Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środa z Defence24.pl: Szwankująca obrona cywilna w Polsce; Zamach na ambasadę Chin w Kirgizji; W 2017 więcej szkoleń rezerwistów; Wojsko szuka lokalizacji dla OT; Szef MSZ o bezpieczeństwie podczas spotkania V4; Atak terrorystyczny w Jemenie

Fot. por. Martyna Fedro-Samojedny/4 kpzmot, st. szer. Łukasz Kermel/17WBZ /zoom.mon.gov.pl
Fot. por. Martyna Fedro-Samojedny/4 kpzmot, st. szer. Łukasz Kermel/17WBZ /zoom.mon.gov.pl

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Ludmiła Anannikova, Bartosz T. Wieliński, Gazeta Wyborcza, "Cywilu, broń się sam": Niemieckie wezwanie, aby obywatele przygotowali 10 - cio dniowe zapasy na wypadek kryzysu, zmusiło do refleksji nad przygotowaniem do ewentualnej wojny lub katastrofy naturalnej inne kraje, w tym Polski.  "System obrony cywilnej w Polsce szwankuje. Z raportu Biura ds. Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej Komendy Głównej PSP wynika, że do alarmowania ludności wykorzystuje się przestarzałe syreny, bez awaryjnego zasilania i możliwości przekazywania komunikatów głosowych. Schronów mamy tylko dla 2,9 proc. ludności. Są w tak złym stanie, że nie spełniają funkcji ochronnych. Masek przeciwgazowych starczyłoby zaledwie dla ok. 1,5 proc. ludności [...] Aby to zmienić, potrzeba pieniędzy i zmiany prawa. Dziś szef Obrony Cywilnej Kraju nie może wpływać na podział środków na obronę cywilną w samorządach."


Andrzej Łomanowski, Rzeczpospolita, "Chińskie miękkie podbrzusze": W stolicy Kirgizji doszło do zamachu na ambasadę Chin. oficjalnie nikt nie wziął odpowiedzialności za atak, jednakże eksperci wskazują na ujgurską mniejszość religijną, która jest skonfliktowana z władzami chińskimi. Pomimo tego, że Ujgurzy nigdy nie charakteryzowali się radykalizmem islamskim, teraz mogli dołączyć do Państwa Islamskiego.


Artur Radwan, Dziennik Gazeta Prawna, "Wojsko stawia na ćwiczenia dla rezerwistów": W przyszłym roku, wojsko planuje przeszkolić w ramach służby przygotowawczej 12 tyś. ochotników. Ten rok będzie również rekordowy pod względem ćwiczeń rezerwy, na które resort planuje wezwać 15 tyś. rezerwistów.


Roman Andrzej Stańczyk, Gazeta Polska Codziennie, "Obrona Terytorialne powinna współpracować z samorządem lokalnym": Wywiad z płk dr. Arturem Dębczakiem, zastępcą dyrektora biura ds. Utworzenia Obrony Terytorialnej. "Teraz szukamy optymalnych lokalizacji, które pozwolą oddziałom nowej formacji Wojsk OT wykonywać ich zadania. Ważną sprawą są koszty i nie chcemy ich niepotrzebnie zawyżać, ważne też są względy operacyjne i szkoleniowe. Fundamentalną zasadą jest: koszt vs efekt. Dążymy do tego, by miejsca stacjonowania OT były jak najbardziej przydatne do realizacji nowych założeń funkcjonowania obrony terytorialnej. [...]"


Piotr Falkowski, Nasz Dziennik, "Grupa się naradza": Minister Spraw Zagranicznych - Witold Waszczykowski - odbył spotkanie dyplomatyczne w ramach grupy Wyszehradzkiej, na której poruszono kwestie bezpieczeństwa. "W Budapeszcie szef polskiego MSZ zachęcał do przemyślenia przez Czechy, Węgry i Słowację kwestii bezpieczeństwa. Państwa V4 poza Polską zasadniczo lekceważą zagrożenie rosyjskie i nie są przekonanymi orędownikami twardej polityki UE i NATO wobec Rosji. Na szczycie NATO zachowały neutralność w kwestii stacjonowania wojsk NATO we wschodniej flance, to znaczy nie były zainteresowane udziałem w tym programie, ale też nie wyrażały sprzeciwu."


Dziennik Trybuna, "Masakra w Adenie": Zamach w Jemenie. "Co najmniej 71 osób zginęło, a 98 zostało rannych w wyniku zamachu samobójczego dokonanego w Adenie przez Państwo Islamskie (Pl). Terrorysta wysadził się w samochodzie wyładowanym prochem. Zamach był wymierzony w młodych rekrutów armii rządowej szkolonych do walki zarówno z szyicką rebelią Hutich, którzy panują nad stolicą Jemenu, Saną, jak i dżihadystami z Pl, którzy są aktywni na południu kraju [...]"

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama