Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Sobota Defence24.pl: Francuzi boją się Euro?; Zatrzymano terrorystów w Olsztynie; Kurdowie przyznali się do zamachu w Turcji; Prezydent Duda w Danii; Niszczyciel USA na Morzu Czarnym - sprzeciw Rosji

fot. M.Dura
fot. M.Dura

Sobotni przegląd prasy pod katem bezpieczeństwa i obronności.

Piotr Moszyński, Gazeta Wyborcza, "Czy Francuzi boją się Euro": We Francji rozpoczęły się Mistrzostwa Europy w piłce nożnej.  "Policjant zapytany przez dziennik Le Parisien o rozgrywki obciążone największym ryzykiem, na pierwszym miejscu wymienia spotkanie Niemcy - Polska 16 czerwca na podparyskim Stade de France. Dlaczego? 'Bo to dwa narody o znacznym kontyngencie chuliganów'. Jednak przede wszystkim to zmora terroryzmu skłoniła władze do podjęcia nadzwyczajnych środków ochronnych."


MK, Fakt, "Terroryści w Olsztynie": "Karabiny maszynowe, amunicja i 5 kilogramów materiałów wybuchowych - taki arsenał mieli dwaj Polacy zatrzymani przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Olsztynie. Są podejrzani o terroryzm, ale -jak ustalił Fakt - nie chodziło o planowanie zamachu. Wojciech K. i Krzysztof G. najbliższe 3 miesiące spędzą w areszcie. Na razie nie wiadomo, czy działali sami, czy byli członkami większej grupy przestępczej. Wraz z nimi zatrzymano też dwóch mężczyzn, którym zarzuca się nielegalne posiadanie broni. Oni dostali tylko dozór. Śledztwo prowadzi ABW z Olsztyna."


ZW, Super Express, "Kurdowie przyznali się do zamachu": "To bojownicy kurdyjscy, a nie islamscy terroryści przeprowadzili w Turcji zamach, w którym śmierć poniosło jedenaście osób. Odpowiedzialność za masakrę wzięła na siebie wczoraj organizacja Sokoły Wolności Kurdystanu. )ej przedstawiciele grozili przy tym zagranicznym turystom, mówiąc, że nie mogą czuć się w Turcji bezpiecznie. Do zamachu doszło w miniony wtorek w centrum Stambułu. Kiedy autobus przewożący policjantów przejeżdżał obok przystanku, eksplodował zaparkowany w pobliżu samochód pułapka. Zginęło 11 osób, w tym siedmiu policjantów i czterech cywilów, a 36 osób zostało rannych."


Aleksander  Kłos, Gazeta Polska Codziennie, "NATO nie może hamletyzować": Prezydent Andrzej Duda  wraz z małżonką odbył wizytę dyplomatyczną w Danii. "NATO nie może hamletyzować - powiedział prezydent RP. - Trzeba wzmocnić i podjąć decyzję, zdecydowaną i twardą, bo to jest jedyna droga do zapewnienia pokoju. Może przy okazji jest pośrednia droga do tego, aby wrócił pokój na Ukrainie, gdy nagle okaże się, że tuż za granicą jest twardy, nieustępliwy, odważny Sojusz Północnoatlantycki, który nie pozwoli na łamanie prawa międzynarodowego, naruszanie bezpieczeństwa, nie pozwoli na niszczenie wolnego świata"


Piotr Falkowski, Nasz Dziennik, "Niszczyciel w akcji": Niszczyciel USS Porter przekroczył czarnomorskie cieśniny w poniedziałek w ramach natowskich ćwiczeń „Atlantic Resolve". Rosja zapowiada kroki odwetowe. "Dyrektor departamentu współpracy ogólnoeuropejskiej w rosyjskim MSZ Andriej Kielin zapowiedział kroki odwetowe. - To oczywiste, że to nie znajduje u nas zrozumienia i doprowadzi niewątpliwie do zastosowania środków odpowiedzi. Według rosyjskiego dyplomaty, przemieszczanie się amerykańskich okrętów to nic nowego, zgodził się też, że US Navy może korzystać z praw przysługujących obcym okrętom na Morzu Czarnym, ale zdarzenie to w kontekście zbliżającego się szczytu NATO w Warszawie uznał za 'demonstrację siły, która prowadzi do określonego wzrostu .naprężenia w relacjach'."

Reklama

Komentarze

    Reklama