Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środowy przegląd prasy: konsolidacja przemysłu obronnego, rosyjska ofensywa po Azoty, zmiany u mundurowych, EuroHawki nie dla Niemiec

System Tytan opracowywany przez PCO to jeden z przykładów jak owocna może być kooperacja polskich firm zbrojeniowych - fot. PCO
System Tytan opracowywany przez PCO to jeden z przykładów jak owocna może być kooperacja polskich firm zbrojeniowych - fot. PCO

Środowy przegląd prasy.



Dziennik Gazeta Prawna - Koniec bratobójczej wojny w zbrojeniówce - Cezary Pytlos o współpracy polskich firm zbrojeniowych: Wielka wymiana postsowieckiego sprzętu pancernego zjednoczyła skłócony dotąd polski przemysł.- W programie pancernym udało się nam stworzyć siedem konsorcjów, co zadaje kłam temu, co powszechnie się nazywa wojną polsko-polską w zbrojeniówce - mówi DGP gen. Stanisław Butlak, radca generalny podsekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej ds. uzbrojenia i modernizacji. Pierwszą grupą dowodzi Polski Holding Obronny (dawniej Bumar), a chodzi o wóz wspierania bezpośredniego, czyli lekki czołg Gepard. Do udziału w konsorcjum PHO zaprosił aż 11 firm, w tym WZM Siemianowice Śląskie oraz Hutę Stalowa Wola, którą PHO od lat próbuje wciągnąć do holdingu. Sprzeczne do niedawna interesy obu spółek, a także innych konkurentów z krajowego podwórka łączy też sześć innych projektów (...) Andrzej Żyluk z Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych mówi, że polskie firmy często konkurowały z sobą nawet za granicą i zewnętrzni klienci często nie wiedzieli, z kim w kraju rozmawiać. Dariusz Bogdan, wiceminister gospodarki, dodaje, że ostateczny kres rywalizacji polsko-polskiej położy konsolidacja zbrojeniówki - Nasz przemysł jej potrzebuje. Wtedy gra konkurencyjna będzie mniejsza - twierdzi Bogdan.

Więcej: Konsolidacja zbrojeniówki – tak, ale jak? Kryzys gospodarczy może zagrozić modernizacji armii

Gazeta Polska Codziennie - Zmasowana rosyjska ofensywa ws. Azotów - artykuł Katarzyny Pawlak: Wywiad, którego udzielił Wiaczesław Kantor w TVP, to zdaniem ekspertów wyraźne dyscyplinowanie Donalda Tuska i zapowiedź zmasowanej ofensywy Kremla w sprawie przejęcia polskich Azotów. - Walka toczy się o ekspansję na rynki europejskie, ograniczenie naszej rewolucji łupkowej i olbrzymie pieniądze - komentuje ekspert Piotr A. Maciążek. W tle majaczy też wątek przejęcia technologii grafenu. (...) - Trzeba mieć dużą dozę naiwności, żeby nie wiedzieć, że biznes rosyjski jest zdominowany przez struktury służb specjalnych państwa rosyjskiego i ten, kto nie jest sterowalny przez Putina, kończy jak Chodorkowski czy jeszcze gorzej, jak Bieriezowski - podkreśla dr Przemysław Żurawski vel Grajewski, ekspert ds. międzynarodowych. - W tym kontekście nie powinna nas dziwić poniedziałkowa reakcja Walentyny Matwijenko, przewodniczącej Rady Federacji Rosyjskiej, która poruszyła kwestię „politycznych barier dla rosyjskich inwestorów zainteresowanych zakładami azotowymi w Tarnowie" na spotkaniu z marszałkiem Senatu RP Bogdanem Borusewiczem w Niżnym Nowogrodzie. Interesy Rosji i Kantora się zazębiają - chodzi w nich o duże pieniądze i polski gaz łupkowy, o osiągnięcie celów biznesowych i politycznych - mówi ekspert branżowego portalu Defence24.pl Piotr A. Maciążek, który był jednym z gości w studiu programu TVP.

Więcej: Walka o polskie Azoty wkracza w nowy etap. Rosja realizuje konsekwentny plan

Rzeczpospolita - Bundeswehra musi się obejść bez upragnionych dronów - Piotr Jendroszczyk o tym jak prawo nie nadąża za technologią: Co najmniej 500 mln euro kosztować będzie niemieckich podatników wycofanie się resortu obrony z kontraktu nabycia dla Bundeswehry floty samolotów bezzałogowych. W chwili gdy rząd Angeli Merkel forsuje nie tylko we własnym kraju, ale i w strefie euro drastyczne cięcia budżetowe, afera z dronami nabiera dodatkowego ciężaru gatunkowego, zwłaszcza przed wrześniowymi wyborami do Bundestagu. Resort obrony zdecydował się niedawno na zerwanie kontraktu z amerykańskim koncernem Northrop Grumman oraz europejskim konsorcjum EADS, gdy okazało się, że nie ma szans, aby opracowany dla Bundeswehry dron Euro Hawk mógł uzyskać certyfikaty umożliwiające poruszanie się w europejskiej przestrzeni powietrznej. Rzecz w tym, że Euro Hawk nie jest wyposażony w skuteczny system zapobiegający kolizjom z innymi statkami powietrznymi. Start i lądowanie takiej maszyny wymaga więc tworzenia specjalnych zamkniętych korytarzy. W USA nie ma z tym większego problemu, gdyż podobne drony stacjonują w odległych bazach lotniczych. W Europie takich baz nie ma.

Więcej: Wycofanie się Niemiec z programu Euro Hawk nie przerwie programu AGS opartego o podobne systemy bezzałogowe

GPC/PAP - Nowa ustawa o środkach przymusu bezpośredniego: W życie wchodzi dziś nowa ustawa o środkach przymusu bezpośredniego. Zgodnie z nią, gdyby siły policji okazały się niewystarczające, do „zaprowadzania porządku publicznego" mogą zostać użyte oddziały wojska. Bez konieczności wprowadzenia stanu wyjątkowego. (...) BOR i ABW nie będą mogły już używać kaftanów bezpieczeństwa oraz pasów obezwładniających. Paralizatory ustawa odbiera Służbie Więziennej, a Inspekcji Transportu Drogowego - kolczatki i kajdanki na nogi. BOR oraz straże - ochrony kolei, marszałkowska, leśna i łowiecka - zyskają prawo do używania paralizatorów, a ABW psów służbowych.

Rzeczpospolita - Bez lepszych i gorszych policjantów: Wszyscy funkcjonariusze otrzymają jednakową rekompensatę finansową za identyczny uszczerbek na zdrowiu bez względu na stopień, stanowisko i rodzaj służby. Wysokość odszkodowania nie będzie już ustalana na podstawie indywidualnego uposażenia. Takie zmiany przewiduje przyjęty wczoraj przez rząd projekt ustawy o świadczeniu odszkodowawczym przysługującym w razie wypadków i chorób pozostających w związku z warunkami lub właściwościami służby.

Czytaj też: Armia izraelska dyscyplinuje kobiety w mundurach – za rozbierane zdjęcia na Facebooku

Dziennik Polski - Weteran bez pieniędzy - Piotr Subik o problemach plutonowego: Nie ma porozumienia między Ministerstwem Obrony Narodowej a starszym plutonowym Mariuszem Sączkiem w sprawie wypłaty mu przez resort 3 mln złotych za rany odniesione w Afganistanie. (...) Weteran potwierdza, że dostał odszkodowanie i zapomogę na leki od resortu, a także pieniądze od ubezpieczyciela, ale to za mało, by mógł funkcjonować normalnie. -Dlaczego ja mam płacić za leki, kiedy poświęciłem to, co mam najcenniejsze dla państwa - stwierdził wczoraj st. plut. Mariusz Sączek.

Czytaj też: Każdy weteran zasługuje na szacunek i wsparcie – pamiętajmy o tym

GPC - Syria - arena III wojny światowej - geopolityczne uwarunkowania konfliktu okiem Krzysztofa Niewoli: Czy tocząca się w Syrii wojna domowa jest kolejną zastępczą wojną prowadzoną przy użyciu lokalnych sił i najemników w zastępstwie wielkich mocarstw? Czy konflikt w Syrii jest jedną z bitew toczącej się już III wojny światowej, czy "tylko" kontynuacją zimnej wojny? (...) W wojnie o wpływy pomiędzy USA, Rosją i Chinami wytworzyły się dwa bloki państw tworzących politycz-no-militarne sojusze. USA i państwa NATO (bez Niemiec i Francji, które flirtują z Rosją i Chinami) oraz sojusz rosyjsko-chiński, wspierany przez Iran, Syrię, Koreę Północną, Kubę i Wenezuelę. (...) Jeszcze do niedawna amerykańska doktryna wojenna przewidywała możliwość prowadzenia równocześnie dwu wojen na dwóch różnych frontach strategicznych (Europa i Pacyfik). Obecnie przewiduje się możliwość prowadzenia wojny na głównym froncie strategicznym, podczas gdy drugi front (Europa lub Bliski Wschód) musiałyby czekać na przybycie amerykańskiej pomocy aż do zakończenia konfliktu na głównym froncie. (...) Stanom Zjednoczonym opanowanie obszaru Iranu i Syrii pozwoliłoby przejąć kontrolę nad większością światowych surowców energetycznych. Realizacja takiego scenariusza oznaczałaby mocny cios wymierzony w Chiny i Rosję. Utrudnienie dostępu do surowców spowolniłoby rozwój gospodarczy Chin, a obniżenie cen kontrolowanych zasobów na światowych rynkach na dobre pogrążyłoby Rosję. Zanim jednak USA (i Izrael) będą mogły uderzyć na Iran, muszą rozbroić Syrię i libański Hezbollah. Droga do neutralizacji Iranu wiedzie bowiem przez Syrię i południowy Liban.

Czytaj: Geopolityczny impas wokół Syrii. Scenariusze rozwoju sytuacji

Dziennik Polski/PAP - Patrioty do Jordanii: Stany Zjednoczone chcą rozmieścić rakiety Patriot i myśliwce F-16 w graniczącej z Syrią Jordanii, aby tam wzięty udział w manewrach wojskowych i później zostały na miejscu - oświadczył przywoływany przez AFP przedstawiciel amerykańskiej armii. „Wyrzutnie pocisków Patriot i samoloty F-16 zostały upoważnione do przemieszczenia się do Jordanii na ćwiczenia określone kryptonimem Złakniony Lew" - poinformował w komunikacie podpułkownik T. G. Taylor. „Aby zwiększyć możliwości i pozycję obronną Jordanii, część sprzętu będzie mogła zostać na miejscu po ćwiczeniach na prośbę jordańskiego rządu" - dodał.

Więcej: Amerykanie wysyłają Patrioty i F-16 do Jordanii

Dziennik Wschodni/PAP - Wrak w Morzu Północnym to ORP Orzeł? Płyną sprawdzić: Czy uda się rozwikłać zagadkę zaginięcia jednostki w maju 1940 r.? Polscy nurkowie zbadają wrak leżący na dnie na głębokości 70 m. To kolejna wyprawa w poszukiwaniu Orła. Czy się powiedzie? Wrak leży w pobliżu trasy, którą pokonywał Orzeł w momencie zaginięcia. Wykonany przez Anglików sonarowy obraz wraku wskazuje, że zatopiona jednostka może być okrętem podwodnym i ma wielkość zbliżoną do polskiej.

Czytaj: Marynarka Wojenna odnalazła wrak zaginionego ORP „Orzeł”?

Gazeta Wyborcza - Częstochowa - Wicemarszałek łamie prawo? - Jakub Medek o kłopotach samorządowców z CBA: Czy samorządowiec zasiadający w powołanej przez samorząd organizacji turystycznej musi stracić mandat? Według Centralnego Biura Antykorupcyjnego - tak. Dlatego przyjrzy się działalności Śląskiej Organizacji Turystycznej, którą kieruje myszkowianin Mariusz Kleszczewski, wicemarszałek województwa. Nasz region nie jest pierwszy. Do powiatu hajnowskiego trafił niedawno wniosek CBA o odwołanie tamtejszego starosty. Powód: z woli radnych reprezentuje powiat w zarządzie Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Analogiczny problem ma też jeden z dyrektorów w łódzkim urzędzie marszałkowskim. Zasiada w zarządzie tamtejszej organizacji turystycznej. Za darmo i nie jako osoba prywatna, lecz przedstawiciel marszałka. Organizacja prowadzi jednak działalność gospodarczą, m.in. wydaje informatory. To wystarczy, bo - zdaniem CBA - z ustawy antykorupcyjnej wynika, że takich stanowisk samorządowcom łączyć nie wolno.

Czytaj też: Dlaczego reforma służb specjalnych nie zostanie wykorzystana do zlikwidowania CBA? Były szef ABW specjalnie dla Defence24.pl

Polska - Głos Wielkopolski - Wrzesień 1939 r. w Pleszewie: W najbliższą niedzielę park Miejski w Pleszewie przy ul. Ogrodowej stanie się miejscem koncentracji kilkudziesięciu członków grup rekonstrukcyjnych, którzy wezmą udział w wielkim inscenizowanym widowisku wojennym.

Polska - Głos Wielkopolski - F-16 znów przylecą na piknik: Zazwyczaj można je tylko usłyszeć. Na „Pikniku Szybowcowym" w Lesznie będzie można je również zobaczyć. Dwa samoloty F-16 pojawią się 30 czerwca na leszczyńskim niebie. Samoloty o godzinie 13.00 kilka razy przelecą nad głowami zgromadzonych podczas pikniku mieszkańców.

(MMT)
Reklama

Komentarze

    Reklama