nie zawsze jednak wykorzystywano zgodnie z celem, a część projektów prowadzono, nie mając rekomendacji MON, a więc bez gwarancji, że armia je wykorzysta-wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli/.../ say69mat: Tarcza dla Polski, czy 'głęboooka kieszeń'. Czy tak zarządzana firma może być kluczowym partnerem dla zagranicznych podmiotów??? Przy realizacji projektów strategicznych dla naszej armii, jak modernizacja Leopardów lub rzeczona Tarcza dla Polski??? Czy tak zarządzana firma ma być gwarantem bezpieczeństwa, że zawierzone naszemu przemysłowi technologie nie popłyną w szeroko rozumiany świat??? Przecież, kompromitacja dosłownie wisi w powietrzu. Czy zatem, są jeszcze jakieś wątpliwości co do konieczności prywatyzacji naszej zbrojeniówki??? Być może, zmiana struktury właścicielskiej sprawi, że nasza zbrojeniówka przestanie produkować ... pękające pancerze Krabów.

  2. Saladyn

    ,,MON myśli o zakupie innych samolotów" - można prosić o rozwinięcie tego tematu czy chodzi o te sławne F-35 za SU-22 czy coś innego wymyślili? Kiedyś były plany pozyskania kolejnej eskadry F-16 to nawet to logiczne biorąc pod uwagę zakup planowanych 200 JASSM (loty samobójcze wiec jedno razowe) 48 samolotów *2 rakiety to 96 sztuk więc gdzieś trzeba jeszcze raz załadować tylko co?