Reklama

Wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środa z Defence24.pl: Kolejne incydenty nad Morzem Bałtyckim; Ponad 600 firm na MSPO 2019

fot. US Navy
fot. US Navy

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Petar Petrovic, Gazeta Polska Codziennie, „Rosja testuje zdolności NATO”: W ocenie ekspertów,  wzmożona aktywność Rosji, którą możemy obserwować poprzez sukcesywną militaryzację obwodu kaliningradzkiego, stanowi formę nacisku na państwa bałtyckie, a jej celem jest wzbudzenie poczucia zagrożenia. „Rośnie zaangażowanie militarne rosyjskiej armii w rejonie Morza Bałtyckiego. Tylko w ubiegłym tygodniu myśliwce NATO musiały trzy razy przechwytywać samoloty FR. [...] Ogółem myśliwce Sojuszu Północnoatlantyckiego przechwyciły nad przestrzenią powietrzną Litwy, Łotwy i Estonii dziesięć rosyjskich samolotów, wśród których były myśliwce, samolot pasażerski Tu-134 oraz transportowy Ił-76.”


Rzeczpospolita, „Amerykanie prezentują broń”: Rozpoczynające się targi przemysłu obronnego w Kielcach, które w dniu otwarcia uświetni przelot amerykańskich samolotów bojowych, znów będzie okazją do pokazania najnowszego uzbrojenia oferowanego przez światowych producentów. „W tegorocznej wystawie ma wziąć udział ponad 600 firm z kilkudziesięciu krajów, ale w szczególnej roli wystąpią producenci sprzętu wojskowego z USA. Już po raz drugi Amerykanie podczas kieleckiego salonu obronnego zaprezentują broń z okazji Wystawy Narodowej Stanów Zjednoczonych."


Zbigniew Parafianowicz, Dziennik Gazeta Prawna, „Śmigłowiec Macierewicza wylądował w Chinach”: Chińskie przedsiębiorstwo przejęło pakiet większościowy w spółce Motor Sicz, która miała produkować polsko – ukraińskie śmigłowce. „Po latach kończy się odyseja z polsko-ukraińską maszyną. Jak podają media w Kijowie, ponad 50 proc. udziałów w Motor Siczy (MS) przejęło chińskie przedsiębiorstwo, powiązane z Armią Ludowo-Wyzwoleńczą i Partią Komunistyczną - Skyrizon. Według <<Wall Street Journal>> przeciw temu porozumieniu są Stany Zjednoczone, które uznają rozpychanie się Pekinu w ukraińskiej zbrojeniówce za zagrożenie dla własnego bezpieczeństwa.”

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.