Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Sobota z Defence24.pl: Kulisy polskich negocjacji ws. Fort Trump; Rośnie napięcie między Chinami a Hongkongiem; Włamanie do poczty doradcy Putina; Szef MON spotkał się z niemiecką minister obrony

Fot. Prezydent.pl
Fot. Prezydent.pl

Sobotni przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Jędrzej Boelecki, Rzeczpospolita, „Jak zaplątaliśmy Trumpa w Polskę”: Jak strona rządowa negocjowała zwiększenie obecności militarnej USA w Polsce. „Tajne rozmowy naszych dyplomatów w Waszyngtonie, sieć kontaktów w Białym Domu, pomoc ze strony ambasador Mosbacher, łechtanie ego Donalda Trumpa. Wreszcie niespodziewana, a szczęśliwa dla nas dymisja l szefa Pentagonu. Odsłaniamy kulisy zabiegów trwałą obecność armii USA w nad Wisłą.”


Aleksander Kłos, Gazeta Polska Codziennie, „Pokaz siły przy granicy z Hongkongiem”: Amerykański prezydent Donald Trump oznajmił, że Pekin przed podpisaniem z Waszyngtonem umowy handlowej powinien humanitarnie potraktować Hongkong. „Pekin próbuje zastraszyć uczestników hongkońskich protestów wizją bezpośredniego użycia siły. Tymczasem USA apelują do Chin o pokojowe uregulowanie problemu. [...] Elementem nacisku na demonstrantów są m.in. ćwiczenia na stadionie piłkarskim w chińskim mieście Shenzhen, kilkadziesiąt kilometrów od granicy z Hongkongiem, w których wzięły udział setki umundurowanych policjantów. Agencja Reutera podała, że na parkingu przed obiektem stało ponad sto pojazdów wojskowych, w tym transportery opancerzone.”


Wojciech Czuchnowski, Leszek Kostrzewski, Gazeta Wyborcza, „Tak PiS chce dezubekizować żołnierzy”: W Sejmie od trzech lat leży projekt rządowy obniżający emerytury tysiącom byłych żołnierzy służących w organach bezpieczeństwa państwa totalitarnego lub ich rodzinom. „Sygnowany jako druk 1105 zakłada <<dezubekizację>> każdego zawodowego żołnierza, który w swojej karierze pracował w cywilnych bądź wojskowych formacjach zaliczanych przez IPN do <<organów bezpieczeństwa państwa totalitarnego>>. Z jednostek wojskowych są tu np. Wojska Ochrony Pogranicza, WSW (dzisiaj żandarmeria) i wszelkie formacje zajmujące się w PRL-u bezpieczeństwem wewnętrznym i zewnętrznym armii, w tym np. żołnierze, którzy na misjach zagranicznych prowadzili działania operacyjno-rozpoznawcze.”


Klementyna Suchanow, Gazeta Wyborcza, „Włamanie do poczty Kremla”: Wywiad z Alią Szandrą. „Ukraińscy hakerzy włamali się do skrzynki Władisława Surkowa, doradcy wizerunkowego Putina i mistrza propagandy. Korespondencja pokazuje, jak Kreml z pomocą fejkowych informacji i przekupstwa wpływa na losy świata - mówi Alia Szandra, działaczka społeczna, autorka raportu na temat przecieku.”


Fakt, „Blaszczak: Roşia zagraża NATO”: Mariusz Błaszczak spotkał się w piątek w Berlinie z minister obrony Niemiec Annegret Kramp--Karrenbauer. Głównym tematem rozmowy ministrów obrony była współpraca w ramach NATO oraz zagrożenia ze strony Rosji.  „Rozmawialiśmy na temat wyzwań, przed którymi stoi NATO. Oczywiście są to wyzwania związane z agresywną polityką rosyjską - powiedział polski minister na konferencji prasowej”


Reklama

Komentarze (2)

  1. Ozyrys

    Dopuki nie zrozumiecie jak pozorny jest układ geopolityczny poputy prowadzenie działalności publicystycznej jedynie pogłębia problematykę zdefiniowania wrogów.

  2. Polish blues

    Przecież "wplątanie" nie będzie trwać wiecznie. Można się od Fortu Trump zgrabnie wymiksować.

Reklama