Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Sobota z Defence24.pl: Indie nie chcą amerykańskich sankcji nałożonych na Rosje i Iran; Stałe bazy wojskowe USA w Polsce coraz bliżej

Indyjski T-72. Fot. wikipedia
Indyjski T-72. Fot. wikipedia

Sobotni przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Bill Spindle, Rajesh Roy, Gazeta Wyborcza, „Kość niezgody między Indiami a USA: sankcje wobec Iranu i Rosji”: Przedruk artykułu z The Wall Street Journal na temat relacji USA z Indiami. „W ciągu najbliższych miesięcy relacje amerykansko-indyjskie zostaną wystawione na ciężką próbę. Mimo że Indie od dłuższego czasu starają sieje zacieśniać, nie w smak są im amerykańskie sankcje nałożone na Iran i Rosję. Z oboma tymi krajami Indie prowadzą rozległe interesy. [...] Znaczna, część bezpieczeństwa Indii zależy od utrzymania i modernizacji rosyjskiego sprzętu wojskowego. New Delhi zamierza też kupić rosyjski rakietowy system obrony przeciwlotniczej o wartości 5,8 mld dol.”


Gazeta Polska Codziennie, „Sojusz z Waszyngtonem się umacnia”: Polska dyplomacja podczas spotkania w Białym Domu ustaliła wspólne stanowiska w sprawie pobytu amerykańskich żołnierzy w Polsce oraz blokady Nord Stream 2. „Kwestia dotycząca możliwości i celowości stałego stacjonowania w Polsce brygadowej grupy bojowej USA została już uwzględniona w projekcie budżetu obronnego Pentagonu na rok 2019 - dodał. Szef polskiej dyplomacji zapewnił, że Polska jest gotowa, by uczestniczyć w kosztach rozwoju infrastruktury wojskowej umożliwiającej większą obecność sił US Army w Polsce.”


Reklama

Komentarze (4)

 1. StZg

  Na zdjęciu jest indyjski czołg Arjun - co zresztą jest napisane na osłonie lewej gąsienicy.

 2. boluś

  to przecież Ajrun

 3. machiavelli

  Czyli rząd jednak chce wydać te 2 mld $ na sprowadzenie obcych wojsk do Polski?!? Sowietom płacić nie musieliśmy, zapraszać ich też. O czasy, o obyczaje! Ps. Ta jedna dywizja to chyba do obrony obecnej władzy, bo na konfrontacje z Rosją, o konfrontacji NATO z sojuszem Rosyjsko-Chińskim nie wspominam. Bądźmy realistami. Pps. Lepiej budować sojusz regionalny na płaszczyźnie Trójmorza, a geopolitycznie zapewnić sobie bezpieczeństwo od Rosji poprzez tranzytowy udział w \"nowym jedwabnym szlaku\" jeśli cały handel między Azją, a Europą szedłby przez Polskę to Rosja musiała by się liczyć ze zdaniem Chin, a regionalnie jeden za wszystkich, wszyscy za jednego i mamy święty spokój, liczymy pieniążki z handlu, gramy ze wszystkimi i jesteśmy suwerenni, a nie wasalami jak w obecnej chwili.

 4. ROY

  Wstyd! To jest indyjski T-72?

Reklama