Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środa z Defence24.pl: Bośnia i Hercegowina nie wpuściła rosyjskiego wojskowego konwoju medycznego; PKW Orlik IX zakończył swoją misję; Zimna wojna na Arktyce

Fot. Royal Navy
Fot. Royal Navy

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Andrzej Łomanowski, Rzeczpospolita, „Pomoc z Moskwy niemile widziana”: Bośnia i Hercegowina nie wpuściła rosyjskiego wojskowego konwoju medycznego. Przewodniczący prezydium Bośni i Hercegowiny - Śefik Dzaferovic - przekazał, że zasoby państwa są wyatrczające i nie potrzebują pomocy medycznej z Rosji. „Konwój składający się z pięciu samochodów, w których jechało 25 wojskowych lekarzy, utknął na przejściu granicznym, mimo że o taką pomoc poprosił Moskwę jeden z bośniackich polityków - Dragan Ćović.”


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Hiszpanie zastąpili Polaków”: Polski kontyngent wojskowy Orlik IX strzegący nieba Litwy, Łotwy i Estonii liczył ok. 150 żołnierzy i pracowników wyposażonych w cztery samoloty F-16 z 10 Eskadry Lotnictwa Taktycznego będącej częścią 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku. „W ubiegłym tygodniu w estońskiej bazie lotniczej Amari miała miejsce ceremonia przekazania obowiązków realizowanych w ramach NATO-wskiej misji Baltic Air Policing. Francuzi zastąpili kontyngent polski realizujący od stycznia 2020 r. misję obrony przestrzeni powietrznej krajów bałtyckich. Dowodzenie zaś nad 53. rotacją przejęły Hiszpańskie Siły Powietrzne operujące z bazy Szawle, wspierane nie tylko przez Francuzów, lecz także Brytyjczyków.”


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Zimna wojna powróciła na Arktykę”: Czy w przypadku potencjalnego konfliktu pomiędzy Rosją a NATO okręty należące do Floty Północnej będą zmierzały m.in. do zniszczenia morskich szlaków komunikacyjnych między Ameryką a Europą? „Po raz pierwszy od zakończenia zimnej wojny na Morzu Barentsa pojawiły się jednostki marynarki USA (US Navy). To reakcja na decyzję Rosji ws. zwiększenia aktywności militarnej na północnym Atlantyku i Arktyce. [...] W skład grupy wysłanej na Morze Barentsa weszły trzy niszczyciele rakietowe typu Arleigh Burkę -<<„USS Donald Cook>>, <<USS Porter>> oraz <<USS Roosevelt>> - a także okręt zaopatrzeniowy <<USNS Supply>>.”


Reklama

Komentarze (2)

 1. windy_city

  strzeżcie się Greków, gdy dary przynoszą... historia est magistra vitae!

  1. losg

   MAsz na mysli amerykanów, to prawda, jak przyjda to juz nie wyjdą.

 2. Adam S.

  Przy trzech Burkach na morzu Barentsa, Rosjanie mogą już płynąć do domu. Albo podjąć wyzwanie i znacznie zwiększyć wydatki na Flotę Północną, co przy epidemii i obecnych cenach ropy byłoby bardzo korzystne dla światowego pokoju :)

Reklama