Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Sobota z Defence24.pl: Wywiad z szefem MON; Fatalna pomyłka amerykańskich służb wywiadowczych w sprawie Afganistanu; Problem z garażami dla czołgów w Wesołej; Zabójcy Łukaszenki w Polsce?

Fot. MON
Fot. MON

Sobotni przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Sandra Skibniewska, Super Express, „Polskie wojsko musi być liczniejsze”: Wywiad z ministrem obrony narodowej, Mariuszem Błaszczakiem. „Agresywna polityka Rosji połączona z prowadzeniem wielkich ćwiczeń wojskowych o charakterze ofensywnym, a także ostatni kryzys hybrydowy na granicy polsko-białoruskiej zmuszają nas do reakcji i adekwatnej odpowiedzi. Dlatego nasz rząd konsekwentnie dba o bezpieczeństwo Polaków. Od 2015 r. modernizujemy i zwiększamy liczebnie wojsko. Przede wszystkim bezpieczeństwu Polaków ma służyć także zaprezentowany we wtorek projekt Ustawy o obronie ojczyzny. Tak jak zaznaczył premier Jarosław Kaczyński, przewodniczący Komitetu Rady Ministrów ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych, w razie potrzeby musimy mieć możliwość naprawdę skutecznej obrony.”


Marta Urzędowska, Gazeta Wyborcza, „Wszystkie agencje myliły się co do talibów”: Fatalna pomyłka amerykańskich służb wywiadowczych doprowadziły do sromotnej klęski USA w Afganistanie? „Cztery agencje amerykańskiego wywiadu regularnie monitorowały sytuację w Afganistanie. Żadna nie przewidziała błyskawicznego zwycięstwa radykałów i upadku Kabulu jeszcze przed wyjściem Amerykanów.[...] Wszystkie dokumenty w jednej kwestii są podobne - spece od wywiadu przyznają w każdym z nich, że talibowie zrobią postępy w przejmowaniu kolejnych połaci kraju, a afgański rząd bez wsparcia Amerykanów na dłuższą metę nie przetrwa. Dalej zaczynają się różnice. W poszczególnych raportach różnie szacowany jest czas, przez jaki afgański rząd i armia będą w stanie się utrzymać po wyjściu Amerykanów. Przy czym ani jedna agencja nie przewidziała błyskawicznego wkroczenia talibów do Kabulu, do którego doszło już w połowie sierpnia, zanim jeszcze ostatni amerykańscy żołnierze opuścili kraj. Jak opisuje <<Wall Street Journal>>, 17 maja tego roku, miesiąc po ogłoszeniu przez prezydenta Joego Bidena decyzji o wycofaniu wszystkich sił z Afganistanu, CIA opracowała raport zatytułowany <<Afgański rząd zagrożony upadkiem po wycofaniu sił USA>>. W dokumencie szacowano, że rząd prezydenta Aszrafa Ghaniego upadnie do końca bieżącego roku.”


Fakt, „Leopardy nie mogą stać pod gołym niebem”: Krytyczne uwagi na temat eksploatacji czołgów Leopard. Pierwsze leopardy trafiły do garnizonu w Wesołej pod Warszawą wiosną 2017 r. Już wówczas wojskowi alarmowali, że garaże w Wesołej są za małe do przechowywania tych czołgów. „Mają twardy pancerz, ale ich elektronika jest wrażliwa na warunki atmosferyczne. Nasi generałowie martwią się, że supernowoczesne czołgi Leopard 2, które są na stanie polskiej armii, marnieją, bo... nie mają garaży! - To sprzęt, który jest wyposażony w systemy elektroniczne wymagające określonego przechowywania, czyli odpowiedniej wilgotności i temperatury - mówi Faktowi generał Mirosław Różański”


Fakt, „Białoruscy wojskowi ostrzegają, że służby Łukaszenki przerzucają do Polski zabójców!”: Czy służby białoruskiego reżimu szykują zamachy w Polsce? „Słowa byłych białoruskich wojskowych mrożą krew w żyłach! Twierdzą oni, że Łukaszenka wysyła do Polski oficerów KGB i przestępców, których zadaniem ma być zlikwidowanie przywódców białoruskiej opozycji. - Na ich celowniku mogą znaleźć się Swiatłana Cichanuska (39 l.) i Paweł Łatuszka (48 l.) - mówi Faktowi Aleksander Azarau, byty oficer białoruskich służb.”


Reklama

Komentarze (4)

  1. Czapajew Gieroj

    gienierał Rozanskij i wsio jasna

  2. Jack

    Panie generale Różański z Pana wyjaśnień wynika, że te czołgi nie nadają się do ćwiczeń poligonowych. Chyba, że jednostka będzie woziła ze sobą "mobilne garaże". Wtedy przetrwają "ćwiczenia dobowe". Sorry, ale większej głupoty nie słyszałem. Sprzęt wojskowy projektowany jest do przebywania w skrajnie niekorzystnych warunkach, czytaj wojennych - Panie generale.

    1. MK

      Przeglądy i serwis też "pod chmurką"?

    2. Marek1

      NIE do końca Mr. Jack - współczesne pojazdy pancerne(MTB/BWP/KTO) faktycznie mają spore zdolności przeżycia na placu boju, ale w sposób krótkotrwały i przy pełnym dostępie w/w sprzętu do pełnych usług serwisowych. Czy wydaje się Panu, ze wożenie pancernych potworów na przyczepach kołowych z miejsc dyslokacji na front, to tylko durna fanaberia ??

    3. Marek1

      Da się sporo zrobić "pod chmurką", ale bez warunków garażowych NIE DA się utrzymać w dłuższym terminie pełnej sprawności sprzętu naszpikowanego elektroniką. Nie rozumie tego tylko kompletny dyletant nie mający pojęcia o tym o czym się wypowiada.

  3. co ja tam wiem

    Widać co defence czyta w wolnej chwili... strach sie bać.

  4. k1

    No i brak zimowych opon :)

Reklama