Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Sobota z Defence24.pl: Rusza 56. Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa; Wywiad z byłym prezydentem Ukrainy; Francuski punkt widzenia prowadzenia cyberwojny; Wywiad z unijnym szefem dyplomacji

Fot. mil.gov.ua
Fot. mil.gov.ua

Sobotni przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „W Monachium o światowych zagrożeniach”: Z udziałem m.in. ponad 40 przywódców państw i szefów rządów rozpoczęła się w piątek w Monachium 56. Konferencja Bezpieczeństwa (MSC). Jednym z głównych tematów trwającego do niedzieli spotkania jest przeciwstawienie się świata Zachodu rosnącej potędze militarnej Chin. Polskę reprezentuje minister spraw zagranicznych prof. Jacek Czaputowicz. „Autorzy opublikowanego przed rozpoczęciem konferencji raportu <<Munich Security Report 2020>> (MSR) [...] wskazują na toczące się wojny domowe w Jemenie i Libii, a także w Syrii. W dokumencie MSR 2020 omawiane są również kwestie dotyczące tzw. militarnej asertywności Chińskiej Republiki Ludowej na obszarze Morza Południowochińskiego. Wskazano na silnie rozwijane nowe technologie, takie jak sztuczna inteligencja, kwantowe komputery oraz sieć 5G, w których Państwo Środka powoli zdobywa przewagę nad Zachodem.”


Jan Przemyłski, Gazeta Polska Codziennie, „Służby skuteczne jak nigdy”: Za udzieleniem wotum nieufności - Mariusz Kamińskiemu - opowiedziało się 216 posłów, przeciwko było 233, jeden natomiast wstrzymał się od głosu.„W nocy z czwartku na piątek Sejm odrzucił wniosek Koalicji Obywatelskiej o wotum nieufności wobec ministra koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego. W jego obronie wystąpił m.in. premier Mateusz Morawiecki. - To, że dzisiaj polskie służby specjalne stają się coraz bardziej profesjonalne, dorównują najlepszym służbom zachodnim, jest wielką zasługą ministra Mariusza Kamińskiego - mówił szef polskiego rządu”


Adam Michnik, Gazeta Wyborcza, „Pożegnanie z Rosją”: Wywiad z byłym prezydentem Ukrainy, Petrem Poroszenką. „Anders Fogh Rasmussen, były sekretarz generalny NATO i mój przyjaciel, w odpowiedzi na pytanie, co to znaczy <<przestać strzelać>>, odparł, że jeśli Rosja przestanie strzelać, to wojna się zakończy. Jeśli jednak strzelać przestanie Ukraina, będzie to koniec Ukrainy. Pod każdym słowem Andersa podpisuję się obiema rękoma. Inni mogli mówić o pokoju, który nastanie jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Ja musiałem mówić prawdę. I bronić państwa, języka ukraińskiego, naszej kultury.”


Nicolas Barotte, Gazeta Wyborcza, „Cyberwojna będzie jak Pearl Harbor”: Przedruk z francuskiego dziennika „Le Figaro”. Francuski punktu widzenia prowadzenia działań obronnych w cyberprzestrzeni. „Za atakami komputerowymi kryją się grupy przestępcze, czasem zatrudniane przez państwa, które na serio biorą pod uwagę scenariusz cyber-Pearl Harbor i wojny każdego z każdym. [...] Wiele krajów rozbudowuje swój potencjał cybernetyczny. Wiele grup stara się znaleźć słabe punkty, zająć pozycję startową. W dzisiejszych czasach możliwe jest już wystąpienie cyberataku o zasięgu systemowym, który zburzy całą część cyberinfrastruktury”


Christoph B. Schiltz, Gazeta Wyborcza, „Być dobrym samarytaninem to za mało”: Wywiad z Josepem Borrellem, szefem unijnej dyplomacji. „Dlaczego Unia musi się mocniej angażować w Afryce? Kryzys libijski jest jak nowotwór, który ma przerzuty na cały region i jeszcze bardziej go destabilizuje. Skutek: zwiększona migracja do Europy [...] Nie możemy uciekać przed nowymi wyzwaniami, cywilnymi i wojskowymi. Potrzebne jest zdecydowanie, jedność i przede wszystkim wola polityczna. Nie wystarczy powtarzać, że coś nas martwi. Z zamartwiania się nic nie wynika.”


Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama