Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środowy przegląd prasy m.in. o wizycie min. Skrzypczaka w Bumarze i rosnącym budżecie obronnym Chin

Wydatki na budżet obronny Chin ciągle rosną (fot. Wikipedia)
Wydatki na budżet obronny Chin ciągle rosną (fot. Wikipedia)

Najważniejsze artykuły z zakresu bezpieczeństwa w środowym przeglądzie prasy



- "Modernizacja Leopardów testem dla Bumaru" - Rzeczpospolita opisuje wyzwania stojące przed polskim koncernem zbrojeniowym: "To ma być test sprawności rodzimego przemysłu pancernego i zdolności do wykonania następnych wojskowych zamówień, wartych w najbliższej dekadzie dziesiątki miliardów złotych. Do wymiany są czołgi, bojowe wozy piechoty, powstaną też nowe transportery opancerzone (...) W poniedziałek w Zakładach Mechanicznych w Łabędach wiceminister obrony ds. modernizacji sił zbrojnych Waldemar Skrzypczak ostrzegał, że wojsko nie zaakceptuje niesolidności czy nieterminowości w wywiązywaniu się przemysłu z modernizacji Leo i pancernych inwestycji".

CZYTAJ TAKŻE : Bumar podpisuje kolejne kontrakty

- "Kombatanci weteranami" - Dziennik Polski o projekcie ustawy PiS-u: "Utworzenia Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej chce Prawo i Sprawiedliwość. Dzisiaj projektem ustawy dotyczącej głównie żołnierzy walczących podczas II wojny światowej będzie się zajmował Sejm.  Projekt PiS jest z jednej strony chwalony za ideę uhonorowania i otoczenia szczególną opieką osób najbardziej zasłużonych w walce o niepodległość Polski.(...) Prokurator Generalny Andrzej Seremet zwraca uwagę, że konstytucyjny obowiązek otoczenia opieką weteranów jest już realizowany. I to przez szereg aktów prawnych zwanych umownie "prawem kombatanckim", na czele z ustawą o kombatantach z 1991 r. Seremet podkreśla, że obowiązujące przepisy obejmują opieką zarówno weteranów i inwalidów wojennych oraz wojskowych, jak i osoby represjonowane w czasie wojny i po jej zakończeniu."

CZYTAJ TAKŻE: Marynarze z USS Monitor będą pochowani z honorami w Arlington

- "Chińczycy na armii nie oszczędzają" - Nasz Dziennik o rosnących wydatkach Państwa Środka na wojsko: "Chiny mają drugi pod względem wielkości budżet wojskowy na świecie - ustępują tylko USA. Pekin dysponuje dzięki temu funduszami na budowę nowoczesnych myśliwców, takich jak J-15 Chińczycy na armii nie oszczędzają Kolejny już rok rząd w Pekinie podnosi wydatki na obronę i bezpieczeństwo wewnętrzne, co budzi obawy zwłaszcza najbliższych sąsiadów Chińskiej Republiki Ludowej Jak poinformowały wczoraj chińskie władze, tegoroczny budżet przeznaczony na obronę ma zostać podniesiony o 10,7 proc. (niewielki spadek w porównaniu z rokiem 2012, gdy zwiększono go o 11,2 proc.). To oznacza, że dotychczasowa, i tak już gigantyczna, kwota zostanie w tym roku zwiększona do 720,2 mld juanów, czyli około 115 mld dolarów"

CZYTAJ TAKŻE:  „Pokój i rozwój”- kilka słów o relacjach rosyjsko- chińskich

- "Gdynia chce większych statków" - Dziennik Bałtycki o porozumieniu portu z wojskową stocznią: "Prawdopodobnie jeszcze w pierwszej połowie tego roku gdyński port będzie w stanie odkupić od Stoczni Marynarki Wojennej nabrzeże Gościnne. Zarząd spółki ma za sobą kolejną już turę rozmów w tej sprawie. Po tym, jak wiceprezes portu Walery Tankiewicz wybrał się w lutym na negocjacje do Warszawy, tym razem doszło do spotkania z syndykiem, zarządzającym będącą w stanie upadłości likwidacyjnej stocznią. Wyniki tych rozmów są więcej niż obiecujące. - Jesteśmy coraz bliżej porozumienia - mówi Janusz Jarosiński, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia. - Rokowania na dziś są takie, iż w ciągu najbliższych trzech miesięcy może dojść do podpisania umowy."

- "Służby równe w prawach" - RZ o nowej ustawie :  "Projekt nowej ustawy o stosowaniu środków przymusu bezpośredniego trafi dziś do pierwszego czytania w Sejmie. Służby, które wykonują teraz zbliżone zadania, będą miały do dyspozycji podobny katalog środków. Chodzi m.in. o policję, Straż Graniczną, ABW, CBA, BOR, Służbę Celną, Więzienną, inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego, kontroli skarbowej czy straży miejskiej."

CZYTAJ TAKŻE: Hodowanie tożsamości- sprawa więźnia X

- "Kapelani odchodzą ostatni" - Gazeta Wyborcza o redukcji etatów zatrudnionych w wojsku duchownych: "Parafie wojskowe w miejscowościach, gdzie nie ma już wojska, zostaną zlikwidowane. W ciągu roku liczba etatów zmniejszy się z 202 do około 140 w ordynariatach katolickim, prawosławnym i ewangelickim. Nie jest to jeszcze koniec, bo w innych armiach jeden kapelan wojskowy przypada na około 10 tys. żołnierzy. W polskim wojsku w ciągu ostatnich 10 lat liczba żołnierzy zmniejszyła się z około 250 tys. do niespełna 100 tys., ale liczba kapelanów wojskowych pozostawała mniej więcej taka sama. Parafie wojskowe funkcjonują w miejscowościach, w których od lat nie ma już wojska."

JG
Reklama

Komentarze

    Reklama