Wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środa z Defence24.pl: Wywiad z szefem Dowództwa Morskiego NATO; Oferta Boeinga w programie Kruk; Wywiad z dowódcą 6MBOT; Prezydent RP i szef MON odwiedzili polskich żołnierzy w Bośni i Hercegowinie; Rosyjskie służby podrabiają sygnały nawigacyjne

Fot. wikipedia CC BY-SA 3.0
Fot. wikipedia CC BY-SA 3.0

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Polska potrzebuje fregat”: Wywiad z szefem Dowództwa Morskiego NATO (MARCOM). „Moim zdaniem potrzebujecie i fregat, i okrętów podwodnych. Ale priorytetem są okręty nawodne. Powinniście kupić cztery fregaty, bo to pokaże, że Polska chce faktycznie odgrywać silną rolę na świecie. Z czasem, gdy środki będą dostępne, powinniście także inwestować w okręty podwodne.”

Konrad Wysocki, Gazeta Polska, "Modernizacja oparta na partnerstwie": Wywiad ze Stanley'em Prusinskim, dyrektorem Boeing Defense, Space & Security na Europę Środkowo-Wschodnią. W wywiadzie prezes Boeinga mówi o śmigłowcu AH-64E Apache Guardian, podkreślając takie jego zalety jak wszechstronność i elastyczność. Wskazuje na zdolności pomagające chronić własne wojska i likwidować siły przeciwnika, w tym zaawansowane technologie informacyjne, systemy łączności i wymiany danych. Wspomina także o możliwościach transferu technologii do Polski a także innych produktach oferowanych obecnie Siłom Zbrojnym RP, w tym samolotach wielozadaniowych F/A-18 Super Hornet Block III i Advanced F-15, a także maszynach walki elektronicznej E/A-18G Growler.


Antoni Rybczyński, Gazeta Polska Tygodnik, „Czarnomorski kontratak NATO”: Okręty NATO na Morzu Czarnym wzmocnią południową flankę NATO. „Pod względem zabezpieczenia bałtyckiego odcinka wschodniej flanki NATO Sojusz w końcu zareagował na rosyjską ekspansję na południu, na Morzu Czarnym. Przyjęto pakiet środków wzmacniających obecność Sojuszu w regionie, w tym wojskowe wsparcie dla Ukrainy i Gruzji.”


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Zawsze gotowi, zawsze blisko”: Wywiad z płk. Grzegorzem Kaliciakiem, dowódcą 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. „Obecnie w swoich szeregach mamy żołnierza, który jest na misji w Rumunii, teraz natomiast kolejny wojskowy z naszej brygady będzie służył na misji w Kosowie. Dowódca lub instruktor musi mieć to doświadczenie, aby mógł przekazać niezbędną wiedzę podkomendnym i być autorytetem dla żołnierzy. Warto jednak podkreślić, że samymi instruktorami powoli stają się również żołnierze WOT. Jeśli mamy człowieka, który zna się doskonale na broni i ma ukończone kursy strzelania z broni po naszych wojskowych kursach, może uczyć swoich kolegów z WOT. Podobnie wygląda sytuacja z medykami, którzy pracują na co dzień na szpitalnych oddziałach ratunkowych.”


Aleksander Kłos, Gazeta Polska Codziennie, „Prezydent u żołnierzy na Bałkanach”: Prezydentowi Andrzejowi Dudzie podczas wizyty w polskim kontyngencie wojskowym towarzyszył minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak. „Prezydent Andrzej Duda odwiedził polskich żołnierzy unijnej misji EUFOR Althea stacjonujących w Bośni i Hercegowinie. To pierwsza wizyta polskiego prezydenta w tym kraju. [...] Podczas spotkania z żołnierzami unijnej misji w Camp Butmir prezydent powiedział, że zapewniają oni stabilność temu regionowi i cieszą się dobrą opinią wśród ludności. - Na tej ziemi, wciąż pełnej bólu, na której wciąż jest tyle pozostałości tamtego konfliktu sprzed 20 lat, dzisiaj, także dzięki państwa służbie, jest spokój, ludzie mogą normalnie żyć - podkreślił Andrzej Duda.”


Polityka, „Akcja dezinformacja”: Rosyjskie służby podrabiają sygnały nawigacji satelitarnej, robią to na dużą skalę, coraz sprawniej i m.in. w celu ochrony miejsc, w których przebywa prezydent Władimir Putin. „Waszyngtoński ośrodek analityczny C4ADS poświęcił rok na zebranie dowodów potwierdzających proceder ogłupiania urządzeń GPS nieprawidłowymi danymi. Stwierdzono blisko 10 tys. przypadków podrabiania sygnału, które zbiegały się z wizytami Putina m.in. na Krymie, w Archangielsku czy Władywostoku. W podobny sposób chronione są obiekty w Moskwie, Petersburgu i nad Morzem Czarnym oraz jednostki wojskowe w Syrii. Większość incydentów dotyczyła statków morskich przebywających zarówno na wodach rosyjskich, jak i w ich okolicach. Załogi, polegając na nieprawdziwym sygnale, nieprecyzyjnie określały położenie, co groziło kolizją z innymi jednostkami lub brzegiem.”


Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.