Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środa z Defence24.pl: Szwedzkie okręty w programie Orka?; Eksperci oraz służby specjalne ostrzegają przed odradzającymi się ruchami terrorystycznymi

Fot. Poxnar/Wikipedia
Fot. Poxnar/Wikipedia

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Szwecja modernizuje swoje okręty podwodne”: Czy Polska zdecyduje się na zakup szwedzkiej konstrukcji A17? „Po zakończeniu gruntownych prac modernizacyjnych (MLU) okręt podwodny typu A19 HSwMS Gotland wyprodukowany przez Saaba powrócił w tym miesiącu na służbę do Marynarki Wojennej Szwecji (Svenska Marinen). Z kolei Polska prowadzi rozmowy ze stroną szwedzką w sprawie kupna dwóch używanych jednostek projektu A17, które również były wyprodukowane przez firmę Saab.”


Gazeta Polska Codziennie, „Al-Kaida się odradza”: Eksperci oraz służby specjalne kilku krajów alarmują, że siatki terrorystyczne odradzają się zwłaszcza w niekontrolowanych przez policję imigranckich enklawach we Francji, Niemczech czy Wielkiej Brytanii. Po otwarciu granic po pandemii koronawirusa, terroryści mogą znów zaatakować. „Koronawirus zamknął granice wielu krajów świata, przez co nielegalna imigracja z Afryki i Bliskiego Wschodu do Europy spadła w ostatnich dwóch miesiącach niemal do zera. Mimo to na Starym Kontynencie przebywać może nawet kilkaset osób współpracujących z organizacją terrorystyczną Al-Kaida, odpowiedzialną min. za zamachy z 11 września 2001 r.”


Witold Waszczykowski, Rzeczpospolita, „Trump chce korekty”: Eurodeputowany oraz były minister spraw zagranicznych komentuje ostatnie wydarzenia w Białym Domu. „Wobec sojuszników domagał się bardziej partnerskiego udziału w rozłożeniu kosztów obrony jak i utrzymania wolnego handlu. Chiny, Rosję, Iran czy Koreę Płn. starał się nakłonić do przestrzegania międzynarodowych norm. Szczególnie z polskiej perspektywy widać sukcesy tej strategii w naszym regionie, np. w zachowaniu NATO.”


Reklama

Komentarze (6)

 1. Loco

  Niech kupią jeden nowy porządny, a nie szroty i wyremontują Orła. MON to tak wygląda jak biedamon. A kabze pchają sobie i tworzą fikcje

 2. prawda

  Powinniśmy rozmawiać nad zakupem A26 a nie A17 które są no już leciwe bardzo chociaż i tak nowsze od naszych.

 3. SZACH-MAT

  DLA POLSKI..tylko i wyłącznie .. miniaturowy okręt podwodny HDS-500RTN o wyporności 500 t.( apropo są to zmodernizowane ,ubrane w dzisiejszą technikę i power pack Kobbeny ) ..potrafi wszystko ( tropić , niszczyć torpedami i rakietami manewrującymi robić ,dywersja ,sabotaż minować , podsłuchiwać , transportować ładunki czy VIP..) ....zakup 4 sztuk ( 2 zadania operacyjne , 1 szkoleniowe , 1 konserwacja naprawa) te 4 sztuki będą kosztować co 1,5 okrętu pozyskanego z (Szwecja , Niemcy) ...i toby było tyle na nasze interesy na Bałtyku ,M.Północnym czy M,Śródziemnym ..czy innych głębinach oceanów ....a z ORP ORZEŁ ....zrobić "mleczną krowę " dla naszych "strasznych bliźniaków" .....i toby było tyle aby w przyszłości nie utknąć na szrotowcach ...tak jak to ma miejsce z dwoma amerykańskimi falochronowcami klasy Bolek i Lolek ... bo przyzwyczajenia mają długi okres gwarancji ...

 4. Polish blues

  30-letnie szwedzkie okręty podwodne w ramach Orki? A miały być Scorpene z rakietami manewrującymi! Dziękujemy! Dziękujemy! Nie zapomnimy!

  1. to bardzo dziwne

   Wierzysz gazetom?

  2. MONia

   Czemu jątrzysz?

  3. Granatowy

   Ponieważ jemu za to jątrzenie płacą.

 5. Dudley

  Obu panów ( Trumpa i Waszczykowskiego ) zatrudniłbym chętnie, ale w cyrku na posadzie klaunów. I jeden i drugi to delikatnie mówiąc orłami w polityce zagranicznej to nie są, więc cyrk to odpowiednie miejsce. Ludzi rozbawią tak samo, a szkód narobią znacznie mniejszych, a Trump może z powodzeniem parodiować miny Musoliniego.

 6. mosze

  Przytaczanie narracji GPC o niekontrolowanych przez policję dzielnicach w miastach zachodniej Europy, brzmi wiarygodnie.

Reklama