Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środa z Defence24.pl: Wyrok za propagowanie ekstremizmu w W.Brytanii; Amerykański sprzęt pancerny niebawem w Polsce; Putin powtórzy na Ukrainie scenariusz gruziński?; Specjalni agenci na tropie dżihadystów w Grecji; Rosja bombarduje IS z Iranu

Fot. Sgt. William A. Tanner/US Army
Fot. Sgt. William A. Tanner/US Army

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Maciej Czarnecki, Gazeta Wyborcza, "Wyrok dla ekstremisty": Sąd uznał brytyjskiego kaznodzieję Anjema Choudary'ego za winnego wspierania tzw. Państwa Islamskiego."Wyrok zapadł 28 lipca, lecz ze względów prawnych poinformowano o nim dopiero wczoraj. Piewcy nienawiści, który marzył o utworzeniu w Wlk. Brytanii muzułmańskich emiratów, grozi do 10 lat więzienia. O wymiarze kary sąd zadecyduje we wrześniu."


Andrzej Talaga, Rzeczpospolita, "Silna armia dla Polski - trzy powody": Autor w swoim felietonie przytacza trzy powody dla których polska armia powinna być silna. Między innymi silna armia musi funkcjonować w Polsce, ponieważ zagrożenia ze wschodu są nieuniknione, a pozycja Polski w NATO musi wzrosnąć.


JSZ, Fakt, "Tym sojusznicy pomogą Polsce": Przegląd amerykańskiego sprzętu, który wzmocni wschodnią flankę NATO. "Pierwsza przyjedzie brygada pancerna składająca się z ok. 4500 żołnierzy oraz blisko 90 czołgów Abrams, 130 wozów Bradley i haubic Paladin. Jak zdradził generał, kilka tygodni później, w kwietniu, pojawi się dodatkowy batalion wsparty m.in. żołnierzami brytyjskimi, wyposażony w kołowe transportery opancerzone Stryker."


Jagienka Wilczak, Polityka, "Igrzyska Putina": Putin zapowiedział wstrzymanie rozmów pokojowych z Kijowem oraz odwołanie planowanego spotkania w sprawie Krymu podczas szczytu G20 z Ukrainą. "Czy Putin kolejny raz wykorzysta czas kanikuły i olimpiady, żeby wkroczyć na terytorium Ukrainy, by połączyć korytarzem lądowym Krym z okupowaną przez prorosyjskich separatystów częścią Donbasu? [...] Dziś sytuacja jeszcze bardziej sprzyja wojennym planom: szykująca się do wyborów Ameryka zajęta jest sobą, Unia zmaga się z kryzysem uchodźczym i Brexitem, zaś po nieudanym puczu w Turcji komplikuje się sytuacja NATO, którego Ankara była dotychczas jednym z filarów. Putin może się więc czuć bezkarny. "


Joanna Kowalkowska, Gazeta Polska Codziennie, "Będą tropili dźihadystów w Grecji": W tym tygodniu grupa antyterrorystów wysłanych z ramienia UE i Europolu pojawi się w greckich obozach dla uchodźców. Specjalni agenci będą namierzali bojowników tzw. Państwa Islamskiego i przyszłych dżihadystów.  "Antyterroryści skupią się na tzw. kontroli bezpieczeństwa drugiej linii. To oznacza, że będą działali na terenie obozów w kontynentalnej części kraju, a nie w punktach kontrolnych na greckich granicach [...] Jak wykazało śledztwo, przynajmniej dwóch dżihadystów odpowiedzialnych za zamachy w Paryżu w listopadzie ub.r. dostało się do Grecji, udając syryjskich uchodźców."


PAP, Nasz Dziennik, "Moskwa bombarduje z Iranu": Rosja korzysta z irańskich lotnisk w walce z Państwem Islamskim. "Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że bazujące w irańskim Hamadanie bombowce TU-22M3 i Su-34 dokonały wczoraj nalotów na obiekty dżihadystów na terenie Syrii. Szef irańskiej Najwyższej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Ali Szamchani potwierdził, że władze w Teheranie udostępniły siłom rosyjskim infrastrukturę i przestrzeń powietrzną do walki z terrorystami w Syrii."


Dziennik Trybuna, "Okręt wojenne Rosji": Marynarka rosyjska prowadzi ćwiczenia taktyczne we wschodniej części Morza Śródziemnego. Scenariusz ćwiczeń zakłada testowanie zdolności jednostek do działania w sytuacji kryzysowej wywołanej zagrożeniem terrorystycznym. "Morska grupa uderzeniowa przeprowadzi 5 ćwiczeń ze strzelania artyleryjskiego i rakietowego w ramach scenariusza oddającego sytuację prawdziwego konfliktu. W manewrach biorą udział m.in. 2 nowe okręty rakietowe wyposażone w pociski, które wcześniej były wykorzystywane do ostrzeliwania stanowisk Państwa Islamskiego w Syrii. Z kolei agencja TASS poinformowała, że okręty Floty Północnej przeprowadziły ćwiczenia ze strzelania na Morzu Barentsa w rejonie Półwyspu Kolskiego. Wziął w nich udział m.in. niszczyciel rakietowy Admirał Uszakow."

Reklama

Komentarze

    Reklama