Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Sobota z Defence24.pl: Działania rosyjskiej dezinformacji w dobie pandemii koronawirusa; Wojskowi medycy w Chicago

Fot. WIM
Fot. WIM

Sobotni przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Konrad Wysocki, Gazeta Polska Codziennie, „Dezinformacja orężem Putina”: We wtorek wieczorem litewskie ministerstwo obrony dostało informację, że NATO zdecydowało się na wycofanie swoich wojsk z tego kraju. Nadawcą listu miał być jeden ze współpracowników sekretarza generalnego Jensa Stoltenberga. Co ciekawe, podobną wiadomość otrzymały też litewskie media i instytucje oraz Kwatera Główna NATO w Brukseli. Szybko sie okazało, że była to fałszywka i działanie rosyjskich służb specjalnych. „W czasie pandemii Rosja prowadzi zakrojoną na szeroką skalę akcję cyberprzestępczą i dezinformacyjną. Pod płaszczykiem walki z koronawirusem uderza ona zwłaszcza w sąsiednie kraje nieprzychylne Kremlowi. Władze FR doskonale wiedzą, że w dobie paniki i strachu społeczeństwo z mniejszą uwagą podchodzi do różnego rodzaju fake newsów. W czasach zarazy łatwiej zbija się także polityczny kapitał, a o to Rosji chodzi najbardziej.”


Beata Mańkowska, Gazeta Polska Codziennie, „Misja w Chicago rozpoczęta”: Dziewięciu żołnierzy z Wojskowego Instytutu Medycznego rozpoczęło tygodniową misję w Chicago. Jej celem jest nie tylko wsparcie amerykańskiej służby zdrowia w walce z koronawirusem, lecz także wymiana doświadczeń oraz zdobycie wiedzy, którą wykorzystają przy zwalczaniu epidemii w Polsce. „Grupa dziewięciu wojskowych medyków z Polski rozpoczęła misję w amerykańskim Chicago. Wyrazy podziwu dla naszych rodaków płyną z różnych stron. <<W NATO żaden sojusznik nigdy nie jest sam>> - napisał na Twitterze szef organizacji Jens Stoltenberg.”


Reklama

Komentarze (1)

  1. Palmel

    Nadawcą listu miał być jeden ze współpracowników sekretarza generalnego Jensa Stoltenberga - widać WRE przeniosło się eteru A1 ,A3 do internetu a nie propaganda

Reklama