Siły zbrojne
Żołnierze NATO na Ukrainie. Ruszyły ćwiczenia Rapid Trident
W rejonie Lwowa rozpoczęły się ćwiczenia Rapid Trident 2014 z udziałem ponad 1300 żołnierzy z 15 krajów. Są wśród nich przedstawiciele sił zbrojnych państw NATO, w tym Polski i USA, oraz Ukrainy, Gruzji, Mołdawii czy Azerbejdżanu. Manewry potrwają do 26 września i stanowią cykliczny element współpracy w ramach Partnerstwa dla Pokoju.
Wspólne ćwiczenia formacji NATO z krajami członkowskimi tego programu pod kryptonimem Rapid Trident odbywają się na Ukrainie od 2006 roku. W bieżącym roku manewry zostały przesunięte z lipca na wrzesień ze względu na sytuację w Donbasie. Stało się tak pomimo tego, iż ośrodek szkoleniowy i poligon w Jaworowie koło Lwowa, gdzie odbywa się Rapid Trident, znajduje się ponad 1200 km od rejonu działań bojowych.
W tegorocznej edycji ćwiczeń bierze udział około 1300 żołnierzy z Ukrainy, Polski, USA, Azerbejdżanu, Wielkiej Brytanii, Kanady, Gruzji, Niemiec, Łotwy, Litwy, Mołdawii, Bułgarii, Rumunii, Norwegii i Hiszpanii. Będzie wśród nich dwustuosobowy pododdział amerykańskich spadochroniarzy wydzielony ze składu 173. Brygady Powietrznodesantowej oraz 35 żołnierzy Wojska Polskiego z 25. Brygady Kawalerii Powietrznej. Z oczywistych względów największą, bo niemal tysiącosobową grupę stanowią Ukraińcy.
Celem ćwiczeń, poza tradycyjnym podnoszeniem umiejętności i interoperacyjności pomiędzy siłami zbrojnymi krajów Partnerstwa dla Pokoju, jest również wyrażenie poparcia dla Kijowa w trwającym konflikcie.
Ćwiczenia w Jaworowie zostały podzielone na dwie fazy. Podczas pierwszej, trwającej około tygodnia, realizowane będzie szkolenie m.in. z zakresu ewakuacji medycznej, wykrywania i rozbrajania improwizowanych ładunków wybuchowych (IED), konwojowania czy misji cordon &search (otoczenie i przeszukanie terenu).
Druga część ćwiczeń, to przede wszystkim wspólne działania poligonowe z użyciem laserowego systemu MILES (ang. Multiple Integrated Laser Engagement System), który zapewnia duży realizm szkolenia. Sygnalizuje on trafienie z broni „przeciwnika” dzięki wyposażeniu jej w specjalny laser, którego sygnał odbierany jest przez detektory na oporządzeniu żołnierzy. Wraz z użyciem ślepej amunicji umożliwia to prowadzenie szkoleń o wysokim stopniu realizmu. Trzon uczestniczących w Rapid Trident formacji będzie stanowił batalion ukraińskich wojsk, certyfikowany do współpracy z siłami NATO.
bllo
Ćwiczą tylko po co ?? Ukraina nie może do NATO, Ukraina nie może UE to do czego może i na co to wszystko ?? To tylko zmierza do kolejnej światowej.
Konvi
Bllo oświeć mnie - czy może pisać nie jak analfabeta? Tak trudne jest napisanie krótkiego zdania w miarę w cywilizowany sposób, a nie na zasadzie " ja brać kartka, literki długopis pisał, małe". Co ma potrafić Ukraina, jak tutaj zwykłe wyrażanie myśli w jasny sposób jest dla niektórych nieosiągalne.
Lewy
Moze dla tego aby nauczyc ich obslugiwania sie tej broni ktura NATO po cichu bedzie lub juz im dostarcza.
Mandaryn
Pisz po polsku: którą, może, nauczyć, będzie, już. Przed "aby" i "którą" stawiamy przecinek.
NAVY
Dziwna wojna !?