Wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Sobota z Defence24.pl: Kulisy polskich negocjacji ws. Fort Trump; Rośnie napięcie między Chinami a Hongkongiem; Włamanie do poczty doradcy Putina; Szef MON spotkał się z niemiecką minister obrony

Fot. Prezydent.pl
Fot. Prezydent.pl

Sobotni przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Jędrzej Boelecki, Rzeczpospolita, „Jak zaplątaliśmy Trumpa w Polskę”: Jak strona rządowa negocjowała zwiększenie obecności militarnej USA w Polsce. „Tajne rozmowy naszych dyplomatów w Waszyngtonie, sieć kontaktów w Białym Domu, pomoc ze strony ambasador Mosbacher, łechtanie ego Donalda Trumpa. Wreszcie niespodziewana, a szczęśliwa dla nas dymisja l szefa Pentagonu. Odsłaniamy kulisy zabiegów trwałą obecność armii USA w nad Wisłą.”


Aleksander Kłos, Gazeta Polska Codziennie, „Pokaz siły przy granicy z Hongkongiem”: Amerykański prezydent Donald Trump oznajmił, że Pekin przed podpisaniem z Waszyngtonem umowy handlowej powinien humanitarnie potraktować Hongkong. „Pekin próbuje zastraszyć uczestników hongkońskich protestów wizją bezpośredniego użycia siły. Tymczasem USA apelują do Chin o pokojowe uregulowanie problemu. [...] Elementem nacisku na demonstrantów są m.in. ćwiczenia na stadionie piłkarskim w chińskim mieście Shenzhen, kilkadziesiąt kilometrów od granicy z Hongkongiem, w których wzięły udział setki umundurowanych policjantów. Agencja Reutera podała, że na parkingu przed obiektem stało ponad sto pojazdów wojskowych, w tym transportery opancerzone.”


Wojciech Czuchnowski, Leszek Kostrzewski, Gazeta Wyborcza, „Tak PiS chce dezubekizować żołnierzy”: W Sejmie od trzech lat leży projekt rządowy obniżający emerytury tysiącom byłych żołnierzy służących w organach bezpieczeństwa państwa totalitarnego lub ich rodzinom. „Sygnowany jako druk 1105 zakłada <<dezubekizację>> każdego zawodowego żołnierza, który w swojej karierze pracował w cywilnych bądź wojskowych formacjach zaliczanych przez IPN do <<organów bezpieczeństwa państwa totalitarnego>>. Z jednostek wojskowych są tu np. Wojska Ochrony Pogranicza, WSW (dzisiaj żandarmeria) i wszelkie formacje zajmujące się w PRL-u bezpieczeństwem wewnętrznym i zewnętrznym armii, w tym np. żołnierze, którzy na misjach zagranicznych prowadzili działania operacyjno-rozpoznawcze.”


Klementyna Suchanow, Gazeta Wyborcza, „Włamanie do poczty Kremla”: Wywiad z Alią Szandrą. „Ukraińscy hakerzy włamali się do skrzynki Władisława Surkowa, doradcy wizerunkowego Putina i mistrza propagandy. Korespondencja pokazuje, jak Kreml z pomocą fejkowych informacji i przekupstwa wpływa na losy świata - mówi Alia Szandra, działaczka społeczna, autorka raportu na temat przecieku.”


Fakt, „Blaszczak: Roşia zagraża NATO”: Mariusz Błaszczak spotkał się w piątek w Berlinie z minister obrony Niemiec Annegret Kramp--Karrenbauer. Głównym tematem rozmowy ministrów obrony była współpraca w ramach NATO oraz zagrożenia ze strony Rosji.  „Rozmawialiśmy na temat wyzwań, przed którymi stoi NATO. Oczywiście są to wyzwania związane z agresywną polityką rosyjską - powiedział polski minister na konferencji prasowej”


Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.