Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Sobotni przegląd prasy: Separatyści przetrzymują misję OBWE. Wśród porwanych jest Polak, ABW prześwietli przetargi na komputery za 100 mln zł, Rosja dąży do III wojny światowej? Powiększą teren poszukiwań boeinga, Poznań trafi do "World of Tanks"

fot. Mil.ru
fot. Mil.ru

Sobotni przegląd prasy

Gazeta Wyborcza, Bartosz T. Wieliński, Na Ukrainie wciąż gorąco: Zachód kolejny dzień próbował przekonać Kreml, by przestał podgrzewać atmosferę we wschodniej Ukrainie. Bezskutecznie. Rosyjska armia prowadzi manewry kilometr od granicy. Ukraińcy podają, że przy samej granicy w południowo-wschodniej części kraju skoncentrowano 200 czołgów oraz wyrzutnie Grad, czyli nowoczesne wersje słynnych rosyjskich katiusz i dział artyleryjskich Na razie granicy lądowej nie naruszono, ale rosyjskie samoloty wiele razy wlatywały w ukraińską przestrzeń powietrzną. Serhij Paszyński, szef administracji p.o. prezydenta Ukrainy Ołeksandra Turczynowa, oświadczył, że rosyjscy żołnierze, którzy przekroczą granicę, będą traktowani jak woj ska inwazyjne. - Będą likwidowani - mówił.

Fakt, ABW prześwietli przetargi na komputery: Kontrole CBA wykazały, że w resorcie doszto do poważnych nieprawidłowości przy zakupie sprzętu teleinformatycznego. Straty sięgają 100 mln zl. Jak wynika z dokumentów zebranych przez CBA, pracownicy resortu nie rozpisywali przetargów, tylko sami decydowali, co i od kógo kupią. Zdaniem śledczych, sprawa nie ma charakteru korupcyjnego

Dziennik Polski, Czy Rosja dąży do III wojny światowej?: Premier Ukrainy oskarża prezydenta Putina o chęć rozpętania III wojny światowej. Tzw. separatyści przetrzymują misję OBWE. Wśród porwanych jest Polak. - Próby dokonania rosyjskiej agresji militarnej na terytorium Ukrainy doprowadzą do konfliktu wojennego na całym obszarze europejskim. Świat nie zapomniał jeszcze II wojny światowej, a Rosja chce już zacząć trzecią Cała odpowiedzialność za agresję na terytorium Ukrainy, za podważenie bezpieczeństwa międzynarodowego spoczywa na kierownictwie Federacji Rosyjskiej - oświadczył szef ukraińskiego rządu Arsenij Jaceniuk. Zapewnił też, że Kijów realizuje porozumienie z Genewy, gdzie jego kraj, USA, UE oraz Rosja zgodziły się, iż będą dążyć do deeskalacji napięcia we wschodnich regionach Ukrainy. Dodatkowo oskarżył Moskwę o wspieranie terrorystów, którzy okupują instytucje państwowe w obwodach donieckim i ługańskim. W tym samym czasie Rosjanie znajdowali się kilometr od ukraińskiej granicy. Wojska, które prowadzą ćwiczenia, jednak jej nie naruszyły. Jak oświadczył ukraiński minister obrony Mychajło Kowal, ukraińskie siły gotowe są do odparcia każdej agresji. Dodał też, że w rosyjskich manewrach bierze także udział lotnictwo. O rozpoczęciu manewrów rosyjskich wojsk przy granicy z Ukrainą poinformował w czwartek rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu. Oznajmił, że władze w Kijowie "dały sygnał" do użycia broni wobec ludności cywilnej na wschodzie kraju i dlatego Moskwa musi reagować.

Polska, Powiększą teren poszukiwań boeinga: Poszukiwania wraku zaginionego malezyjskiego samolotu mogą zająć lata, szczególnie że jak do tej pory nie udało się zlokalizować czarnych skrzynek przy użyciu podwodnego drona - przekonywał w piątek Agencję Reutera anonimowy przedstawiciel ministerstwa obrony USA.
Jednocześnie poinformował, że ekipy próbujące zlokalizować wrak samolotu i jego czarne skrzynki będą musiały znacznie poszerzyć obszar swych działań.

Polska - Głos Wielkopolski- Poznań trafi do gry "World of Tanks"?, Krzysztof M. Kaźmierczak: Poznań jako pierwsze polskie miasto może znaleźć się w bijącej rekordy popularności komputerowej grze czołgowej "World of Tanks". Wpisana do księgi rekordów Guinnessa pod względem liczby graczy online "World of Tanks" ma ponad 80 mln zarejestrowanych kont, w tym 1,5 mln w Polsce. Polskich fanów może czekać niespodzianka -prawdopodobnie scenerią do pancernych rozgrywek stanie się Poznań. O tym, że białoruski producent planuje mapę gry z Poznaniem świadczy opis konkursu dla fanów ogłoszonego wczoraj na rosyjskojęzycznej oficjalnej stronie "World of Tanks". Z udziału w nim wykluczono miasta, które znalazły się w planach rozwoju gry. Z Polski na tej liście jest tylko Poznań. - Byłby to miły akcent i promocja dla miasta. W końcu Poznań to, można powiedzieć, najbardziej pancerne polskie miasto - komentuje Maciej Boruń z Koła Przyjaciół Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu, placówki muzealnej z największymi w kraju zbiorami pancernymi.

Reklama

Komentarze (2)

  1. Uważny

    "Byłby to miły akcent i promocja dla miasta" - może wśród przyszłych białoruskich i rosyjskich czołgistów...

  2. z prawej flanki

    - tylko DP ; czy Rosja daźy do III wojny? Do III światowej z pewnościa nie ,ale czy nie zaczela stosować w obliczu faktycznego braku reakcji Zachodu na swoje nastepujace po sobie posuniecia - elastycznej taktyki kolejnych kroków? Do czasu aź faktycznie dojdzie do ściany? Wypada w takim wypadku postawić dość Niepokojace pytanie ; w którym zatem miejscu sie zatrzyma? Gdzie bedzie ów limes którego faktycznie bedzie b a l a sie przekroczyć? Jedno jest pewne ; Kreml bez watpienia podjal sie strategicznej rozgrywki majacej na celu przywrócenie w jak najwiekszym zakresie dawnego ,przedjelcynowskiego i sowieckiego jeszcze status quo. Widzac taka jakaś przedziwna niemoc i kunktatorswo wielkich zachodniego świata ; czyź nie moźe zdecydować sie na przejście tej cienkiej ,czewonej linii aź do chwili gdy uzna iź uczynienie kolejnego kroku dalej bedzie nawet dla Stanów Obamy naruszeniem ich źywotnych interesów - juź nie do zaakceptowania.

Reklama