Reklama

Środa z Defence24.pl: Kolejne incydenty nad Morzem Bałtyckim; Ponad 600 firm na MSPO 2019

fot. US Navy
fot. US Navy

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Petar Petrovic, Gazeta Polska Codziennie, „Rosja testuje zdolności NATO”: W ocenie ekspertów,  wzmożona aktywność Rosji, którą możemy obserwować poprzez sukcesywną militaryzację obwodu kaliningradzkiego, stanowi formę nacisku na państwa bałtyckie, a jej celem jest wzbudzenie poczucia zagrożenia. „Rośnie zaangażowanie militarne rosyjskiej armii w rejonie Morza Bałtyckiego. Tylko w ubiegłym tygodniu myśliwce NATO musiały trzy razy przechwytywać samoloty FR. [...] Ogółem myśliwce Sojuszu Północnoatlantyckiego przechwyciły nad przestrzenią powietrzną Litwy, Łotwy i Estonii dziesięć rosyjskich samolotów, wśród których były myśliwce, samolot pasażerski Tu-134 oraz transportowy Ił-76.”


Rzeczpospolita, „Amerykanie prezentują broń”: Rozpoczynające się targi przemysłu obronnego w Kielcach, które w dniu otwarcia uświetni przelot amerykańskich samolotów bojowych, znów będzie okazją do pokazania najnowszego uzbrojenia oferowanego przez światowych producentów. „W tegorocznej wystawie ma wziąć udział ponad 600 firm z kilkudziesięciu krajów, ale w szczególnej roli wystąpią producenci sprzętu wojskowego z USA. Już po raz drugi Amerykanie podczas kieleckiego salonu obronnego zaprezentują broń z okazji Wystawy Narodowej Stanów Zjednoczonych."


Zbigniew Parafianowicz, Dziennik Gazeta Prawna, „Śmigłowiec Macierewicza wylądował w Chinach”: Chińskie przedsiębiorstwo przejęło pakiet większościowy w spółce Motor Sicz, która miała produkować polsko – ukraińskie śmigłowce. „Po latach kończy się odyseja z polsko-ukraińską maszyną. Jak podają media w Kijowie, ponad 50 proc. udziałów w Motor Siczy (MS) przejęło chińskie przedsiębiorstwo, powiązane z Armią Ludowo-Wyzwoleńczą i Partią Komunistyczną - Skyrizon. Według <<Wall Street Journal>> przeciw temu porozumieniu są Stany Zjednoczone, które uznają rozpychanie się Pekinu w ukraińskiej zbrojeniówce za zagrożenie dla własnego bezpieczeństwa.”

WIDEO: Szef MON na Defence24 Days: coraz bliżej umowy na K2
Reklama

Komentarze (5)

  1. Palmel

    Rosja testuje zdolności NATO - przechwyciły nad przestrzenią powietrzną Litwy, Łotwy i Estonii dziesięć rosyjskich samolotów - to czemu nie zestrzelili

  2. g77

    Trzeba było negocjować przejęcie przez polską firmę a nie płakać, że Chińczycy wykorzystali okazję.

    1. dim

      - a komu sprzedawałby Pan te silniki ? Dawniej wyposażano w nie helikoptery produkowane w Rosji.

  3. KAR

    Chińczycy jak na dobre się rozgoszczą po sąsiedzku na Ukrainie, to będzie dobra równowaga dla panoszących się w naszym regionie Amerykanów. Ukraina będzie takim preludium do ekspansji na całą Europę.

    1. andys

      Jednak nie wiem, czy to była przemyślana decyzja rządu ukraińskiego, który jest obecnie rządem technicznym (zarządzącym po wyborach). Jednak, sytuacja zapewne byla taka, że Chińczycy okazali sie ostatnim, poważnym oferentem.

    2. KAR

      Nie chodzi mi o ekspansję tego konkretnego produktu, ale o ekspansję Chin całościową i dotyczącą różnych sektorów przemysłowych.

  4. dim

    Re: naruszenia. Wczoraj Turcja ponad 50-krotnie naruszyła obszar powietrzny Grecji, faktycznie blokując ruch morski pomiędzy wyspami Rodos i Kastelorizo i odcinając Kastelorizo od świata (najbardziej wschodnia część szelfu). Przy czym doszło do aż 19 wirtualnych walk realnie uzbrojonych samolotów. Wyobraźcie sobie, że to Rosjanie z Polakami tak postępują, przy polskim rachitycznym lotnictwie.

    1. andys

      Grecy sie nie boją , gdyż mają S-300.

    2. dim

      Nie boją się, gdyż odwagę mają we krwi. Ze wszystkich uczelni najtrudniej jest dostać się właśnie do szkoły lotniczej. Poza tym nie ma S-300 na Rodos, ani na Kastelorizo. Jest około dwustu myśliwców F-16 i Mirage. Połowa F-16 modernizowana jest właśnie do wersji V. Mirage dodatkowo wyposażone są w uzbrojenie przeciwokrętowe.

  5. Pjoter

    Ciekawe co nam wcisna i ile sprzedamy zestawów Pioruna

Reklama