Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Sobota z Defence24.pl: Wywiad z ambasador USA w Polsce; Państwo Islamskie nadal groźne; Wywiad z sekretarzem NATO

Fot. via Twitter
Fot. via Twitter

Sobotni przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Katarzyna Kozłowska, Fakt, „Kryzys wzmocni nasz sojusz”: Wywiad z ambasador USA w Polsce, Georgette Mosbacher. „Oczywiście największym zagrożeniem jest arsenał nuklearny Rosji, ale też to, że Rosjanie są agresywni. Obecnie, co ciekawe, najgroźniejsze wydają mi się ich ataki w cyberprzestrzeni. Wydają się nie uznawać żadnych granic w swoich destrukcyjnych działaniach zarówno na płaszczyźnie gospodarczej, jak i personalnej.”


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Ekstremiści z IS nadal groźni”: Mimo zepchnięcia do silnej defensywy ISIS, dżihadyści nadal są w stanie przeprowadzać zamachy na dużą skalę, czego dowodami są zorganizowana przez nich masakra w szpitalu położniczym w Afganistanie oraz częste zasadzki na wojska w Iraku i Nigerii. „Specjalny wysłannik USA do Afganistanu Zalmay Khalilzad jest zdania, że za ostatnimi atakami na szpital położniczy w Kabulu oraz ceremonię pogrzebową w prowincji Nangahar stało tzw. Państwo Islamskie Chorasan (ISKP), które prowadzi działalność terrorystyczną nie tylko w Afganistanie, lecz także na obszarze Azji Południowej. Wtorkowe zamachy, w których zginęło kilkadziesiąt osób, miały być odpowiedzią na skuteczne działania przeciwko terrorystom realizowane przez Narodowe Służby Bezpieczeństwa Afganistanu (National Directorate of Security – NDS).”


Alberto D'Argenio, Gazeta Wyborcza/la Repubblica, „Rosyjska i chińska dezinformacja to zagrożenie dla NATO”: Wywiad z sekretarzem Sojuszu Północnoatlantyckiego, Jensem Stoltenbergiem. „Oprócz dezinformacji rozpowszechnianych za pomocą publicznych kanałów chińskich i rosyjskich rządów istnieje cały wachlarz fałszywych wiadomości z ukrytych źródeł. Rażącym przykładem jest kłamliwy news o rzekomych planach NATO wycofania swoich wojsk z Litwy, na którego poparcie rozsyłano fałszywy list z moim podrobionym podpisem.”


Reklama

Komentarze (1)

  1. lolek

    Największym zagrożeniem dla społeczeństw są politycy i ich krótkowzroczność. Otwieranie granic obcym kulturowo wbrew woli społeczeństw, mieszanie kultur nigdy nikomu nie wychodziło na dobre.

Reklama