Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Sobota z Defence24.pl: Czy Katar po nałożeniu blokady przez Arabię Saudyjską szykuje się do wojny?, Polska wystawa w gruzińskiej Akademii Obrony Narodowej
Sobotni przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Jared Malsin, Margherita Stancati, Summer Said, Gazeta Wyborcza, „Po nałożeniu saudyjskiej blokady Katar rozbudowuje armię”: Przedruk artykułu z The Wall Street Journal. Czy Katar po nałożeniu blokady przez Arabię Saudyjską szykuje się do wojny? „Katar kupuje nowe myśliwce rozbudowuje obronę rakietową i rekrutuje żołnierzy, żeby wzmocnić swe siły zbrojne, chce w ten sposób zrównoważyć układ sił w regionie, w którym pozycję dominującą ma Arabia Saudyjska. Gotowi na wojnę [...] Katar otrzyma 36 nowych myśliwców odrzutowych F15. W ramach umowy potwierdzonej przez sekretarza obrony USA Jima Mattisa w 2017 r. po nałożeniu saudyjskiej blokady. Zakup jest przykładem prób pogłębienia przez Katar relacji ze Stanami Zjednoczonymi po zerwaniu z innymi ich sojusznikami, Arabią Saudyjską i ze Zjednoczonymi Emiratami. Prezydent Trump początkowo poparł na Twitterze blokadę, ale jego administracja wkrótce podjęła próby zażegnania sporów w Zatoce Perskiej. Katar rozbudowuje bazę lotniczą Al-Udeid powstałą w latach 90. Nowe noclegownie pomieszczą dodatkowe 5 tyś. personelu, w tym Amerykanów.”
Nasz Dziennik, „Katyńska ekspozycja w Gori”: Wystawa dla słuchaczy Akademii Obrony Narodowej w Gruzji została przygotowana w języku gruzińskim oraz angielskim. „W gruzińskiej Akademii Obrony Narodowej w Gori otwarto ekspozycję o zbrodni katyńskiej. Wystawa <<Katyń - dzień rozpoczął się szczególnie>> przybliża Gruzinom ofiary sowieckiego ludobójstwa na polskich oficerach. [...] Ekspozycję przygotowało Muzeum Katyńskie - Oddział Martyrologiczny Muzeum Wojska Polskiego. W związku z wydarzeniem muzeum podpisało umowę o współpracy z gruzińską Akademią Obrony Narodowej.”
Davien
Dumi, po pierwsze Katar stać na kupno EF-2000 i Rafale, do kompletu z F-15, nas nie. EF i F-15 to bardzo drogie maszyny zarówno w zakupie jak i w logistyce, Rafale uzywa do tego zupełnie innego uzbrojenia wiec panie Dumi to co pasuje Katarowi czy innej Arabii Saudyjskiej, da nas jest nierealne.
Dumi
Katar zakupił również Eurofightery i Rafale. To robi wrażenie. Szkoda, że Polska nie może sobie na to pozwolić. Zastanawiam się co jest lepsze dla naszej armii zacząć od: 1- tylko wymiany sprzętu bez zwiększania liczebności armii co przyspieszy znacznie modernizacje sprzętu a przede wszystkim jego ilość; 2 - czy jednocześnie wymiana sprzętu i wzrost liczebności stanu osobowego armii co opóźni tempo modernizacji??? Wybraliśmy to drugie i dołożyliśmy dodatkowe wydatki do PMT. Katar pokazał światu, że nie ma tylko jednego dostawcy sprzętu do armii tylko jest ich wielu. Zachęcam obecną ekipę rządzącą do refleksji byśmy się nie obudzili z ręką w .... (wiadomo w czym).