Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Środa z Defence24.pl: Specjaliści od bezpieczeństwa Joe Bidena; Zakończyły się wirtualne ćwiczenia dowódczo-sztabowe Loyal Leda 2020; Zmiana polityki bezpieczeństwa po wyborach prezydenckich w USA?
Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Radosław Korzycki, Dziennik Gazeta Prawna, „Joe Biden stawia w rządzie na pewniaków”: Powołanie na strategiczne stanowisko twórcy porozumienia nuklearnego z Iranem jest sygnałem, że Stany Zjednoczone będą chciały ponownie usiąść do stołu negocjacyjnego z Teheranem. „Prezydent elekt USA kompletuje swój gabinet. Stanowiska związane ze służbą zagraniczną i bezpieczeństwem zajmą weterani rządu Baracka Obamy [...] Joe Biden ogłosił, że szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego będzie 43-letni Jake Sullivan. To doświadczony w poprzednim rządzie demokratów urzędnik i dyplomata, jeden ze współautorów porozumienia nuklearnego z Iranem.”
Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Sprawdzian dla kolektywnej obrony NATO”: Ćwiczenia Loyal Leda 2020 mają doskonalić równoczesne dowodzenie operacjami w zakrojonym na dużą skalę konflikcie międzypaństwowym. „W ubiegłym tygodniu zakończyły się wirtualne ćwiczenia dowódczo-sztabowe Loyal Leda 2020, w których wzięło udział 1200 wojskowych z 21 krajów. Główną rolę w tych manewrach odgrywa Sojuszniczy Korpus Szybkiego Reagowania (Allied Rapid Reaction Corps - ARRC), który w czasach konfliktu zbrojnego będzie mógł dowodzić nawet 120 tys. wojskowych.”
Paweł Wroński, Gazeta Wyborcza, „Współpraca wojskowa po wyborach w USA”: Wybór nowego prezydenta USA może być zapowiedzią zmiany polityki bezpieczeństwa. Co to oznacza dla Polski? „Widać wyraźnie, że nowa administracja chciałaby przemyśleć nagłe i mniej lub bardziej uzasadnione decyzje Trumpa. Wycofanie wojsk amerykańskich z Niemiec było krytykowane przez większość wojskowych USA. Były głównodowodzący NATO w Europie gen. Curtis Scaparotti zapowiedział podczas Security Forum w Warszawie, że decyzja o obecności wojsk w Europie zostanie przemyślana. Generał Frederic <<Ben>> Hodges, również były głównodowodzący NATO w Europie, ten sam, który wprowadzał do Polski brygadę pancerną, argumentował, że wycofanie żołnierzy amerykańskich z Niemiec jest wielkim błędem, i wskazywał, że jest to decyzja zła również dla Polski - bo <<zmniejszy projekcję wojsk amerykańskich w Europie>>.”
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie