Reklama

Geopolityka

„Specjalny status” rosyjskiej Arktyki?

Fot. mil.ru.
Fot. mil.ru.

Rosyjskie władze rozważają wprowadzenie rozwiązań, pozwalających na sprawowanie władzy w rejonach arktycznych bezpośrednio przez rząd federalny. Może to zacieśnić kontrolę Kremla nad tym strategicznym regionem i ułatwić ekspansję wojskową.

O przygotowaniach do wprowadzenia rozwiązań, pozwalających „pominąć” samorządy w procesie sprawowania władzy nad regionami arktycznymi piszą The Moscow Times i Kommiersant. Jeżeli takie przepisy zostałyby wprowadzone w życie, to rząd federalny miałby dużo większą kontrolę nad funkcjonowaniem „strategicznych” obszarów w Arktyce.

W Rosji trwa obecnie dyskusja na temat tego, jaki dokładnie kształt powinny przyjąć nowe regulacje, być może wymagana będzie zmiana konstytucji. Należy nadmienić, że jednym z autorów tej inicjatywy jest Andriej Kliszas, przewodniczący komisji Rady Federacji zajmującej się przygotowywaniem nowych przepisów ustawy zasadniczej. Niezależnie od tego, jaka dokładnie będzie ostateczna treść przepisów, głównym założeniem pozostaje jednak ochrona interesu państwa, w zakresie bezpieczeństwa militarnego czy energetycznego. Podobne, specjalne regulacje będą mogły być wprowadzane również w odniesieniu do innych uznanych za kluczowe obszarów na terytorium Rosji.

Dyskusja o możliwości bezpośredniego sprawowania władzy nad regionami arktycznymi wpisuje się w ciąg działań, prowadzonych przez Rosję w Arktyce. Moskwa od dawna wzmacnia swoją obecność na Dalekiej Północy, gdyż chce zabezpieczyć możliwości eksploatacji bogatych zasobów surowców naturalnych. Najwyraźniej więc władze na Kremlu chcą mieć pełną kontrolę nad sposobem, w jaki rozwijają się regiony arktyczne. Wprowadzenie specjalnych przepisów może w przyszłości ułatwić rozbudowę infrastruktury wojskowej oraz podejmowanie innych przedsięwzięć, związanych na przykład z eksploatacją surowców.

Arktyka jest również istotnym obszarem aktywności rosyjskiej armii. Do tego stopnia, że tworzone są specjalne jednostki, przystosowane do działań w warunkach polarnych (np. „brygady arktyczne”). Na wyposażenie wprowadzane są również nowe wzory uzbrojenia, specjalnie dostosowane do działań w Arktyce (jak choćby wyrzutnie rakietowe Tor-2MDT). Rosjanie kładą też duży nacisk na rozbudowę potencjału, pozwalającej na szybki przerzut sił i środków w sytuacji zagrożenia, w tym sieci wysuniętych baz.

Reklama
Reklama

Komentarze (9)

  1. Kinga

    Mają rację. Nie mogą czekać aż zajmie je reżim USA

    1. Kiks

      Jeżeli w USA jest reżim to co jest u ruskich?

    2. Ja

      Carat. Troche to bardziej archaiczne niz rezim USA, ale przynajmniej ma zakres lokalny. Kolega mial na mysli pewnie nie rezim w sensie domowym, w USA tylko w sensie swiatowym. USA to swiatowy dyktator i dazy do tego, zeby caly swiat funkcjonowal pod ich dyktando. Wywoluje wojny, bierze udzial w interewencjach zbrojnych. Dla nich wojna to biznes, ktory ma prowadzic do dominacji USA na swiecie. Wszystkim chca narzucic swoja wolne i gospodarke.

  2. Pim

    Trudno się nie dziwić. Budżet tego kraju skonstruowany jest wokół kopalin. To jest być, albo nie być. Chyba, że wyprodukują lepsze komputery, lepsze samoloty pasażerskie sprzedawane na pniu, zbudują rakietę nośną przy krórej Falcon będzie nie ekonomicznym reliktem. Na razie na to się nie zanosi. Władze federalne chcą więc trzymać rękę na potencjalnej kasie.

    1. Sarmata

      Jesli chodzi o rakiety nośne to USA musi prosić Rosję o możliwo.ść lotu amerykanów na stację kosmiczną bo własnych bezpiecznych rakiet nie mają.A wspaniałe promy amerykańskie zabiły większość swojej załogi.

    2. Daniel

      W jakim sensie rozumiesz "większość"? O ile mi wiadomo, to dużo więcej astronautów uczestniczyło w misjach zakończonych sukcesem, niż zginęło w katastrofach. To by sugerowało, że jednak większość nie została zabita, ale nie wykluczam, że wy w Rosji macie inną definicje słowa "większość"

    3. Wania

      Zapomniałeś jeszcze wspomnieć o Rd-180.... Zobaczysz jak Roskosmos się rozwinie, gdy już nie będzie musiał wynosić amerykańskich kosmonautów. Wówczas zapanuje wolny rynek tak jak teraz przy wynoszeniu satelit... Rosja dzięki konkurencji szybciej się rozwija i już być może w tym roku poleci znowu Angara. Od 2014 szykują ją do startu i może już się uda w 2020 ja wystrzelić. Cały świat czeka na tę chwilę. Co do promów, to wydawało mi się, że z katastrofy promów nikt nie ocalał ale może w Moskwie wiedzą lepiej.

  3. Fanklub Daviena

    No to już zamówione i zapłacone, choć nieodebrane, przez Clintona banknoty "Niepodległej Syberii" teraz ostatecznie pójdą na przemiał czy do muzeum? :)

    1. Bond

      Raczej powoli nadchodzi czas ich wykorzystania, dzięki światłym rządom Putina.

  4. Polarny Miś

    Brygady arktyczne poluja na biale niedźwiedźie Dlaczego ? Bo foki wytepione

  5. belzebub

    Czy to kręcenie się ruskiej armii w okolicach Spitsbergenu wpisuje się w te rozważania ?

  6. Ks

    W XXI wieku nie będzie III Wojny Światowej tylko konflikt o tereny wokół Bieguna Północnego.

  7. Michnik

    I nagle się okazuje, że do wszystkiego trzeba zmieniać u ruskich konstytucje... Co za zbieg okoliczności... Przy okazji zrobi sie tylko Putina carem bo po co dwa razy ją zmieniać?

  8. oloo

    Po prostu rząd federalny nie chce mieć pośredników w eksploatacji arktycznych złóż surowców

  9. Historyk

    Hm