Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Sobota z Defence24.pl: Przygotowania NATO do wojny?; MON szykuje ulgi podatkowe dla przedsiębiorców objętych obowiązkiem obrony; Prokuratura w Szczecinie zbada przetarg na Caracale
Sobotni przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
EŁEM, Fakt, "NATO szykuje się na wojnę?": "[...] w Polsce rozmieszczona zostanie licząca ok. 4,5 tyś. wojskowych brygada pancerna USA. Cel jest jeden: powstrzymanie rosnącego apetytu Rosji. - Jednym z powodów, dla których zwiększamy naszą obecność we wschodniej części NATO, jest to, że musimy sobie radzić ze zdolnościami Rosji - mówił w czwartek w Brukseli sekretarz generalny Sojuszu, Jens Stoltenberg (58l.). Rosjanie prowokują. Na początku miesiąca skierowali do obwodu kaliningradzkiego wyrzutnie pocisków Iskander mogące przenosić głowice nuklearne. Na Bałtyk wpłynęły też dwa rosyjskie okręty zdolne do przenoszenia broni jądrowej."
Adam Maciejewski, Gazeta Polska Codziennie, "Ulga dla firm za obronność": MON szykuje ulgi dla przedsiębiorców. "Jeszcze w tym roku ma być przyjęta nowa ustawa, która umożliwi firmom realizującym zadania na rzecz bezpieczeństwa i obronności państwa odliczanie 10 proc. od podatku dochodowego. Ulga ta ma być rekompensatą za koszty wynikające z realizacji zadań na rzecz obronności.[...] m.in. wytwarzanie leków i ochronę zdrowia, produkcję, remont lub modernizację pojazdów samochodowych, okrętów i statków, produkcję materiałów i środków chemicznych, wytwarzanie map kartograficznych i innych wyrobów topograficznych oraz geodezyjnych i wydobywanie kopalin. Ta ostatnia kategoria umożliwi umieszczenie w wykazie przedsiębiorców o szczególnym znaczeniu gospodarczo-obronnym kopalni węgla kamiennego lub brunatnego"
KL, Nasz Dziennik, "Caracale w śledztwie": Prokuratura w Szczecinie zbada przetarg na śmigłowce wielozadaniowe dla polskiej armii, który wygrał w tamtym roku Airbus Helicopters. "Śledztwo będzie obejmowało okres, gdy ministrem obrony narodowej był Tomasz Siemoniak, a wiceministrem odpowiadającym za zakupy dla armii Czesław Mroczek (obaj PO). Prokuratorzy będą sprawdzali, czy w trakcie przetargu nie doszło do niedopełnienia obowiązków przez urzędników państwowych albo do korupcji. Będą zatem sprawdzane działania ministrów i innych urzędników zaangażowanych w postępowanie przetargowe. - Prokuratura zajmie się całym procesem zakupu helikopterów Caracal, czyli negocjacjami, podpisaniem kontraktu, a następnie odstąpieniem strony francuskiej od zobowiązań offsetowych - stwierdził prokurator krajowy Bogdan Święczkowski."
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie