Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Środa z Defence24.pl: Wirtualny szczyt ministrów obrony NATO nt. walki z pandemią i dezinformacją; USA ignorowało ostrzeżenia o pandemii?; 2 mln ludzi zakażonych koronawirusem; 130 klas wojskowych w szkołach średnich z wsparciem MON
Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „NATO przeciw wirusowi i propagandzie”: Już dziś ministrowie obrony państw członkowskich NATO podczas wideokonferencji będą rozmawiać o tym jak wzmocnić wsparcie w czasie pandemii COVID-19. W spotkaniu mają weziąć udział także przedstawiciele Szwecji, Finlandii i organów Unii Europejskiej. Ważnym tematem ma być też walka z dezinformacją ze strony Chin i Rosji. „Ministrowie obrony Sojuszu będą dziś zdalnie rozmawiać o tym, jak wspólnie przeciwdziałać pandemii i... dezinformacji wokół niej [...] Luksemburg przekazał Hiszpanii półtorej tony materiału TYVEK. I choć nie brzmi to imponująco, to właśnie z tego tworzywa produkuje się kombinezony ochronne, których dziś na Półwyspie Iberyjskim brakuje.”
Radosław Korzycki, Dziennik Gazeta Prawna, „Amerykanie ignorowali ostrzeżenia, że nie są gotowi na epidemię”: Pomimo przygotowanych planów reakcji Stanów Zjednoczonych na możliwą epidemię, kolejni gospodarze Białego Domu projekty ignorowało. „Wszystkie kolejne ekipy rządzące Ameryką w ostatnich 30 latach lekceważyły potencjalne zagrożenie epidemiczne. Jednak rząd Donalda Trumpa był w tym lekceważeniu jeszcze bardziej aktywny niż poprzednie. Barack Obama, odchodząc z Białego Domu w 2017 r., zostawił mu na biurku plany produkcji i zamówienia tańszych respiratorów oraz zakupu 20 mln maseczek ochronnych na wypadek, gdyby okazały się potrzebne.”
Jakub Kapiszewski, Dziennik Gazeta Prawna, „Na świecie już dwa miliony zakażonych”: Jak długo jeszcze potrwają obostrzenia związane z pandemią koronawirusa? „Podczas gdy niektóre kraje rezygnują z obostrzeń wprowadzonych do walki z koronawirusem, inne przedłużają ich obowiązywanie lub nawet je zaostrzają [...] Przykładem, że nawet początkowe zwycięstwo w walce z wirusem nie daje pewności, jest Singapur. Azjatyckie miasto-państwo doskonale poradziło sobie na początku pandemii, ale od jakiegoś czasu liczba przypadków zaczęła tam szybko wzrastać, przez co władze zarządziły częściową kwarantannę dla wszystkich.”
Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Młode zaplecze dla Sił Zbrojnych”: Szkoły w których powstaną nowe formy wojskowych klas mundurowych będą liczyć na wsparcie resortu obrony narodowej w zakresie organizacji zajęć oraz dotacji na zakup wyposażenia i umundurowania dla uczniów. „MON planuje utworzyć 130 klas przygotowania wojskowego w szkołach średnich. Przeznaczy na ten cel 4,5 mln zł. [...] Pierwsze klasy powstaną już we wrześniu. Jak ustaliliśmy, do resortu obrony narodowej wpłynęło 209 wniosków od dyrektorów szkół, jednak MON planuje utworzyć w tym roku 130 takich klas. Miejsca, gdzie zostaną utworzone, wybrane zostaną m.in. na podstawie opinii wydanych przez wojewódzkie sztaby wojskowe oraz kuratoria oświaty.”
Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Parasol antyrakietowy przed irańskim ostrzałem”: Wyrzutnie systemu krótkiego zasięgu M1097 Avenger, jak i zestawy C-RAM/Centurion, dyslokowano niedawno na terenie portu lotniczego Al-Asad na zachodzie Iraku. „Bazy wojskowe zlokalizowane w Iraku, w których stacjonują żołnierze amerykańscy oraz ich sojusznicy, otrzymały w ostatnich dniach systemy obrony powietrznej. Zestawy takie jak Patriot, ale także C-RAM/Centurion, mają uchronić wojskowych przed kolejnymi atakami ze strony zarówno Iranu, jak i blisko z nim współpracujących irackich, szyickich milicji.”
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie